2449/1Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Serie på 10 opstillinger. Usignerede. Gouache på papir. Lysmål 14,5 x 19,5. (10).
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/3Lyngby
Figur af grønlig russet jade i form af gris. Han Dynasti 206 f.kr. -220 e.kr. L. 11,5 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/5Lyngby
Dansk flisebord af bemalet træ. Fliser 18. århs. slutning. Underdel rokoko form, 19. årh. H. 76. B. 87. D. 61.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/7Lyngby
I. E. C. Rasmussen: "The Journey - Preparing a Camp for the Night". Sign. I. E. C. R. 1886. Olie på lærred. 39,5 x 75,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/9Lyngby
Et par kinesiske Canton emalje tedåser, Qianlong 1736-1795. H. 8,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/11Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af maghoni. 18. årh. slutning. H. 80. B. 67. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/13Lyngby
Philipp Ferdinand de Hamilton: Nature morte med fuglevildt og svampe. Sign. P. F. De Hamilton. Olie på lærred. 61 x 52.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/15Lyngby
Dåbsfad af messing punslet og ciseleret med religiøst motiv, Mariæ Bebudelse. Antagelig Nürnberg 16. årh. Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/17Lyngby
Tyrkisk kiste af mørkt træ med beslag af messing, bund med tre skuffer og hemmeligt indre rum. Ca. 1930. H. 48. L. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/19Lyngby
Johannes Larsen: Udsigt over et bakket lynglandskab. Sign. monogram 14. Olie på lærred. 60 x 68.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/21Lyngby
Kongelig dansk kaffekande af sølv Kong Frederik VIIs monogram. A. Michelsen, København 1848. H. 21 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/23Lyngby
Dansk Louis XVI barometer af forgyldt træ, udskåret med blomster og sløjfe. 18. årh.s slutning. H. 107. B. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/25Lyngby
Peter Kornbeck: "En Forhalle med Udsigt til Byen Malcésine ved Gardasøen". Sign. P. Kornbeck 1880. 79,5 x 62,5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/26Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/27Lyngby
Joaquim Anglés Cané, efter: "Un Philosophe". Figur af bronze. Sign. Anglés. Vægt 7868 g. H. 43 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/29Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kazanskaja. Oklad af messing. 19. årh. 33 x 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/31Lyngby
Peder Mønsted: Udsigt fra bredden af en sø. Sign. P. M. 79. Olie på lærred. 41,5 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/33Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv. Mester Hans Eli Detlefsen, Sønderborg 1860-1884. H. 15,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/35Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Kristus Pantokrator, monteret i kiot. 19. årh.s slutning. Kiot 29 x 26 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/37Lyngby
Hans Baldung Grien (efter Hans Burgkmair den ældre): Sankt Elisabeth spinder. Trykbetegbet HB. Træsnit. Bladstørrelse 17,3 x 13,8 cm
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/39Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv. Mester Reimar Diedrich Dethlefsen, Sønderborg 1850'erne. Vægt 76 g. H. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/41Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nikolaj. Tempera på træpanel med rizza af metal. 19. årh. 26 x 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/43Lyngby
Niels Wivel: Staldinteriør med grinende mand. Sign. Niels Wivel H. Fors 1902. Olie på lærred. 71 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/45Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og overglasur kobberrød med ferskner. Sandsynligvis Kangxi, 18. årh. H. 9,5 cm. Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/47Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af "Frelseren Uberørt af Hænder". Tempera på træpanel. 19. årh. 53 x 46 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/49Lyngby
Herman Hansen Koefoed: Portræt af en herre i gul vest. Verso sign. Kofoed pinx. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/51Lyngby
"Flora Danica" Assiet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3540. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/53Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Alle Sørgendes Glæde, i rizza af sølv. 19. årh. 31 x 25 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/55Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/57Lyngby
"Flora Danica" Frugtskål af porcelæn, gennembrudt og med pousserede blomster. 3536. Royal Copenhagen. H. 8,5 cm. L. 26 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/59Lyngby
Russisk ikon, Nedstigningen til Dødsriget og Opstandelsen. 19. årh. 30 x 25 cm. Samt syv bøger om ikoner. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/61Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse: Opstilling med et sølvkrus omkranset af drueklaser. Sign. monogram 1827. Olie på lærred. 50 x 72,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/63Lyngby
"Musselmalet Helblonde mm" Opsats, vase samt kaffekande af porcelæn. 47, 1016 og 1011. Royal Copenhagen. H. 11,5-23 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/65Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/67Lyngby
Ole Ring: Gadeparti fra en landsby. Sign. Ole Ring 1947. Olie på lærred. 44,5 x 66,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/69Lyngby
Kinesisk kåbe af silke, Qing, 19. årh. L. 140 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/71Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/73Lyngby
Godfred Christensen: Skræpper og vilde blomster. Sign. Godfred Christensen Farum 1862. Olie på papir monteret på malepap. Ca. 23 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/75Lyngby
Tysk svingkeddel med stander og brænder af sølv på spejl plateau. Ca. 1900. Vægt inkl. stand og brænder (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/77Lyngby
Russisk kalenderikon for februar. Tempera på træpanel. 19. årh. 35 x 31 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Bibelsk/historisk motiv. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 80 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/81Lyngby
Julebowle af porcelæn, dekoreret i farver med nisse, gran og kogler. Tegnet af Henrik Wiberg. Royal Copenhagen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/85Lyngby
Giovanni Battista Salvi, kaldet il Sassoferrato, efter, 19. årh.: Den bedende madonna. Usigneret. Olie på lærred. 72 x 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/87Lyngby
"Peters Jul" tallerkener og fade samt julestel med tallerkener, stager og krus. Royal Copenhagen. (31)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/89Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/91Lyngby
Johan Rohde: "Fra Amager". Kålhoveder i en køkkenhave. Sign. Johan Rohde 1912. Olie på lærred. 53,5 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/93Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/95Lyngby
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/97Lyngby
Ole Ring: "Havemølle ved Ringsted". Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 25 x 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/99Lyngby
Stort dansk bestik af sølv. Harald WilladsenNielsen. 1930erne. Vægt ekskl. dele med stål 6629 g. (185)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/101Lyngby
Et par danske empire armstole af mahogni, indlagt med lyst og mørkt træ. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/103Lyngby
Frans Schwartz: Almueinteriør med kvinde ved en spinderok. Sign. monogram 1886. Olie på lærred. 27 x 20,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/105Lyngby
Ukrainsk paraplyhåndtag af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyiv 1908-1917. Vægt 27 g. L. 10,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/107Lyngby
Et par armstole af mørkbejdset egetræ. Barokform, ca. 1900. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/109Lyngby
David Monies: "Ved et Telt i Dyrehaven". Sign. Prof. D. Monies 1878. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/111Lyngby
Dansk empire hovedvandsæg af sølv. Mester Christian Gottlieb Behrensen, København 1799-1824. H. 11 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/113Lyngby
Altona transitions spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 87. B. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/115Lyngby
Marie Luplau: Udsigt over et landskab. Sign. monogram Humlum 19-8-09. Olie på lærred monteret på lærred. 22 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/117Lyngby
Carl Johan Bonnesen: Figur af sortbrændt terracotta. Sign. Carl J. Bonnesen. P. Ipsens Enke, 768.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/119Lyngby
Engelsk klapbord af mahogni. Ca. 1820.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: