-
2437/839Aarhus
Mogens Valeur: Opstilling. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 67 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/846Aarhus
H. Brockmann-Petersen: Et par lænestole med stel af eg. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/847Aarhus
Kaare Klint: Kiplampe af messing med greb af sort plast. Model 306. Udført hos Le Klint. H. 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/848Aarhus
Ulla Chemnitz: "Klodshans på vej til prinsessen". Sign. Ulla Chemnitz 1994. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2437/849Aarhus
Arne Norell: "Ari". Lænestol og tilhørende skammel med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/850Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Udtræksbord med to tillægsplader. H. 70. L. 180/300. B. 120. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2437/854Aarhus
Ian McKeever: "Temple Painting", udstillingsplakat. Sign. McKeever. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 200 x 80.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/855Aarhus
Depeche Mode: "Everything counts", "Behind the wheel", "Stipped", m.fl. Samling på ca. 200 CD'er, heraf talrige ubrugte i to medfølgende flightcases. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2437/856Aarhus
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Ax". Sofabord af bøg, mahogni og teak. Fritz Hansen. H. 56. L. 91,5. B. 48.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2437/857Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 90 x 160.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/858Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2437/859Aarhus
Jens H. Quistgaard, m.fl. : Fonduegryde og fad af emaljeret støbejern samt et sæt fonduebestik. Udført hos Dansk og Stelton. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/860Aarhus
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal. Louis Poulsen. H. 131.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2437/861Aarhus
Ole Jensen: Tekande, juicepresser, rivejern med fad m.m. Fajance og rustfrit stål. Royal Copenhagen. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/862Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 140 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/864Aarhus
Piet Hein, Bruno Mathsson: "Superellipse". Spisebord med top af hvid laminat med alukant. H. 70,5. L. 150. B. 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/865Aarhus
Kähler: Bordlampe af lertøj, dekoreret med gul glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. inkl. skærmholder 53.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2437/867Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3/2". Pendel med fatningshus af messing, rød- og guldlakerede skærme. Diam. 28,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2437/869Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 160 x 75.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/870Aarhus
Depeche Mode: "Speak and spell", "I feel loved", "Dream on", m.fl. Samling på ca. 120 CD'er, heraf talrige ubrugte i to medfølgende flightcases. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2437/871Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 140 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/873Aarhus
Tine Mouritsen: Bordlampe af plexiglas. Model 312. Udført og mærket hos Le Klint. H. 60. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/875Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Andefugl. Sign. Am Grosell. Glaseret keramik. H. 15. L. 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/881Aarhus
Inger Rokkjær: Skål af rakubrændt stentøj, let kantet ydre. Stemplet monogram. Unika. H. 12. Diam. 24.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/882Aarhus
Søren Lund: “Karen Blixen”. Par hvilestole samt sofabord af flettet rattan. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2437/883Aarhus
Bode Willumsen, Jørgen Mogensen, Ole Bjørn Krüger: Lågkrukke, to vaser og skål af stentøj. Sign. H. 3,8-20. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2437/885Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst møbelstof. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2437/886Aarhus
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. F.P. Akryl på papir monteret på plade. 28,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/889Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/890Aarhus
Henning Nørgaard: Sofabord/sidebord med stel af palisander og plade af glas. Udført hos Komfort. H. 38. L./B. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/891Aarhus
Albert Naur, Jeanne Grut: "Musik skal der til spil selv". Litografiske plakater i farver. 85 x 62. Uindrammede (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2437/892Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Høstlandskab med høstakke. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 54 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/893Aarhus
Leif Tingkær: "Thailandske indtryk", 2008. Sign. Leif Tingkær. Akryl på lærred. 100 x 80.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2437/894Aarhus
Poul Pava: "Do you remember blå mandag". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 101 x 101. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2437/895Aarhus
Vilhelm Lauritzen: “Radiohuspendel”. Pendel af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 32.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/898Aarhus
Robert Dudley Best: "BL2". Bordlampe med justérbar arm af forkromet stål. Udført hos Bestlite. H. 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/899Aarhus
Børge Mogensen: Sofabord af massiv eg. Model 262. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L. 185. B. 86.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/900Aarhus
Jens Nielsen: Sydlandsk parti og fugle i landskab. Sign. Jens. Akvarel og oliekridt på papir. 25 x 19 og 44 x 30. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/901Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 30". En stol med stel af bøg og kopstykke af lamineret teak. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/902Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af eg, betrukket med lys grå uld. 1950-60'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/903Aarhus
Villy Sørensen: To lænestole med stel af eg, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. 1950'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2437/904Aarhus
Alain Soucasse: Tæppe af ren uld knyttet i relief. Sign. AS. 126 x 168.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2437/905Aarhus
Anna Deplano: "Giro". Par rulleborde med stel af grålakeret stål. Udført og mærket hos Zanotta. H. 53. Diam. 50. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/906Aarhus
Arne Jacobsen: "AJ". Standerlampe af hvidlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. H. 130.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/907Aarhus
Kaare Klint: Et par safaristole af ask, betrukket med rødbrunt skind. Udført hos Rud. Rasmussen. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2437/908Aarhus
Rainer Daumiller: Spisebord af massiv fyr med en endeklap. Udført hos Hirtshals Savværk. H. 70. L. 156/212. B. 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2437/909Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 40". Tre indskudsborde af massiv eg. Udført hos Andreas Tuck. H. 45-48. L. 40-52. B. 29-34. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/910Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par sideborde af palisander. 1960'erne. H. 52. L. 58. B. 38. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/911Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 280". To-personers modulsofa af eg, hynder med bordeaux uld. Udført hos Getama. L. 160. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/912Aarhus
Børge Mogensen: Et par armstole af eg. Sæde og ryg med patineret kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/913Aarhus
Børge Mogensen: Et par armstole af eg. Sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2437/914Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Fire stole med ben af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/915Aarhus
Tepf Parker: Par foldestole med stel af teak, sæde og ryg af brunt læder. Udført og mærket for Trip Trap. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/916Aarhus
Mogens Koch: "MK-16”. Et par foldestole med stel af bøg. Sæde og ryg med lyst kanvas. Armlæn af kernelæder. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/917Aarhus
Alvar Aalto: Et par bænke af birk med tremmesæder. Model 153 A. Udført og mærket hos Artek, 2005. L. 112. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/918Aarhus
TRIP TRAP: Bakkebord af teak med indsats af messing. Udført og mærket hos TRIP TRAP. H. 50. L. 52. B. 35,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/919Aarhus
Villy Sørensen: Lænestol med stel af eg, betrukket med gult uld. Udført af snedkermester Villy Sørensen. 1950'erne.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/923Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Par armstole betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2437/924Aarhus
"Star Wars - The Emperor's shuttle". Blyant på papir. Original skitse lavet til Lucasfilm Ltd, 1980. Lysmål 60 x 91.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2437/925Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire låger med rektangulære fyldninger. 1970'erne. H. 90. L. 208. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2437/926Aarhus
"The Beatles 1964". Vintage plakat i farver. Bladstørrelse 147 x 107. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/929Aarhus
Astrid Noack: Siddende kvinde. 1942. Sign. Noack 1942. Blyant på papir. Lysmål 44 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: