2449/182Lyngby
Kinesisk røgelseskar af af bronze, arkaisk stil, låg og stand af hardwood. Sen Qing ca 1900. 10,5 x 13,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/183Aarhus
Louise Bonfils: Parti fra Løkken. Sign. L. Bonfils. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/184Lyngby
Christian Blache: Sejlskibet "Rolf" ud for Helsingørs Kyst med Kronborg i baggrunden. Sign. 28. Juni 78 Chr. B. Olie på lærred. 17 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/185Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti fra et fiskerleje ved Groningen, Holland. Usigneret. Olie på træ. 18 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/186Lyngby
Vase af porcelæn, Hetsch form, med forgyldt dekoration. Royal Copenhagen. H. 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/187Lyngby
Otto P. Balle: "Foraarslandskab med blomstrende Slaaen (...)". Sign. Otto P. Balle 1901. Olie på lærred. 51,5 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/188Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Store Dyrehave, Hillerød. Sign. C. Hornung-Jensen 52. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/189Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: En buket blomster på en marmorkarm. Usigneret. Olie på malepap. 16 x 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/190Lyngby
Harald Schumacher: Udsigt fra en loggia med Vesuv i baggrunden. Sign. H. S. Olie på lærred. 41 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/191Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En borgruin i aftenlys. Utydelig sign. D. Mc L[?] 198. Olie på malepap. 16,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/192Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af Winston Churchill, optaget under dennes første radiotale.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/193Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn med gul glasur. Guangxu 1875-1908 mærke, antagelig fra perioden. Diam. 14 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/194Lyngby
Heinrich Hansen: En munk i en snedækket klostergård. Sign. H. H. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/195Aarhus
Otto Olsen: Udsigt over en mindre lystbådehavn. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/196Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/197Lyngby
Anton Thorenfeld: En grusvej omkranset af buske. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/198Lyngby
Et par franske empireform stager af forgyldt og patineret bronze, 19. årh.s slutning. H. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/199Aarhus
Carl Wilhelm I Kolbe: Landskab med en mand, der bærer brænde hjem fra skoven. Tryksign. Radering. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/200Lyngby
Samling kinesisk porcelæn, Sen Qing/Republik. (6)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/201Aarhus
Hans Frank: Landskab med vindblæste træer. Sign. Hans Frank 21. Radering. Bladstørrelse 23 x 28. U.r.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/202Glostrup
Tabriz tæppe, Persien/Iran.. Medaljondesign på lys bund med jagtscenerier, dragemotiver, palmetter og grenværk. 1950-1960. 408. x 322.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/203Glostrup
Signeret Sanaye Isfahan, Persien. Medaljondesign. Signeret: Iran Isfahan Sanaye. Konturer og mindre partier med silkeluv. Ca. 1960. 232 x 145.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/204Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Ca. 1950-1960. 206 x 134.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/205Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. Ca. 1950. 198 x 137.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/206Glostrup
Signeret Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. Signeret: Kashan Attai. Ca. 1950. 314 x 218.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/207Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Flot kvalitet, konturer med silkeluv. 21. årh. 394 x 296.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/208Lyngby
Et par barokform stager af sølv. Hugo Grün, Københavns bymærke. Udfyldte. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/209Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med skyer. Sign. C. Hornung-Jensen 53. Olie på malepap. 24,5 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/210Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske skuespillerinde Marilyn Monroe (1926-1962).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/211Lyngby
Kinesisk Sancai glaceret Shiwan Foo hund af keramik. Ca. midt 20. årh. H. 41 cm. B. 43 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/212Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, sekssidet, dekoreret i underglasur blå. Sen Qing/Republik. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/213Lyngby
Et par kinesiske skåle af sølv. Luen Wo. Shanghai, ca. 1900. Vægt 180 g. H. 5 cm. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/214Lyngby
"Flora Danica" trekantet cremekop med underkop samt kaffekop med ej samhørende underkop. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/215Lyngby
"Perlestellet" Fire tallerkener af porcelæn, en med gennembrudt fane samt en assiet. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 og 27 cm. L. 21 cm. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/216Aarhus
Carl Møller: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Carl Møller 1916. Olie på lærred. 24 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/217Aarhus
To kinesiske silkebroderier samt et par kinesiske silkesko. Ca. 1900. Lysmål 49 x 9 og 56 x 14. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/218Aarhus
Indisk kindi kande af messing med tud i form af yali, graveret med ornamentik. Vægt ca. 308 g. 19. årh. H. 6.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/219Aarhus
Burmesisk skål af sølv, rigt drevet med figurscenerier og stjernetegn. Vægt ca. 1213 g. 19. årh. H. 16. Diam. 22.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/220Lyngby
Rokokoform kaffe- og teservice af sølv. A. Dragsted, Københavns bymærke 1915-1916. Vægt 1597 g. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/221Lyngby
Kinesisk vogterfigur af bronze med emaljearbejde, sen Qing/Republik. H. 37 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/222Lyngby
Gående Buddha. Forgyldt bronze. Thailand 19. årh.s slutning. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/223Lyngby
Rokokoform strøbøsse af sølv, Hugo Grün, København 1952 samt miniature spand af sterlingsølv. Vægt 300 g. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/224Lyngby
Margretebæger af porcelæn monteret med forgyldt sterlingsølv, A. Michelsen. Royal Copenhagen. H. 7 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/225Glostrup
Senneh kelim, Persien. Gentagelsesmønster med heratidesign. 20. årh.s midte. 199 x 134.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/226Glostrup
Tre Kelim tæpper. Luri, sydlige Persien. Ca. 1960. 230 x 129. Antikt Shahsavan sofreh. Ca. 1900. 130 x 119. Antik Shahsavan kelim. 1890-1910. 254 x 155.(3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/227Glostrup
Kina tæppe, design med pagode, blomstergrene og skyformationer på blå bund. 20. årh.s midte. 305 x 415
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/228Glostrup
Kina tæppe, design med blomsterrosetter på blå bund omgivet af hovedbort med blomsterranker, vaser og sommerfugle. 20. årh.s midte. 252 x 348
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/229Lyngby
Fransk bordlampe af sortpatineret bronze, trepas base i form af dyrepoter, støbte med maskaroner. H. ekskl. fatning 53 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/230Lyngby
Originalt s/h sølv-gelatine promoveringsfotografi af den amerikanske jazzmusiker Louis Armstrong. 1950'erne.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/231Lyngby
Et par danske puncheskeer af sølv. A. Michelsen, København 1895. Vægt 99 g. L. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/232Lyngby
"Dobbeltriflet" sæt på syv østersgafler af sølv. Peter Hertz, København, 20. årh. Vægt 265 g. L. 15,5 cm. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/233Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn. Royal Copenhagen og B&G. (28)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/234Lyngby
Kinesisk famille verte tallerken dekoreret med fugl føniks og blomster, verso med dobbelt cirkler i blåt. Kangxi 1662-1722. D. 30 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/235Lyngby
Tre kinesiske tallerkener heraf en famille verte Kangxi samt to famille rose Qianlong. Diam. 28 cm. og 22 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/236Lyngby
Kinesisk famille rose krukke dekoreret i farver og guld med blomster og fasaner. 19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/237
Tysk brødbakke af sølv, Hamburg 19. årh.s beg. Vægt 248 g. L. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2449/238Lyngby
Arnold Krog: To royale mindeplatter af porcelæn. Royal Copenhagen. Diam. 17,5 og 18 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/239Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: “Pompejansk danserinde”. Figur af porcelæn. 1292. Dahl-Jensen. H. 26,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/240Lyngby
To platter af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. 1897 og 1898. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/241Lyngby
To par platter af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen og B&G. Diam. 18,5 og 21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/242Lyngby
Russisk cigaretetui af sølv med niello-arbejde. Moskva 1908-1917, lødighed 84. Vægt 188 g. L. 11 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/243Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" kaffekande af porcelæn. 519. Royal Copenhagen. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: