2449/1Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Serie på 10 opstillinger. Usignerede. Gouache på papir. Lysmål 14,5 x 19,5. (10).
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/2Aarhus
Flisebord af nøddebejdset træ, plade ilagt med 15 hollandske fliser af fajance. 20. årh. H. 59,5. B. 82. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/3Lyngby
Figur af grønlig russet jade i form af gris. Han Dynasti 206 f.kr. -220 e.kr. L. 11,5 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/4Aarhus
Carl Locher: Kystparti fra Skagen med fiskere på stranden. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/5Lyngby
Dansk flisebord af bemalet træ. Fliser 18. århs. slutning. Underdel rokoko form, 19. årh. H. 76. B. 87. D. 61.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/6Aarhus
Et par fem-armede kandelabre af sølv med aftagelig top. Udført hos P. Ørsnes. Ca. 1900. Udfyldte. H. 33/57. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/7Lyngby
I. E. C. Rasmussen: "The Journey - Preparing a Camp for the Night". Sign. I. E. C. R. 1886. Olie på lærred. 39,5 x 75,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/8Aarhus
Ovalt library table af mahogni. sarg med skuffe, firpasfod i form af ørne. 19. årh. H. 74. L. 79,5. B. 63.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/9Lyngby
Et par kinesiske Canton emalje tedåser, Qianlong 1736-1795. H. 8,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/10Aarhus
Tibetansk thangka med blå Mahakala. Farvepigment på lærred. 19. årh. Lysmål 108 x 79.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/11Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af maghoni. 18. årh. slutning. H. 80. B. 67. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/12Aarhus
"Prinsesse" bestik af sølv. Frigast. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2470 g. (97)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/13Lyngby
Philipp Ferdinand de Hamilton: Nature morte med fuglevildt og svampe. Sign. P. F. De Hamilton. Olie på lærred. 61 x 52.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/14Aarhus
Junghans Ato magnetpendel bordur af messing med glaskuppel. Tyskland. 20. årh.s. midte. H. 22. B. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/15Lyngby
Dåbsfad af messing punslet og ciseleret med religiøst motiv, Mariæ Bebudelse. Antagelig Nürnberg 16. årh. Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/16Aarhus
O. D. Ottesen: Åkander. Sign. O. D. Ottesen. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/17Lyngby
Tyrkisk kiste af mørkt træ med beslag af messing, bund med tre skuffer og hemmeligt indre rum. Ca. 1930. H. 48. L. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/18Aarhus
"Rosenholm" bestik af sølv. Varierende mestre. Danmark 20. årh. Vægt eksl. dele med stål 2500 gr. (67)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/19Lyngby
Johannes Larsen: Udsigt over et bakket lynglandskab. Sign. monogram 14. Olie på lærred. 60 x 68.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/20Aarhus
Ikon med fremstilling af Gudsmoder med Jesusbarnet, oklad af delvist forgyldt sølv. Tempera. 19. årh. 21 x 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/21Lyngby
Kongelig dansk kaffekande af sølv Kong Frederik VIIs monogram. A. Michelsen, København 1848. H. 21 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/22Aarhus
Peder Mønsted: Solrig vinterdag ved Höstmælingen, Lillehammer. Sign. P. Mønted 1919. Olie på lærred. 56 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/23Lyngby
Dansk Louis XVI barometer af forgyldt træ, udskåret med blomster og sløjfe. 18. årh.s slutning. H. 107. B. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/24Aarhus
Krybbespil af udskåret og bemalet træ. Antageligt tysk. 20. årh. Stald H. 38. L. 87. D. 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/25Lyngby
Peter Kornbeck: "En Forhalle med Udsigt til Byen Malcésine ved Gardasøen". Sign. P. Kornbeck 1880. 79,5 x 62,5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/26Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/27Lyngby
Joaquim Anglés Cané, efter: "Un Philosophe". Figur af bronze. Sign. Anglés. Vægt 7868 g. H. 43 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/28Aarhus
Holger Drachmann: Stormvejr på Grenen, Skagen. Sign. Holger Drachmann, 95 Skagen. Olie på lærred. 20 x 32.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/29Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kazanskaja. Oklad af messing. 19. årh. 33 x 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/30Aarhus
"Dobbeltriflet". Bestik af sølv. Udført hos Cohr m.fl. 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2910 g. (70)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/31Lyngby
Peder Mønsted: Udsigt fra bredden af en sø. Sign. P. M. 79. Olie på lærred. 41,5 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/32Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/33Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv. Mester Hans Eli Detlefsen, Sønderborg 1860-1884. H. 15,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/34Aarhus
Janus la Cour: Parti fra Sabinerbjergene. Usigneret. Olie på lærred. 57 x 87.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/35Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Kristus Pantokrator, monteret i kiot. 19. årh.s slutning. Kiot 29 x 26 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/36Aarhus
To grønlandske tranlamper af fedtsten samt fiskekrog af jern, sten og træ. 18.-19. årh. L. 25 og 33. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/37Lyngby
Hans Baldung Grien (efter Hans Burgkmair den ældre): Sankt Elisabeth spinder. Trykbetegbet HB. Træsnit. Bladstørrelse 17,3 x 13,8 cm
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/38Aarhus
Fransk regence armstol af nøddetræ samt bord af egetræ. 18./20. årh. H. 58. Diam. 57. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/39Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv. Mester Reimar Diedrich Dethlefsen, Sønderborg 1850'erne. Vægt 76 g. H. 13 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/40Aarhus
Viggo Pedersen: Landskab med markarbejdere. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/41Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nikolaj. Tempera på træpanel med rizza af metal. 19. årh. 26 x 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/42Aarhus
Art Deco skulptur af patineret bronze i form af danserinde. Sign. Favral. 20. årh. H. inkl. base 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/43Lyngby
Niels Wivel: Staldinteriør med grinende mand. Sign. Niels Wivel H. Fors 1902. Olie på lærred. 71 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/44Aarhus
Georg III standur i kasse af mahogni med bemalet månefase. 18. årh. H. 228. B. 53. D. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/45Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og overglasur kobberrød med ferskner. Sandsynligvis Kangxi, 18. årh. H. 9,5 cm. Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/46Aarhus
Janus la Cour: Parti fra Ebeltoft Vig. Sign. J. la Cour 96. Olie på lærred. 44 x 75.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/47Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af "Frelseren Uberørt af Hænder". Tempera på træpanel. 19. årh. 53 x 46 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/48Aarhus
Evgeni Alexandrovich Lanceray, efter, 20. årh.: "The Triumph of the cossacks". Skulptur af jern. H. 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/49Lyngby
Herman Hansen Koefoed: Portræt af en herre i gul vest. Verso sign. Kofoed pinx. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/50Aarhus
Nain tæppe med silke, medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh.s slutning. 362 x 246.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/51Lyngby
"Flora Danica" Assiet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3540. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/52Aarhus
Ole Ring: Parti fra Stærkende ved Roskilde. Sign. Ole Ring 1961. Olie på lærred. 47 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/53Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Alle Sørgendes Glæde, i rizza af sølv. 19. årh. 31 x 25 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/54Aarhus
Et sæt på syv japanske figurer af udskåret elfenben, The Seven Lucky Goods. 20. årh.s begyndelse. H. 5,5-17 cm. (7)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/55Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/56Aarhus
George III lygteur i kasse af mahogni dekoreret med forgyldte bronzer. 18. årh.s slutning. H. 49.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/57Lyngby
"Flora Danica" Frugtskål af porcelæn, gennembrudt og med pousserede blomster. 3536. Royal Copenhagen. H. 8,5 cm. L. 26 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/58Aarhus
Ole Ring: Parti fra Christianshavns kanal. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/59Lyngby
Russisk ikon, Nedstigningen til Dødsriget og Opstandelsen. 19. årh. 30 x 25 cm. Samt syv bøger om ikoner. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/60Aarhus
To grønlandske uloer med greb af hvalben. 18. og 19. årh. Greb B. 8,5 og 5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/61Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse: Opstilling med et sølvkrus omkranset af drueklaser. Sign. monogram 1827. Olie på lærred. 50 x 72,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: