2449/15Lyngby
Dåbsfad af messing punslet og ciseleret med religiøst motiv, Mariæ Bebudelse. Antagelig Nürnberg 16. årh. Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/24Aarhus
Krybbespil af udskåret og bemalet træ. Antageligt tysk. 20. årh. Stald H. 38. L. 87. D. 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/93Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/135Lyngby
Paravent delvis dekoreret med lak 'en chinoiserie', antagelig Frankrig, 19. årh.s slutning.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/147Aarhus
En samling stenaldergestande af flint bestående af seks økser og fem flækker. Neolitikum. L. 5,5-19. (11)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/198Lyngby
Et par franske empireform stager af forgyldt og patineret bronze, 19. årh.s slutning. H. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/258Lyngby
Den korsfæstede Kristus. Bemalet, udskåret træ. 18. årh. H. ca. 60 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/262Aarhus
Et par franske Charles X stager af forgyldt bronze. 19. årh.s midte H. 20 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/268Aarhus
Foldekamera i kasse af mahogny, objektiv mærket “E & Y Underwood rapid plate”. Ca. 1900. H. 42. L. 38. B. 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/281Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/283Lyngby
Samling diverse middelalder effekter. 13-16. årh. (10)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/293Lyngby
'Lethal Weapon 2'. Signeret farvestillfoto af den australske skuespiller Mel Gibson som politimanden Martin Riggs
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/297Aarhus
To monteringer samt fad af hhv. forgyldt metal, bronze og tin. Cirka 1900. H. 18-20. Diam. 24. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/311Aarhus
To originale breve fra Richard Nixon og Lyndon B. Johnson. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/315Aarhus
Norsk pibekande af fyretræ beviklet med vidjer, monteringer af messing. 18./19. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: