2449/6Aarhus
Et par fem-armede kandelabre af sølv med aftagelig top. Udført hos P. Ørsnes. Ca. 1900. Udfyldte. H. 33/57. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/12Aarhus
"Prinsesse" bestik af sølv. Frigast. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2470 g. (97)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2449/18Aarhus
"Rosenholm" bestik af sølv. Varierende mestre. Danmark 20. årh. Vægt eksl. dele med stål 2500 gr. (67)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/30Aarhus
"Dobbeltriflet". Bestik af sølv. Udført hos Cohr m.fl. 19.-20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2910 g. (70)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/120Aarhus
To "dobbeltriflet"potageskeer af sølv. 19-20. årh. L. 37,5-38,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/146Aarhus
Opsats af lethamret sølv. Københavns bymærke 1919. Vægt 920 g. H. 13,5 cm Diam. 27,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/237
Tysk brødbakke af sølv, Hamburg 19. årh.s beg. Vægt 248 g. L. 22 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2449/254Aarhus
A. Dragsted: Lågbæger af sølv. A. Dragsted, København 1916. Vægt 625 g. H. 21 cm. Diam. 12 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2449/273Aarhus
Et par stager af sølv. H. 22 cm. Udfyldte. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/277
Fire lommelærker af sølvplet, hvoraf to dekoreret med læderbesætning. H. 10-21 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Udgået
2449/280Aarhus
Seks empire skeer af sølv. Uidentificeret mester. Stemplet lødighed 13. L. 22,5 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/294Aarhus
To vinbægere af sølv. 19. årh. midte. H. 16,5-18 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/298Aarhus
Evald Nielsen, m.fl.: Oval saucekande af lethamret sølv samt sauceske. 19-20. årh. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/304Aarhus
Skål af sølv, svungen fane med rocaille. Diam. 24,5 cm. H. 5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: