2437/613Lyngby
Ubekendt kunstner: To kompositioner fra "Holland America Line". Usign. Litografisk plakat. Lysmål 116 x 75 og 95 x 63. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/616Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. LN 85. Olie på papir. Bladstørrelse 59 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/619Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/622Lyngby
Ole Schwalbe: Fem geometriske kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 56. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/625Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/628Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/631Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Ilsi", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/634Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 30 x 21. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/637Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/640Lyngby
Harald Engman: Parti fra Nytorv, København. Usign. Olie på plade. 33 x42.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/643Lyngby
Yoshio Nakajima: "Take a walk", 2010. Yoshio. Mixed media på papir opklæbet på plade. 113 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/644Lyngby
Einar Wegener/Lili Elbe: Haveparti, Versailles. Usign. Betegnet på bagsiden. Olie på plade. 26 x 34,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/646Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/649Lyngby
Knud Kyhn: Rovfugl med bytte. Sign. monogram. 22. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/651Lyngby
Tove Olafsson: Pige med kat. Sign. TO. patineret bronze. H. 31.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/652Lyngby
Kai Nielsen: “Susanna i badet”. Sign. Kai Nielsen. Stemplet L. Rasmussen, København. Figur i patineret bronze. H. 18.
Vurdering :
2437/653Lyngby
Kai Nielsen: "Pige, der piller tæer", ca 1907. Sign. Kai Nielsen No 13. Stemplet L. Rasmussen, København. H. 17, 5. L. 18.
Vurdering :
2437/654Lyngby
Pipin Henderson: Figur. Usign. Delvist poleret bronze. H. 41.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/655Lyngby
Kai Nielsen: Sørgende kvinde. Sign. Kai N. No. 9. Stemplet L. Rasmussen København. Patineret bronze. H. 17. L. 11.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/656Lyngby
Tove Olafsson: Pige fletter hår, 1957. Sign. TO, 10. Patineret bronze på base af træ. H. 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/657Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/658Lyngby
Helge Holmskov: Gravid kvinde. Sign. HH. Grønpatineret bronze. H. 31.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/659Lyngby
Jiten Thukral, Sumir Tagra: “Yes I went to school”, 2011. Edition 100. Litografi i farver. Bladstørrelse 97 × 66,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/660Lyngby
Tom Krøjer: To kompositioner. Sign. Krøjer 1989 og 1990, hhv. 58/200 og 29/100. Litografier i farver. Bladstørrelser89 x 60. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/661Lyngby
August Wilhelm Saabye: Stående kvinde. Sign. A.V. Saabye. Bronze. H. 37.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/662Lyngby
Gerhard Henning: Hvilende kvinde. Sign. monogram. Lertøj. H. 33. B. 19. D. 32.
Vurdering :
2437/663Lyngby
Tove Olafsson: Sovende kvinde. Sign. TO. Figur af udskåret træ H. 15. B. 92. D. 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/664Lyngby
Arthur Köpcke: “White plays + mates in 3 moves - Read/work-piece no. 121”. Sign. i trykket A. Köpcke. Grafisk tryk med påsatte mønter. Lysmål 35×45. U.r
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/668Lyngby
Kaare Klint: "Safaristolen". Armstol af ask. Betrukket med gråt kanvas. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/669Lyngby
Ole Schwalbe: "Rød komposition", 1958. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på masonit. 60 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/671Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. med kunstnerens røde stempel. Mixed media på papir. Bladstørrelse 10 x 15,5.
Vurdering :
2437/672Lyngby
Børge Sornum: "Go-Go", 1966. Sign. Sornum; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og collage på lærred. 33 x 44,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/674Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/676Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Arild". Oliekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 28 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/677Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk og Lappland. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/678Lyngby
Anker Hoffmann: Knælende kvinde. Usign. Figur af stentøj. H. 37. D. 22.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/679Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner. Radering i farver. Lysmål 55 x 45 samt bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/685Lyngby
Farshad Farzankia: “Women, Life, Freedom”. Sign. FF, 162/420. Litografi i farver. Bladstørrelse 21×26. U.r.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/686Lyngby
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. IH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
2437/687Lyngby
Mogens Hertz: Parti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på plade. 32 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/688Lyngby
Mogens Hertz: Udsigt over hustage, Gudhjem. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/689Lyngby
Robert Dudley Best: Standerlampe af forkromet metal, sortlakeret fod og skærm.
Vurdering :
2437/690Lyngby
Robert Dudley Best: Et par standerlamper af forkromet metal, sortlakeret fod og skærm. (2)
Vurdering :
2437/691Lyngby
Ib Madsen, Acton Schubell, Dansk snedkermester: Tre pers. sofa og skammel. Betrukket med lys uld. L. 215. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/692Lyngby
Børge Mogensen: Skrivebord af teak. Front med syv skuffer og to udtræksplader med greb af messing. H. 69,5. L. 165. B. 79.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/693Lyngby
Børge Mogensen: Skab af eg på sokkel. H. 74. B. 122. D. 45.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/694Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 305”. Fritstående skrivebord af eg med plade af teak. Front med tre skuffer.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/695Lyngby
Gunleif Grube: "Shamaner", 1990. Sign. Gunleif 90; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 93 x 73.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/696Lyngby
Maarten Baas: "Smoke". Lænestol af brændt træ, behandlet med epoxyharpiks. Udført hos Moooi.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/697Lyngby
Bruno Mathsson: "Annika". Cirkulært sofabord med top af massurbirk, ben af bøg. H. 55. Diam. 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/698Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv elm, bestående af tre bogreoler og tre sokler. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/699Lyngby
Le Corbusier: "LC 1" Lænestol med stel af sortlakeret stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/700Lyngby
Kaare Klint: Bord af mahogni med udtræk. H. 76. L. 138/258. B. 91.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/701Lyngby
Børge Mogensen: Shakerbord med stel af eg og plade af teak. H. 74. L. 210. B. 92
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/702Lyngby
Finn Juhl: Rektangulært sofabord af massiv teak med kehlede kanter. H. 51. L. 144,5. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/703Lyngby
Børge Mogensen. "Medestolen". Lænestol af eg. Sæde og ryg med gjorde. Hynder betrukket med grå uld.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/705Lyngby
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på fire spisebordsstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/707Lyngby
Poul Henningsen: Reservedele. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
2437/708Lyngby
Kaare Klint: Øreklapstol med stel af mahogni. Betrukket med originalt blåt samt blåternet Cotil uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/711Lyngby
Eske Kath: Uden titel. Sign. monogram 02, 9/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/712Lyngby
Kaare Klint: ”Safaristolen”. Et par armstole af ask. Armlæn af kernelæder. Sæde, ryg samt dybthæftet hynde betrukket med lys kanvas. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/713Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv Oregon pine samt to sokler. H./W. 76. D. 36. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: