2449/242Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv med niello-arbejde. Moskva 1908-1917, lødighed 84. Vægt 188 g. L. 11 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/243Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" kaffekande af porcelæn. 519. Royal Copenhagen. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/244Lyngby
“Musselmalet Helblonde”. Frugtkurv af porcelæn med underfad, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/245Lyngby
Dansk regence hovedvandsæg af sølv. Mester Hans Bruhn, Sønderborg, d. 1759. Vægt 31 g. H. 8,7 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/246Lyngby
Et par kinesiske famille rose figurer i form af fugl Fønix. 20. årh. H. 32 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/247Lyngby
Cizhou vase af hvidglaseret keramik. Song dynasti 960-1279. H. 32 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/248Lyngby
Tysk besamim spice tower af sølv på rund fod og med vimpler og klokker. Utydl. stemplet. Vægt 90 gr. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/249Glostrup
Qum helsilketæppe. Persien. Nichedesign med blomstervase. 20. årh.s slutning. 103 x 153.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/250Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine stillfotografi af den amerikansk-kinesiske kampsportsstjerne Bruce Lee (1940-1973).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/251Glostrup
To orientalske tæpper. Keshan, Persien. 130 x 210. Samt Tekke chuwal, Turkmenien. 84 x 149. Begge 20. årh.s midte.(2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/252Glostrup
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet på silkekæde. Signeret: Esfahan Ebadi. Ca. 2000. 195 x 192.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/253Glostrup
Nain tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. 21. årh. L. 199. B. 192.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/254Aarhus
A. Dragsted: Lågbæger af sølv. A. Dragsted, København 1916. Vægt 625 g. H. 21 cm. Diam. 12 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/255Lyngby
Ovalt farveportrætfotografi af dronning Ingrid (1910-2000). Desuden tedåse fra Den Kongelige Porcelainsfabrik. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/256Lyngby
Signeret s/h promoveringsfotografi af Elvis Presley (1935-1977) i rollen som Chad Gates i filmen 'Blue Hawaii'.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/257Aarhus
Carl W. Petersen: Parti fra Møns Klint. Sign. Carl Petersen 1933. Olie på lærred. 43 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/258Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/259Lyngby
To kinesiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Jingdezhen, ca. 1970. Diam. 26 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/260Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, monterede til lamper. Republik. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/261Aarhus
Lauritz Jensen: Legesyge løveunger. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1274. Dahl-Jensen. H. 18 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/262Aarhus
Et par franske Charles X stager af forgyldt bronze. 19. årh.s midte H. 20 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/263Aarhus
Hans Hansen: Portræt af Frederik Siegfried Vogt (1777-1855). Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/264Aarhus
Harald Moltke: Opstilling med blomst. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 44 x 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/265Aarhus
Georg Emil Libert: Fjordparti på en skyet sommerdag, antagelig fra Norge. Sign. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/266Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti fra Henne strand med udsigt til klitter. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/267Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med "prunus on breaking ice". Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/268Aarhus
Foldekamera i kasse af mahogny, objektiv mærket “E & Y Underwood rapid plate”. Ca. 1900. H. 42. L. 38. B. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/269Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/270Lyngby
'ICH BIN EIN BERLINER' [Jeg er berliner]. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af præsident John F. Kennedy.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/271Lyngby
Dansk underofficerriffel M/1829/48 med nummerens ladestok perkussioneret og tappet i Rendsborg.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/272Glostrup
Heriz tæppe, Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1940-50. 340 x 435.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/273Aarhus
Et par stager af sølv. H. 22 cm. Udfyldte. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/274Aarhus
Stefan Lindahl: Disney Collection. Figur og lysestage af porcelæn, dekorerede i farver. Firkløveren. H. 16 og 14. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/275Lyngby
Dansk perkussioneret musket M/1794/43 med bajonet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/276Lyngby
Oprørernes artilleripistol M/1848. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/277
Fire lommelærker af sølvplet, hvoraf to dekoreret med læderbesætning. H. 10-21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2449/278Aarhus
Kinesisk famille rose fad af porcelæn, dekoreret med krabbe og konkylie. Qianlong 1735-1796. Diam. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/279Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/280Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/281Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/282Lyngby
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form, 19. årh. H. 101. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/283Lyngby
Samling diverse middelalder effekter. 13-16. årh. (10)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/284Glostrup
To persiske tæpper. Qum. Større partier med silkeluv. 109 x 163. Bidjar. 111 x 178. Begge Ca. 2000.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/285Glostrup
Moud tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med heratidesign på lys bund. 21. årh. 244 x 203.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/286Glostrup
Nain tæppe, Persien. Medaljon design. 21. årh. 247 x 190.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/287Glostrup
Tyrkisk/Romænsk tæppe. Gentagelsesmønster med store slyngede grene omgivet af dekorativ hovedbort med pafuglemotiver. Ca. 1940-1950. 390 x 305.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/288Glostrup
To persiske tæpper. Keshan. Medaljon på blå bund. 131 x 200. Qum tæppe, usædvanligt design. 150 x 210. Begge Ca. 1960-1970.(2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/289Glostrup
Indisk/pakistansk tæppe, gentagelsesmønster med slyngede grene. Luv med silkeagting glans 21. årh. 306 x 215.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/290Glostrup
To Bidjar tæpper, Persien. Løber. 76 x 300. 110 x 170. Begge flot kvalitet. 21. årh.(2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/291Glostrup
Seminatikt Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1950. 395 x 271.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/292Lyngby
Seks s/h NASA promoveringsfotografier af astronauterne Neil Armstrong og Edwin 'Buzz' Aldrin. (6).
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2449/293Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/294Aarhus
To vinbægere af sølv. 19. årh. midte. H. 16,5-18 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/295Aarhus
"Flora Danica". Middagstallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Royal Copenhagen. Diam. 25,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/296Aarhus
En samling grønlandske beklædningsgenstande til børn samt edderdunskindstæppe. 1930'erne. Tæppe L. 77. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/297Aarhus
To monteringer samt fad af hhv. forgyldt metal, bronze og tin. Cirka 1900. H. 18-20. Diam. 24. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/298Aarhus
Evald Nielsen, m.fl.: Oval saucekande af lethamret sølv samt sauceske. 19-20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/299Lyngby
Kinesisk kiste af sort lak, dekoreret med figurscene. 20. årh.s. begyndelse. H. 41. L. 81,5. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/300Aarhus
"Flora Danica". Asiet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 342. Royal Copenhagen. L. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/301Aarhus
Stefan Lindahl: Disney Collection. Julespilledåse af porcelæn, dekoreret i farver. Firkløveren. H. 18. Diam. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/302Glostrup
Antik Bidjar løber, Persien. Spændende "Harshang" design. Knyttet på uldkæde. 1890-1910. 425 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/303Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: