2449/50Aarhus
Nain tæppe med silke, medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh.s slutning. 362 x 246.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/62Aarhus
Kirman tæppe, medaljon design med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 367 x 277.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/306Aarhus
To Kinesisk Tao Paotæpper. Stiliseret medaljondesign. 186 x 127. Sjældent landskabsmotiv omgivet af bi-bort med kinesiske tegn. 160 x 179. Begge. Ca. 1940-1950.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud: