2449/300Aarhus
"Flora Danica". Asiet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 342. Royal Copenhagen. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/301Aarhus
Stefan Lindahl: Disney Collection. Julespilledåse af porcelæn, dekoreret i farver. Firkløveren. H. 18. Diam. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/303Aarhus
Andreas Fritz: Portræt af Caroline Jacobine Bech, f. Galthen (1804-1863). Usigneret. Olie på lærred. 63 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/304Aarhus
Skål af sølv, svungen fane med rocaille. Diam. 24,5 cm. H. 5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/306Aarhus
To Kinesisk Tao Paotæpper. Stiliseret medaljondesign. 186 x 127. Sjældent landskabsmotiv omgivet af bi-bort med kinesiske tegn. 160 x 179. Begge. Ca. 1940-1950.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2449/307Aarhus
Stefan Lindahl: Disney Collection. Oval nøddeskål af porcelæn, dekoreret i farver. Firkløveren. H. 14. L. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/308Aarhus
Bukkelfad af fajance, dekoreret i mangan og gult med figurer og blomster. 18. årh. Diam. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/309Aarhus
Lauritz Jensen: Siddende tiger. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. 1712. B&G. H. 17. L. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/310Aarhus
Originalt s/h NASA foto af Stilhedens Hav. Taget fra Command Module, marts 1970. 20,5 x 25. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/311Aarhus
To originale breve fra Richard Nixon og Lyndon B. Johnson. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/312Aarhus
Theodor Karner: Papegøje. Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. 210. Rosenthal. H. 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/314Aarhus
To originale breve fra John F. Kennedy og Robert F. Kennedy. 1962 and 1964. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/315Aarhus
Norsk pibekande af fyretræ beviklet med vidjer, monteringer af messing. 18./19. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: