2449/117Lyngby
Carl Johan Bonnesen: Figur af sortbrændt terracotta. Sign. Carl J. Bonnesen. P. Ipsens Enke, 768.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/119Lyngby
Engelsk klapbord af mahogni. Ca. 1820.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/121Lyngby
Laurits Tuxen: Portræt af en herre med hat. Sign. L. T. 74. Olie på lærred monteret på lærred. 20 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/125Lyngby
Spillebord af mahogni, med skuffefront indlagt med intarsia. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/127Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser. Utydeligt sign. Olie på træ. 23 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/131Lyngby
Fransk havestativ af bemalet smedejern. 20. årh. H. 83. Diam. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/133Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde i hermelinsforet kåbe. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 59.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/135Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/137Lyngby
Tysk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer i kæder. Delvis 18. årh.s slutning. H. 85. Diam. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/139Lyngby
Holger H. Jerichau: Italienerinde, der ordner blomster på en solrig gårdsplads. Sign. Holger Jerichau. Olie på træ. 39 x 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/141Lyngby
Bertel Thorvaldsen, efter: Relief af bemalet gips efter Musernes dans. 38 x 79 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/143Lyngby
Et sæt på ni skotske regency stole. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
2449/145Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Under Tromlingerne". Dobbeltsign. Vilh. Arnesen og dateret April 87. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/149Lyngby
Christian Berthelsen: Badehuse på en mole en sommerdag. Sign. monogram. Olie på lærred. 68 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/150Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske skuespiller James Dean (1931-1955).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/151Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en herregård i udkanten af en by, i forgrunden en sø. Usigneret. Olie på træ. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/152Lyngby
Axel Simonsen: To bypartier fra Rom. Parti fra Piazza Navona og Udsigt over Tiberen. Sign. Axel Simonsen. Olie på papir monteret på træ. 24 x 32. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/157Lyngby
G. L. Lahde (efter C. W. Eckersberg): Vor Frue Taarns brand. Håndkoloreret kobberstik. Bladstørrelse 38 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/160Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 59. Oval.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/165Lyngby
Carl Bille: Optrukne joller på en kyst. Sign. Carl Bille. Olie på papir på lærred. 29 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/170Lyngby
S/h sølv-gelatine pressefotografi af den britiske matematiker Alan Turing (1912-1954).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/171Lyngby
Skeletur monteret i metal "tårn" med forgyldte visere. 20. årh. H. ca. 205 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/172Lyngby
Emil Wennerwald: Fra en solrig Italiensk kyst. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 51,5 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/173Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Ved en byport en vinterdag. Sign. H. I. Olie på lærred. 29 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/174Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver. Qianlong seglmærke, ca. 1900. H. 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/175Lyngby
Kinesisk cigarskrin af eksportsølv, Hung Chong, Shanghai ca. 1920. H. 6,5 cm L. 18 cm D. 13,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/179Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Tongzhi seglmærke 1861-1875 og fra perioden. H. 8 cm L. 20,5 cm B. 17,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/181Lyngby
Alfred Gregory: Originalt s/h sølv-gelatine fotografi af den newzealandske bjergbestiger Sir Edmund Hillary.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/182Lyngby
Kinesisk røgelseskar af af bronze, arkaisk stil, låg og stand af hardwood. Sen Qing ca 1900. 10,5 x 13,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/184Lyngby
Christian Blache: Sejlskibet "Rolf" ud for Helsingørs Kyst med Kronborg i baggrunden. Sign. 28. Juni 78 Chr. B. Olie på lærred. 17 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/186Lyngby
Vase af porcelæn, Hetsch form, med forgyldt dekoration. Royal Copenhagen. H. 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/187Lyngby
Otto P. Balle: "Foraarslandskab med blomstrende Slaaen (...)". Sign. Otto P. Balle 1901. Olie på lærred. 51,5 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/189Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: En buket blomster på en marmorkarm. Usigneret. Olie på malepap. 16 x 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/190Lyngby
Harald Schumacher: Udsigt fra en loggia med Vesuv i baggrunden. Sign. H. S. Olie på lærred. 41 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/191Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En borgruin i aftenlys. Utydelig sign. D. Mc L[?] 198. Olie på malepap. 16,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/192Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af Winston Churchill, optaget under dennes første radiotale.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/193Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn med gul glasur. Guangxu 1875-1908 mærke, antagelig fra perioden. Diam. 14 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/194Lyngby
Heinrich Hansen: En munk i en snedækket klostergård. Sign. H. H. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/197Lyngby
Anton Thorenfeld: En grusvej omkranset af buske. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/198Lyngby
Et par franske empireform stager af forgyldt og patineret bronze, 19. årh.s slutning. H. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/200Lyngby
Samling kinesisk porcelæn, Sen Qing/Republik. (6)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/208Lyngby
Et par barokform stager af sølv. Hugo Grün, Københavns bymærke. Udfyldte. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/210Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske skuespillerinde Marilyn Monroe (1926-1962).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/211Lyngby
Kinesisk Sancai glaceret Shiwan Foo hund af keramik. Ca. midt 20. årh. H. 41 cm. B. 43 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/212Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, sekssidet, dekoreret i underglasur blå. Sen Qing/Republik. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/213Lyngby
Et par kinesiske skåle af sølv. Luen Wo. Shanghai, ca. 1900. Vægt 180 g. H. 5 cm. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/214Lyngby
"Flora Danica" trekantet cremekop med underkop samt kaffekop med ej samhørende underkop. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/215Lyngby
"Perlestellet" Fire tallerkener af porcelæn, en med gennembrudt fane samt en assiet. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 og 27 cm. L. 21 cm. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/220Lyngby
Rokokoform kaffe- og teservice af sølv. A. Dragsted, Københavns bymærke 1915-1916. Vægt 1597 g. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/221Lyngby
Kinesisk vogterfigur af bronze med emaljearbejde, sen Qing/Republik. H. 37 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/222Lyngby
Gående Buddha. Forgyldt bronze. Thailand 19. årh.s slutning. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/223Lyngby
Rokokoform strøbøsse af sølv, Hugo Grün, København 1952 samt miniature spand af sterlingsølv. Vægt 300 g. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/224Lyngby
Margretebæger af porcelæn monteret med forgyldt sterlingsølv, A. Michelsen. Royal Copenhagen. H. 7 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/229Lyngby
Fransk bordlampe af sortpatineret bronze, trepas base i form af dyrepoter, støbte med maskaroner. H. ekskl. fatning 53 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/230Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine promoveringsfotografi af den amerikanske jazzmusiker Louis Armstrong. 1950'erne.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/231Lyngby
Et par danske puncheskeer af sølv. A. Michelsen, København 1895. Vægt 99 g. L. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/232Lyngby
"Dobbeltriflet" sæt på syv østersgafler af sølv. Peter Hertz, København, 20. årh. Vægt 265 g. L. 15,5 cm. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/233Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn. Royal Copenhagen og B&G. (28)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/234Lyngby
Kinesisk famille verte tallerken dekoreret med fugl føniks og blomster, verso med dobbelt cirkler i blåt. Kangxi 1662-1722. D. 30 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/235Lyngby
Tre kinesiske tallerkener heraf en famille verte Kangxi samt to famille rose Qianlong. Diam. 28 cm. og 22 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/236Lyngby
Kinesisk famille rose krukke dekoreret i farver og guld med blomster og fasaner. 19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/238Lyngby
Arnold Krog: To royale mindeplatter af porcelæn. Royal Copenhagen. Diam. 17,5 og 18 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: