2449/60Aarhus
To grønlandske uloer med greb af hvalben. 18. og 19. årh. Greb B. 8,5 og 5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/61Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse: Opstilling med et sølvkrus omkranset af drueklaser. Sign. monogram 1827. Olie på lærred. 50 x 72,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/62Aarhus
Kirman tæppe, medaljon design med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 367 x 277.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/63Lyngby
"Musselmalet Helblonde mm" Opsats, vase samt kaffekande af porcelæn. 47, 1016 og 1011. Royal Copenhagen. H. 11,5-23 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/64Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/65Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/66Aarhus
"Flora Danica". Sukkerskål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. Diam. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/67Lyngby
Ole Ring: Gadeparti fra en landsby. Sign. Ole Ring 1947. Olie på lærred. 44,5 x 66,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/68Aarhus
Dansk empire spillebord af mahogni med opklappelig plade og tilspidsede ben. Ca. 1820. H. 78. B. 88. D. 43/86.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/69Lyngby
Kinesisk kåbe af silke, Qing, 19. årh. L. 140 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/70Aarhus
Ole Ring: Parti fra Sæby på Hornsherred. Sign. Ole Ring, 1961. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/71Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/72Aarhus
Burmesisk Shan Buddha af patineret bronze, inskription på forsiden af soklen. 19. årh. H. 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/73Lyngby
Godfred Christensen: Skræpper og vilde blomster. Sign. Godfred Christensen Farum 1862. Olie på papir monteret på malepap. Ca. 23 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/74Aarhus
Fransk konsolur af messing og forgyldt bronze. Værket stemplet 'Medaille D’argent Vincenti, 1855'. H. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/75Lyngby
Tysk svingkeddel med stander og brænder af sølv på spejl plateau. Ca. 1900. Vægt inkl. stand og brænder (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/76Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skibsportræt af "I. M. Kirkby". Usigneret. Olie på lærred. 52 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/77Lyngby
Russisk kalenderikon for februar. Tempera på træpanel. 19. årh. 35 x 31 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/78Aarhus
Nepalesisk figur af patineret bronze i form af Indra siddende i lalitasana. Vægt ca. 1207 g. 18. årh. H. 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Bibelsk/historisk motiv. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 80 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/80Aarhus
Kaminur af forgyldt bronze. Værk mrk. G'de Medialle D'honneur, Japy Freres & Cie. Louis XVI form, 19. årh. H. 38. B. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/81Lyngby
Julebowle af porcelæn, dekoreret i farver med nisse, gran og kogler. Tegnet af Henrik Wiberg. Royal Copenhagen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/82Aarhus
Julius Gregersen: Skibsportræt af "Anna, Rendsburg". Sign. Olie på lærred. 55 x 77.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/84Aarhus
Kinesisk røgelseskar af bronze, i siderne hanke. Mrk. Yu Tang Jing Wan. Qing. 19. årh. H. 5. Diam. 9,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/85Lyngby
Giovanni Battista Salvi, kaldet il Sassoferrato, efter, 19. årh.: Den bedende madonna. Usigneret. Olie på lærred. 72 x 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/86Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/87Lyngby
"Peters Jul" tallerkener og fade samt julestel med tallerkener, stager og krus. Royal Copenhagen. (31)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/88Aarhus
Peter Ilsted: “Moder med barn”. Opus 28. 1914. Sign. Peter Ilsted, 75/57. Mezzotinte i farver. Lysmål 58 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/89Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/90Aarhus
Bordlampe af forgyldt og patineret bronze. Napoleon III form. 20. årh.s. begyndelse. H. inkl. fatning 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/91Lyngby
Johan Rohde: "Fra Amager". Kålhoveder i en køkkenhave. Sign. Johan Rohde 1912. Olie på lærred. 53,5 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/92Aarhus
John Grant: George III lygteur i kasse af eboniseret træ, forsølvet urskive med sorte romer- og arabertal. H. 49. B. 29. D. 19.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/93Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/94Aarhus
F. C. Lund: Portræt af en kvinde iført en kyse. Sign. F. C. Lund 1855. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 19,5 x 15.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/95Lyngby
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/96Aarhus
Ah Fong: The Sino-Japanese Hostilities. Shanghai. 1937.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/97Lyngby
Ole Ring: "Havemølle ved Ringsted". Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 25 x 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/98Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/99Lyngby
Stort dansk bestik af sølv. Harald WilladsenNielsen. 1930erne. Vægt ekskl. dele med stål 6629 g. (185)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/100Aarhus
Holger Møller: Portræt af Helene Hiort-Lorenzen (1862-1920). Sign. H. Møller. Olie på lærred. 29 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/101Lyngby
Et par danske empire armstole af mahogni, indlagt med lyst og mørkt træ. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/102Aarhus
“The Colonial Coffee-Service” af porcelæn. I tilhørende kasse af mahogni. Royal Copenhagen.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/103Lyngby
Frans Schwartz: Almueinteriør med kvinde ved en spinderok. Sign. monogram 1886. Olie på lærred. 27 x 20,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/104Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: En ung italienerinde på vej efter vand. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 65 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/105Lyngby
Ukrainsk paraplyhåndtag af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyiv 1908-1917. Vægt 27 g. L. 10,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/106Aarhus
Jochen Sachse: Marine med solnedgang over et uroligt hav. Sign. Gouache på papir. Lysmål 31 x 47.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/107Lyngby
Et par armstole af mørkbejdset egetræ. Barokform, ca. 1900. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/108Aarhus
Henrik Lund: Fire grønlandske landskabspartier. Sign. Akvarel og oliekridt. Varierende mål. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/109Lyngby
David Monies: "Ved et Telt i Dyrehaven". Sign. Prof. D. Monies 1878. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/110Aarhus
Rasmus Christiansen: Fjordparti med græssende køer. Sign. R X Chr. Olie på lærred. 47 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/111Lyngby
Dansk empire hovedvandsæg af sølv. Mester Christian Gottlieb Behrensen, København 1799-1824. H. 11 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/112Aarhus
F. C. Lund: "Sandvig paa Bornholm, tidlig morgen". Sign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 20 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/113Lyngby
Altona transitions spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 87. B. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/114Aarhus
To kajakmodeller af skind, træ og ben. Udført af Josva Simonsen. Grønland. 1960'erne. L. 52 og 66. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/115Lyngby
Marie Luplau: Udsigt over et landskab. Sign. monogram Humlum 19-8-09. Olie på lærred monteret på lærred. 22 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/116Aarhus
Thorolf Pedersen: Sejlskibe på havet i friskt vejr. Sign. Thorolf Pedersen 93. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/117Lyngby
Carl Johan Bonnesen: Figur af sortbrændt terracotta. Sign. Carl J. Bonnesen. P. Ipsens Enke, 768.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/118Aarhus
Otto Bache: Parti med hundehvalpe. Sign. Otto Bache, 1877. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 19 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/119Lyngby
Engelsk klapbord af mahogni. Ca. 1820.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/120Aarhus
To "dobbeltriflet"potageskeer af sølv. 19-20. årh. L. 37,5-38,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/121Lyngby
Laurits Tuxen: Portræt af en herre med hat. Sign. L. T. 74. Olie på lærred monteret på lærred. 20 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: