2449/37Lyngby
Hans Baldung Grien (efter Hans Burgkmair den ældre): Sankt Elisabeth spinder. Trykbetegbet HB. Træsnit. Bladstørrelse 17,3 x 13,8 cm
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/88Aarhus
Peter Ilsted: “Moder med barn”. Opus 28. 1914. Sign. Peter Ilsted, 75/57. Mezzotinte i farver. Lysmål 58 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/94Aarhus
F. C. Lund: Portræt af en kvinde iført en kyse. Sign. F. C. Lund 1855. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 19,5 x 15.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/106Aarhus
Jochen Sachse: Marine med solnedgang over et uroligt hav. Sign. Gouache på papir. Lysmål 31 x 47.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/108Aarhus
Henrik Lund: Fire grønlandske landskabspartier. Sign. Akvarel og oliekridt. Varierende mål. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/112Aarhus
F. C. Lund: "Sandvig paa Bornholm, tidlig morgen". Sign. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 20 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/118Aarhus
Otto Bache: Parti med hundehvalpe. Sign. Otto Bache, 1877. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 19 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/157Lyngby
G. L. Lahde (efter C. W. Eckersberg): Vor Frue Taarns brand. Håndkoloreret kobberstik. Bladstørrelse 38 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/177Aarhus
Constantin Hansen: Fløjtespillende hyrde. Sign. Const. Hansen. Blyant på papir. Bladstørrelse 9 x 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/178Aarhus
Wenzel Tornøe: Liggende pige. Usigeret. Dateret 14 marts 1866. Blyant på papir. Lysmål 21 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/180Aarhus
Carl Wilhelm I Kolbe: Skovparti med en rejsende, der tager et hvil. Tryksign. C.W. Kolbe. Radering. Lysmål 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/199Aarhus
Carl Wilhelm I Kolbe: Landskab med en mand, der bærer brænde hjem fra skoven. Tryksign. Radering. Lysmål 21 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/201Aarhus
Hans Frank: Landskab med vindblæste træer. Sign. Hans Frank 21. Radering. Bladstørrelse 23 x 28. U.r.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: