2449/120Aarhus
To "dobbeltriflet"potageskeer af sølv. 19-20. årh. L. 37,5-38,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/121Lyngby
Laurits Tuxen: Portræt af en herre med hat. Sign. L. T. 74. Olie på lærred monteret på lærred. 20 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/122Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2449/124Aarhus
Johan Neumann: Fiskerbåde i Kattegat. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 45 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/125Lyngby
Spillebord af mahogni, med skuffefront indlagt med intarsia. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/126Aarhus
Ole Egede m.fl.: Tre grønlandske motiver. Sign. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 13,5 x 21 - 18,5 x 27,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/127Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser. Utydeligt sign. Olie på træ. 23 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/128Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/129Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med kommunistisk propagandamotiv. 20. årh. H. 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/130Aarhus
Marius Skov: Gadekær med svaner. Sign. M. Skov. Olie på lærred. 53 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/131Lyngby
Fransk havestativ af bemalet smedejern. 20. årh. H. 83. Diam. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/132Aarhus
En samling thailandske Sawankalok dyrefiguer af delvist glaseret stentøj. 17. årh. og serene. H. 4-16. (17)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/133Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde i hermelinsforet kåbe. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 59.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/134Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/135Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/136Aarhus
Thorkild Eskildsen: Udsigt over Gammel Strand med sporvogne. Sign. Thorkild Eskildsen. Olie på lærred. 68 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/137Lyngby
Tysk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer i kæder. Delvis 18. årh.s slutning. H. 85. Diam. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/138Aarhus
To bøger om den kinesisk-japanske krig samt K.W. Kwok: "The Splendours of Historic Nanking". 1930'erne. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/139Lyngby
Holger H. Jerichau: Italienerinde, der ordner blomster på en solrig gårdsplads. Sign. Holger Jerichau. Olie på træ. 39 x 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/140Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/141Lyngby
Bertel Thorvaldsen, efter: Relief af bemalet gips efter Musernes dans. 38 x 79 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/142Aarhus
Ingeborg Marie Bang: Gårdeksteriør med en kvinde, der fodrer ænder. Sign. M Bang. Olie på lærred. 31 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/143Lyngby
Et sæt på ni skotske regency stole. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
2449/144Aarhus
To burmesiske skåle af hammerslået sølv, prydede med bladbort. Vægt ca. 258 g. Ca. 1900. H. 6. Diam. 9 og 9,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/145Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Under Tromlingerne". Dobbeltsign. Vilh. Arnesen og dateret April 87. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/146Aarhus
Opsats af lethamret sølv. Københavns bymærke 1919. Vægt 920 g. H. 13,5 cm Diam. 27,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/147Aarhus
En samling stenaldergestande af flint bestående af seks økser og fem flækker. Neolitikum. L. 5,5-19. (11)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/148Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2449/149Lyngby
Christian Berthelsen: Badehuse på en mole en sommerdag. Sign. monogram. Olie på lærred. 68 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/150Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske skuespiller James Dean (1931-1955).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/151Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en herregård i udkanten af en by, i forgrunden en sø. Usigneret. Olie på træ. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/152Lyngby
Axel Simonsen: To bypartier fra Rom. Parti fra Piazza Navona og Udsigt over Tiberen. Sign. Axel Simonsen. Olie på papir monteret på træ. 24 x 32. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/153Glostrup
Kinesisk silketæppe i klassisk Persisk Qum stil. Flot kvalitet. 20. årh.s slutning. 185 x 122.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/154Glostrup
Signeret Hereke silke- og metaltrådstæppe, Tyrkiet. Nichedesign med træer og fugle motiver. Hovedbort med digte. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 110 x 80.
Vurdering :
2449/155Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. Knyttet på silkekæde og mindre partier med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 174 x 116.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/156Glostrup
Signeret Ghafarian Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet med korkuld på silkkæde og partier med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 176 x 107.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/157Lyngby
G. L. Lahde (efter C. W. Eckersberg): Vor Frue Taarns brand. Håndkoloreret kobberstik. Bladstørrelse 38 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/159Glostrup
To orientalske tæpper. Afghansk bedetæppe med datering og inskription. 66 x110. Senneh, Persien. 136 x 197.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/160Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 59. Oval.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/161Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. God fast kvalitet. Ca 2000. 281 x 207.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/162Glostrup
Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1940. 354 x 242.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/163Glostrup
Heriz tæppe, nordvestlige Persien. Medaljondesign. Ca. 1940-1950. 184 x 141.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/164Glostrup
Signeret og dateret Luri tæppe, Sydlige Persien. Design med palmetter og geometriske ornamenter. Ca. 1930-1940. 300 x 162.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/165Lyngby
Carl Bille: Optrukne joller på en kyst. Sign. Carl Bille. Olie på papir på lærred. 29 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/166Aarhus
Reginald Arthur Borstel: Skibsportræt af "Cambrian prince". Sign. R.A. Brostel. Olie på malepap. 45 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/167Aarhus
Julius Friedrich Ludwig Runge: Kystparti med en stråtækt gård. Sign J. Runge. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/168Aarhus
Edmund Fischer: Tre mænd der spiller skak. Sign. E. Fischer. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/169Aarhus
Helvig Kinch: Høstlandskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/170Lyngby
S/h sølv-gelatine pressefotografi af den britiske matematiker Alan Turing (1912-1954).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/171Lyngby
Skeletur monteret i metal "tårn" med forgyldte visere. 20. årh. H. ca. 205 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/172Lyngby
Emil Wennerwald: Fra en solrig Italiensk kyst. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 51,5 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/173Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Ved en byport en vinterdag. Sign. H. I. Olie på lærred. 29 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/174Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver. Qianlong seglmærke, ca. 1900. H. 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/175Lyngby
Kinesisk cigarskrin af eksportsølv, Hung Chong, Shanghai ca. 1920. H. 6,5 cm L. 18 cm D. 13,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/176Aarhus
Carl V. Meyer: Portræt af en dreng. Sign. Carl V. Meyer 1908. Olie på træ. 16 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/177Aarhus
Constantin Hansen: Fløjtespillende hyrde. Sign. Const. Hansen. Blyant på papir. Bladstørrelse 9 x 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/178Aarhus
Wenzel Tornøe: Liggende pige. Usigeret. Dateret 14 marts 1866. Blyant på papir. Lysmål 21 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/179Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Tongzhi seglmærke 1861-1875 og fra perioden. H. 8 cm L. 20,5 cm B. 17,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/180Aarhus
Carl Wilhelm I Kolbe: Skovparti med en rejsende, der tager et hvil. Tryksign. C.W. Kolbe. Radering. Lysmål 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/181Lyngby
Alfred Gregory: Originalt s/h sølv-gelatine fotografi af den newzealandske bjergbestiger Sir Edmund Hillary.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/182Lyngby
Kinesisk røgelseskar af af bronze, arkaisk stil, låg og stand af hardwood. Sen Qing ca 1900. 10,5 x 13,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/183Aarhus
Louise Bonfils: Parti fra Løkken. Sign. L. Bonfils. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: