2449/122Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2449/124Aarhus
Johan Neumann: Fiskerbåde i Kattegat. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 45 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/126Aarhus
Ole Egede m.fl.: Tre grønlandske motiver. Sign. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 13,5 x 21 - 18,5 x 27,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/128Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/129Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med kommunistisk propagandamotiv. 20. årh. H. 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/130Aarhus
Marius Skov: Gadekær med svaner. Sign. M. Skov. Olie på lærred. 53 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/132Aarhus
En samling thailandske Sawankalok dyrefiguer af delvist glaseret stentøj. 17. årh. og serene. H. 4-16. (17)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/134Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/136Aarhus
Thorkild Eskildsen: Udsigt over Gammel Strand med sporvogne. Sign. Thorkild Eskildsen. Olie på lærred. 68 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/138Aarhus
To bøger om den kinesisk-japanske krig samt K.W. Kwok: "The Splendours of Historic Nanking". 1930'erne. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/140Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/142Aarhus
Ingeborg Marie Bang: Gårdeksteriør med en kvinde, der fodrer ænder. Sign. M Bang. Olie på lærred. 31 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/144Aarhus
To burmesiske skåle af hammerslået sølv, prydede med bladbort. Vægt ca. 258 g. Ca. 1900. H. 6. Diam. 9 og 9,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/146Aarhus
Opsats af lethamret sølv. Københavns bymærke 1919. Vægt 920 g. H. 13,5 cm Diam. 27,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/147Aarhus
En samling stenaldergestande af flint bestående af seks økser og fem flækker. Neolitikum. L. 5,5-19. (11)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/148Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2449/166Aarhus
Reginald Arthur Borstel: Skibsportræt af "Cambrian prince". Sign. R.A. Brostel. Olie på malepap. 45 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/167Aarhus
Julius Friedrich Ludwig Runge: Kystparti med en stråtækt gård. Sign J. Runge. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/168Aarhus
Edmund Fischer: Tre mænd der spiller skak. Sign. E. Fischer. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/169Aarhus
Helvig Kinch: Høstlandskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/176Aarhus
Carl V. Meyer: Portræt af en dreng. Sign. Carl V. Meyer 1908. Olie på træ. 16 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/177Aarhus
Constantin Hansen: Fløjtespillende hyrde. Sign. Const. Hansen. Blyant på papir. Bladstørrelse 9 x 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/178Aarhus
Wenzel Tornøe: Liggende pige. Usigeret. Dateret 14 marts 1866. Blyant på papir. Lysmål 21 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/180Aarhus
Carl Wilhelm I Kolbe: Skovparti med en rejsende, der tager et hvil. Tryksign. C.W. Kolbe. Radering. Lysmål 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/183Aarhus
Louise Bonfils: Parti fra Løkken. Sign. L. Bonfils. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/185Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti fra et fiskerleje ved Groningen, Holland. Usigneret. Olie på træ. 18 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/188Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Store Dyrehave, Hillerød. Sign. C. Hornung-Jensen 52. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/195Aarhus
Otto Olsen: Udsigt over en mindre lystbådehavn. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/196Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/199Aarhus
Carl Wilhelm I Kolbe: Landskab med en mand, der bærer brænde hjem fra skoven. Tryksign. Radering. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/201Aarhus
Hans Frank: Landskab med vindblæste træer. Sign. Hans Frank 21. Radering. Bladstørrelse 23 x 28. U.r.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/209Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med skyer. Sign. C. Hornung-Jensen 53. Olie på malepap. 24,5 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/216Aarhus
Carl Møller: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Carl Møller 1916. Olie på lærred. 24 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/217Aarhus
To kinesiske silkebroderier samt et par kinesiske silkesko. Ca. 1900. Lysmål 49 x 9 og 56 x 14. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/218Aarhus
Indisk kindi kande af messing med tud i form af yali, graveret med ornamentik. Vægt ca. 308 g. 19. årh. H. 6.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/219Aarhus
Burmesisk skål af sølv, rigt drevet med figurscenerier og stjernetegn. Vægt ca. 1213 g. 19. årh. H. 16. Diam. 22.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/237
Tysk brødbakke af sølv, Hamburg 19. årh.s beg. Vægt 248 g. L. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2449/239Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: “Pompejansk danserinde”. Figur af porcelæn. 1292. Dahl-Jensen. H. 26,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/254Aarhus
A. Dragsted: Lågbæger af sølv. A. Dragsted, København 1916. Vægt 625 g. H. 21 cm. Diam. 12 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/257Aarhus
Carl W. Petersen: Parti fra Møns Klint. Sign. Carl Petersen 1933. Olie på lærred. 43 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/261Aarhus
Lauritz Jensen: Legesyge løveunger. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1274. Dahl-Jensen. H. 18 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/262Aarhus
Et par franske Charles X stager af forgyldt bronze. 19. årh.s midte H. 20 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/263Aarhus
Hans Hansen: Portræt af Frederik Siegfried Vogt (1777-1855). Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/264Aarhus
Harald Moltke: Opstilling med blomst. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 44 x 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/265Aarhus
Georg Emil Libert: Fjordparti på en skyet sommerdag, antagelig fra Norge. Sign. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/266Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti fra Henne strand med udsigt til klitter. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/267Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med "prunus on breaking ice". Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/268Aarhus
Foldekamera i kasse af mahogny, objektiv mærket “E & Y Underwood rapid plate”. Ca. 1900. H. 42. L. 38. B. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/269Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/273Aarhus
Et par stager af sølv. H. 22 cm. Udfyldte. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/274Aarhus
Stefan Lindahl: Disney Collection. Figur og lysestage af porcelæn, dekorerede i farver. Firkløveren. H. 16 og 14. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/277
Fire lommelærker af sølvplet, hvoraf to dekoreret med læderbesætning. H. 10-21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2449/278Aarhus
Kinesisk famille rose fad af porcelæn, dekoreret med krabbe og konkylie. Qianlong 1735-1796. Diam. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/279Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/280Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/294Aarhus
To vinbægere af sølv. 19. årh. midte. H. 16,5-18 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/295Aarhus
"Flora Danica". Middagstallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Royal Copenhagen. Diam. 25,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/296Aarhus
En samling grønlandske beklædningsgenstande til børn samt edderdunskindstæppe. 1930'erne. Tæppe L. 77. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/297Aarhus
To monteringer samt fad af hhv. forgyldt metal, bronze og tin. Cirka 1900. H. 18-20. Diam. 24. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/298Aarhus
Evald Nielsen, m.fl.: Oval saucekande af lethamret sølv samt sauceske. 19-20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/300Aarhus
"Flora Danica". Asiet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 342. Royal Copenhagen. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/301Aarhus
Stefan Lindahl: Disney Collection. Julespilledåse af porcelæn, dekoreret i farver. Firkløveren. H. 18. Diam. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: