2437/503Aarhus
Johnny Madsen: Uden titel. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/505Lyngby
Kai Lindemann: Landskab, Vence, 1990. Sign. Lindemann. Olie på lærred 130 x 161.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2437/506Aarhus
Michael Kvium: Figurkomposition. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrese 32 x 28,3.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2437/508Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2437/509Aarhus
Svend Åge Madsen: "Lade". Sign. Sam 62. Olie på plade. 53 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/511Lyngby
Mehmed Melih Devrim Nejad: Uden titel. Sign. Nejad 3.72. Akvarel på hårdgjort papir. Bladstørrelse 49 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/512Aarhus
Jesper Christiansen: ”Rendez Vous Maleri” (lille version). Sign. Jesper Christiansen. Akryl på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/514Lyngby
Axel Salto: Raavildt i Natten. Usign. Olie og applikationer i papir på plade. Med skitse verso. 89 x 62.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2437/520Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/521Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2437/523Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2437/524Aarhus
Wilhelm Freddie: "Le couple apres nous". 1956. Sign. Freddie 56. Olie på lærred. 66 x 80.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2437/526Lyngby
Mehmed Melih Devrim Nejad: Uden titel. Sign. Nejad 11.74. Akvarel på papir. Lysmål 33 x 23.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/532Lyngby
Walasse Ting: To kvindeansigter. Sign. Ting 1987. Blyant på papir. Bladstørrelse 51 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/533Aarhus
Jacob Gadd: "Frugtbar - Delvis". Sign. Gadd 10 med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 100.
Vurdering :
2437/535Lyngby
Kehnet Nielsen: "Det uforudsetes tvivl", 1982. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 187 x 230. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2437/538Lyngby
Claus Carstensen: "Ophæng og høring", 1989-1990. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 170. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/539Aarhus
Alan Uglow: "Mensajeros", 1999. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på fiberplade. 60,3 x 69,8.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2437/541Lyngby
Henrik Have: Uden titel. Sign. Have 88. Olie og mixed media på lærred. 119,5 x 89,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/544Lyngby
Albert Mertz: To konkrete kompositioner. Sign. AM 70. Gouache på papir. Bladstørrelse 33 x 33. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/550Lyngby
Seppo Mattinen: "Billygterne", 1976. Sign. Seppo Mattinen 76. Olie på lærred. 104 x 96.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/551Aarhus
Henrik Martensen: "Running man". Sign. Henrik Martensen 2020. Olie på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/553Aarhus
Karl Åge Riget: Konkret komposition. Sign. K. Riget 84. Akryl på plade. 40 x 40.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/554Aarhus
Henry Heerup: Skovparti. Sign. Heerup. Olie på lærred. 52 x 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/556Lyngby
Tom Krøjer: "Tilfældighed". Sign. Tom Krøjer 1974. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/559Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2437/562Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 22 x 29 til 42 x 30. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/563Aarhus
Erik Hoppe: Parklandskab med figur. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/565Lyngby
Seppo Mattinen: "Grøftedame". Sign. Seppo Mattinen 68. Olie på lærred. 88 x 115.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/566Aarhus
Johnny Madsen: Abstrakt landskab med huse. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/568Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 98. Blyant og rødkridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/569Aarhus
Maja Lisa Engelhardt: Uden titel. Sign. Maja Lisa Engelhardt 1988. Olie på papir. Bladstørrelse 97 x 67.
Vurdering :
2437/572Aarhus
Michael Kvium: Amorf kompositon. Sign. Kvium 93. Akvarel på papir. 24,5 x 22.
Vurdering :
2437/574Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/577Lyngby
Tom Krøjer: "Højer", 1986. Sign. Tom Krøjer 1986. Olie på lærred. 66 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/578Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. 1947. Sign. Wölck 47. Olie på lærred. 95 x 71.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2437/580Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 98. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
2437/583Lyngby
Uffe Christoffersen: Triptykon, 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 151 x 61.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/586Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 08. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/589Lyngby
Peter Bonde: "Earth People", 2006. Sign. dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
2437/595Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 29 x 22 til 35 x 23. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/616Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel. Sign. LN 85. Olie på papir. Bladstørrelse 59 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/619Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/625Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/626Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/629Aarhus
Gina Pellón: Uden titel. Usigneret. Oliekridt på papir monteret på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/631Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Ilsi", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/632Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/634Lyngby
Mogens Andersen: Fem kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 30 x 21. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/640Lyngby
Harald Engman: Parti fra Nytorv, København. Usign. Olie på plade. 33 x42.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/641Aarhus
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 14. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/643Lyngby
Yoshio Nakajima: "Take a walk", 2010. Yoshio. Mixed media på papir opklæbet på plade. 113 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/644Lyngby
Einar Wegener/Lili Elbe: Haveparti, Versailles. Usign. Betegnet på bagsiden. Olie på plade. 26 x 34,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/646Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/647Aarhus
Ole Aakjær: Uden titel. Sign. O. Aakjær 19. Akvarel på papir. Lysmål 29 x 20.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/649Lyngby
Knud Kyhn: Rovfugl med bytte. Sign. monogram. 22. Akvarel på papir. Lysmål 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/665Aarhus
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
2437/666Aarhus
Arne Haugen Sørensen: ”Dyr og damer”, 1974. Sign. Akvarel på papir. Lysmål 21,5 x 27.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2437/667Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/669Lyngby
Ole Schwalbe: "Rød komposition", 1958. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på masonit. 60 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/670Aarhus
Arne Haugen Sørensen: ”Dyr og damer”. Utydeligt sign. A. Haugen Sørensen. Akvarel på papir. Lysmål 20,5 x 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: