2449/36Aarhus
To grønlandske tranlamper af fedtsten samt fiskekrog af jern, sten og træ. 18.-19. årh. L. 25 og 33. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2449/60Aarhus
To grønlandske uloer med greb af hvalben. 18. og 19. årh. Greb B. 8,5 og 5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2449/114Aarhus
To kajakmodeller af skind, træ og ben. Udført af Josva Simonsen. Grønland. 1960'erne. L. 52 og 66. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2449/126Aarhus
Ole Egede m.fl.: Tre grønlandske motiver. Sign. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 13,5 x 21 - 18,5 x 27,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2449/296Aarhus
En samling grønlandske beklædningsgenstande til børn samt edderdunskindstæppe. 1930'erne. Tæppe L. 77. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: