2449/5Lyngby
Dansk flisebord af bemalet træ. Fliser 18. århs. slutning. Underdel rokoko form, 19. årh. H. 76. B. 87. D. 61.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/11Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af maghoni. 18. årh. slutning. H. 80. B. 67. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/17Lyngby
Tyrkisk kiste af mørkt træ med beslag af messing, bund med tre skuffer og hemmeligt indre rum. Ca. 1930. H. 48. L. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/26Lyngby
Fransk lysekrone af forgyldt bronze med fire lysarme, skål af blåt glas og behængt med prismer. 19. årh.s anden halvdel. H. 77, Diam. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/65Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/71Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2449/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/89Lyngby
Svensk eller baltisk rokoko kommode af frugttræ, bombé formet med tre buede skuffer, beslag af bronze. 18. årh.s midte. H. 88. B. 112. D. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/95Lyngby
Louis XVI spejl i ramme af senere forgyldt træ, udskåret med blomster og gennembrudte guirlander. 18. årh.s slutning. H. 146. B. 76.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/101Lyngby
Et par danske empire armstole af mahogni, indlagt med lyst og mørkt træ. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/107Lyngby
Et par armstole af mørkbejdset egetræ. Barokform, ca. 1900. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/113Lyngby
Altona transitions spejl i ramme af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 87. B. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/119Lyngby
Engelsk klapbord af mahogni. Ca. 1820.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/125Lyngby
Spillebord af mahogni, med skuffefront indlagt med intarsia. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/131Lyngby
Fransk havestativ af bemalet smedejern. 20. årh. H. 83. Diam. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/137Lyngby
Tysk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer i kæder. Delvis 18. årh.s slutning. H. 85. Diam. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/143Lyngby
Et sæt på ni skotske regency stole. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
2449/282Lyngby
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form, 19. årh. H. 101. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/299Lyngby
Kinesisk kiste af sort lak, dekoreret med figurscene. 20. årh.s. begyndelse. H. 41. L. 81,5. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/313Lyngby
Louis XVI dragkiste af senere sortmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 129. B. 130. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: