2449/172Lyngby
Emil Wennerwald: Fra en solrig Italiensk kyst. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 51,5 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/173Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Ved en byport en vinterdag. Sign. H. I. Olie på lærred. 29 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/176Aarhus
Carl V. Meyer: Portræt af en dreng. Sign. Carl V. Meyer 1908. Olie på træ. 16 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/183Aarhus
Louise Bonfils: Parti fra Løkken. Sign. L. Bonfils. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/184Lyngby
Christian Blache: Sejlskibet "Rolf" ud for Helsingørs Kyst med Kronborg i baggrunden. Sign. 28. Juni 78 Chr. B. Olie på lærred. 17 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/185Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Kystparti fra et fiskerleje ved Groningen, Holland. Usigneret. Olie på træ. 18 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/187Lyngby
Otto P. Balle: "Foraarslandskab med blomstrende Slaaen (...)". Sign. Otto P. Balle 1901. Olie på lærred. 51,5 x 74.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/188Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Store Dyrehave, Hillerød. Sign. C. Hornung-Jensen 52. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/189Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: En buket blomster på en marmorkarm. Usigneret. Olie på malepap. 16 x 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/190Lyngby
Harald Schumacher: Udsigt fra en loggia med Vesuv i baggrunden. Sign. H. S. Olie på lærred. 41 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/191Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En borgruin i aftenlys. Utydelig sign. D. Mc L[?] 198. Olie på malepap. 16,5 x 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/194Lyngby
Heinrich Hansen: En munk i en snedækket klostergård. Sign. H. H. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/195Aarhus
Otto Olsen: Udsigt over en mindre lystbådehavn. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/196Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ung mand. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/197Lyngby
Anton Thorenfeld: En grusvej omkranset af buske. Sign. monogram. Olie på lærred. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/209Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med skyer. Sign. C. Hornung-Jensen 53. Olie på malepap. 24,5 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/216Aarhus
Carl Møller: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Carl Møller 1916. Olie på lærred. 24 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/257Aarhus
Carl W. Petersen: Parti fra Møns Klint. Sign. Carl Petersen 1933. Olie på lærred. 43 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/263Aarhus
Hans Hansen: Portræt af Frederik Siegfried Vogt (1777-1855). Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/264Aarhus
Harald Moltke: Opstilling med blomst. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 44 x 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/265Aarhus
Georg Emil Libert: Fjordparti på en skyet sommerdag, antagelig fra Norge. Sign. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/266Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti fra Henne strand med udsigt til klitter. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/269Aarhus
Torsten Kruse: "Kurt/Moshulu". Sign. T Kruse 99. Olie på lærred. 77 x 102.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/279Aarhus
Emil Wennerwald: Vinterlandskab med en snoet vej. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/303Aarhus
Andreas Fritz: Portræt af Caroline Jacobine Bech, f. Galthen (1804-1863). Usigneret. Olie på lærred. 63 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: