2449/236Lyngby
Kinesisk famille rose krukke dekoreret i farver og guld med blomster og fasaner. 19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/238Lyngby
Arnold Krog: To royale mindeplatter af porcelæn. Royal Copenhagen. Diam. 17,5 og 18 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/240Lyngby
To platter af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. 1897 og 1898. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/241Lyngby
To par platter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen og B&G. Diam. 18,5 og 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/242Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv med niello-arbejde. Moskva 1908-1917, lødighed 84. Vægt 188 g. L. 11 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/243Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" kaffekande af porcelæn. 519. Royal Copenhagen. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/244Lyngby
“Musselmalet Helblonde”. Frugtkurv af porcelæn med underfad, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/245Lyngby
Dansk regence hovedvandsæg af sølv. Mester Hans Bruhn, Sønderborg, d. 1759. Vægt 31 g. H. 8,7 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/246Lyngby
Et par kinesiske famille rose figurer i form af fugl Fønix. 20. årh. H. 32 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/247Lyngby
Cizhou vase af hvidglaseret keramik. Song dynasti 960-1279. H. 32 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/248Lyngby
Tysk besamim spice tower af sølv på rund fod og med vimpler og klokker. Utydl. stemplet. Vægt 90 gr. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/250Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine stillfotografi af den amerikansk-kinesiske kampsportsstjerne Bruce Lee (1940-1973).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/255Lyngby
Ovalt farveportrætfotografi af dronning Ingrid (1910-2000). Desuden tedåse fra Den Kongelige Porcelainsfabrik. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/256Lyngby
Signeret s/h promoveringsfotografi af Elvis Presley (1935-1977) i rollen som Chad Gates i filmen 'Blue Hawaii'.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/258Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/259Lyngby
To kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Jingdezhen, ca. 1970. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/260Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, monterede til lamper. Republik. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/270Lyngby
'ICH BIN EIN BERLINER' [Jeg er berliner]. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af præsident John F. Kennedy.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/271Lyngby
Dansk underofficerriffel M/1829/48 med nummerens ladestok perkussioneret og tappet i Rendsborg.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/275Lyngby
Dansk perkussioneret musket M/1794/43 med bajonet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/276Lyngby
Oprørernes artilleripistol M/1848. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/281Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/282Lyngby
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form, 19. årh. H. 101. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/283Lyngby
Samling diverse middelalder effekter. 13-16. årh. (10)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/292Lyngby
Seks s/h NASA promoveringsfotografier af astronauterne Neil Armstrong og Edwin 'Buzz' Aldrin. (6).
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2449/293Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/299Lyngby
Kinesisk kiste af sort lak, dekoreret med figurscene. 20. årh.s. begyndelse. H. 41. L. 81,5. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/313Lyngby
Louis XVI dragkiste af senere sortmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 129. B. 130. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: