2449/1Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Serie på 10 opstillinger. Usignerede. Gouache på papir. Lysmål 14,5 x 19,5. (10).
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2449/4Aarhus
Carl Locher: Kystparti fra Skagen med fiskere på stranden. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/7Lyngby
I. E. C. Rasmussen: "The Journey - Preparing a Camp for the Night". Sign. I. E. C. R. 1886. Olie på lærred. 39,5 x 75,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/13Lyngby
Philipp Ferdinand de Hamilton: Nature morte med fuglevildt og svampe. Sign. P. F. De Hamilton. Olie på lærred. 61 x 52.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/16Aarhus
O. D. Ottesen: Åkander. Sign. O. D. Ottesen. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/19Lyngby
Johannes Larsen: Udsigt over et bakket lynglandskab. Sign. monogram 14. Olie på lærred. 60 x 68.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/22Aarhus
Peder Mønsted: Solrig vinterdag ved Höstmælingen, Lillehammer. Sign. P. Mønted 1919. Olie på lærred. 56 x 65.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2449/25Lyngby
Peter Kornbeck: "En Forhalle med Udsigt til Byen Malcésine ved Gardasøen". Sign. P. Kornbeck 1880. 79,5 x 62,5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2449/28Aarhus
Holger Drachmann: Stormvejr på Grenen, Skagen. Sign. Holger Drachmann, 95 Skagen. Olie på lærred. 20 x 32.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2449/31Lyngby
Peder Mønsted: Udsigt fra bredden af en sø. Sign. P. M. 79. Olie på lærred. 41,5 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2449/34Aarhus
Janus la Cour: Parti fra Sabinerbjergene. Usigneret. Olie på lærred. 57 x 87.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2449/40Aarhus
Viggo Pedersen: Landskab med markarbejdere. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/43Lyngby
Niels Wivel: Staldinteriør med grinende mand. Sign. Niels Wivel H. Fors 1902. Olie på lærred. 71 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/46Aarhus
Janus la Cour: Parti fra Ebeltoft Vig. Sign. J. la Cour 96. Olie på lærred. 44 x 75.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/49Lyngby
Herman Hansen Koefoed: Portræt af en herre i gul vest. Verso sign. Kofoed pinx. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/52Aarhus
Ole Ring: Parti fra Stærkende ved Roskilde. Sign. Ole Ring 1961. Olie på lærred. 47 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2449/55Lyngby
Christian Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 60 x 91.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/58Aarhus
Ole Ring: Parti fra Christianshavns kanal. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 24 x 32.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/61Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse: Opstilling med et sølvkrus omkranset af drueklaser. Sign. monogram 1827. Olie på lærred. 50 x 72,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/64Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2449/67Lyngby
Ole Ring: Gadeparti fra en landsby. Sign. Ole Ring 1947. Olie på lærred. 44,5 x 66,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/70Aarhus
Ole Ring: Parti fra Sæby på Hornsherred. Sign. Ole Ring, 1961. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2449/73Lyngby
Godfred Christensen: Skræpper og vilde blomster. Sign. Godfred Christensen Farum 1862. Olie på papir monteret på malepap. Ca. 23 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/76Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skibsportræt af "I. M. Kirkby". Usigneret. Olie på lærred. 52 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Bibelsk/historisk motiv. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 80 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/82Aarhus
Julius Gregersen: Skibsportræt af "Anna, Rendsburg". Sign. Olie på lærred. 55 x 77.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2449/85Lyngby
Giovanni Battista Salvi, kaldet il Sassoferrato, efter, 19. årh.: Den bedende madonna. Usigneret. Olie på lærred. 72 x 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/91Lyngby
Johan Rohde: "Fra Amager". Kålhoveder i en køkkenhave. Sign. Johan Rohde 1912. Olie på lærred. 53,5 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/97Lyngby
Ole Ring: "Havemølle ved Ringsted". Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 25 x 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/100Aarhus
Holger Møller: Portræt af Helene Hiort-Lorenzen (1862-1920). Sign. H. Møller. Olie på lærred. 29 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/103Lyngby
Frans Schwartz: Almueinteriør med kvinde ved en spinderok. Sign. monogram 1886. Olie på lærred. 27 x 20,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/104Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: En ung italienerinde på vej efter vand. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 65 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/109Lyngby
David Monies: "Ved et Telt i Dyrehaven". Sign. Prof. D. Monies 1878. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/110Aarhus
Rasmus Christiansen: Fjordparti med græssende køer. Sign. R X Chr. Olie på lærred. 47 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/115Lyngby
Marie Luplau: Udsigt over et landskab. Sign. monogram Humlum 19-8-09. Olie på lærred monteret på lærred. 22 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/116Aarhus
Thorolf Pedersen: Sejlskibe på havet i friskt vejr. Sign. Thorolf Pedersen 93. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/121Lyngby
Laurits Tuxen: Portræt af en herre med hat. Sign. L. T. 74. Olie på lærred monteret på lærred. 20 x 13.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2449/122Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2449/124Aarhus
Johan Neumann: Fiskerbåde i Kattegat. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 45 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/127Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser. Utydeligt sign. Olie på træ. 23 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/128Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/130Aarhus
Marius Skov: Gadekær med svaner. Sign. M. Skov. Olie på lærred. 53 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/133Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde i hermelinsforet kåbe. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 59.
Vurdering :
2449/134Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/136Aarhus
Thorkild Eskildsen: Udsigt over Gammel Strand med sporvogne. Sign. Thorkild Eskildsen. Olie på lærred. 68 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2449/139Lyngby
Holger H. Jerichau: Italienerinde, der ordner blomster på en solrig gårdsplads. Sign. Holger Jerichau. Olie på træ. 39 x 23.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/140Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/142Aarhus
Ingeborg Marie Bang: Gårdeksteriør med en kvinde, der fodrer ænder. Sign. M Bang. Olie på lærred. 31 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/145Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Under Tromlingerne". Dobbeltsign. Vilh. Arnesen og dateret April 87. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/148Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2449/149Lyngby
Christian Berthelsen: Badehuse på en mole en sommerdag. Sign. monogram. Olie på lærred. 68 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2449/151Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en herregård i udkanten af en by, i forgrunden en sø. Usigneret. Olie på træ. 21 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/152Lyngby
Axel Simonsen: To bypartier fra Rom. Parti fra Piazza Navona og Udsigt over Tiberen. Sign. Axel Simonsen. Olie på papir monteret på træ. 24 x 32. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/160Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en herre. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 59. Oval.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/165Lyngby
Carl Bille: Optrukne joller på en kyst. Sign. Carl Bille. Olie på papir på lærred. 29 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/166Aarhus
Reginald Arthur Borstel: Skibsportræt af "Cambrian prince". Sign. R.A. Brostel. Olie på malepap. 45 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/167Aarhus
Julius Friedrich Ludwig Runge: Kystparti med en stråtækt gård. Sign J. Runge. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2449/168Aarhus
Edmund Fischer: Tre mænd der spiller skak. Sign. E. Fischer. Olie på lærred. 35 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/169Aarhus
Helvig Kinch: Høstlandskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 77 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2449/172Lyngby
Emil Wennerwald: Fra en solrig Italiensk kyst. Sign. E. Wennerwald. Olie på lærred. 51,5 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/173Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Ved en byport en vinterdag. Sign. H. I. Olie på lærred. 29 x 21,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: