-
2437/501Lyngby
Alev Ebüzziya Siesbye: Stor rund bordlampe af stentøj. Dekoreret med transparent grågrøn glasur med jernbrune elementer. H. 55./65.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/504Lyngby
Saxbo: Dråbeformet vase af stentøj dekoreret med æggeskalsglasur. H. 12,9.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/525Lyngby
Jørgen Mogensen: Fem fade af stentøj modelleret med fuglemotiver i relief. Dekoreret med Sung glasur. (5)
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/528Lyngby
Kgl. P.: Bordlampe af stentøj modelleret med mønster i relief samt frø. Dekoreret med celadonglasur. H. 14/35.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2437/531Lyngby
Arje Griegst: "Xanadu". 13 rødvinsglas. Udført hos Holmegaard. H. 18,5. Diam. 8,5. (13)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/534Lyngby
Kähler: Tre vaser af lertøj dekoreret med horndekorerede motiver i blåt, grønt og brunt på lys base. H. 13,5-19. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/537Lyngby
Kähler: Rund vase af lertøj dekoreret med grøn og brun glasur på lys base samt med indridsede motiver i relief. H. 30,7. Diam. 23,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/540Lyngby
Kähler: Rund vase af lertøj med horisontalt indridset dekor med blade og blomster. Dekoreret med uranglasur. H. 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/543Lyngby
Kähler: Rund gulvkrukke af lertøj dekoreret med brun og grøn dekor på lys base. H. 46,5. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/549Lyngby
Svend Hammershøi: Et par bordlamper af lertøj. Dekoreret med hhv. hvid og sort dobbeltglasur samt uranglasur. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/552Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: To cirkulære fade af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkeblå og turkisgrøn glasur. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2437/718Aarhus
Jens Jacob Bregnø: Lågkrukke af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Sign. monogram. Udført hos Saxbo. H. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/721Aarhus
Claude Levy: Et par Art Deco bogstøtter af fajance med turkis glasur. Udført hos Primavera. 1920-30'erne. H. 16,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/734Lyngby
Arne Bang, Hugo Grün: Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. ca. 12,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/787Lyngby
Nils Kähler: Lampe af stentøj med præget mønster. Delvis dekoreret med transparent turkisblå glausur. H. 51.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2437/795Lyngby
Nils Kähler: Bordlampe af stentøj med præget mønster i relief. Delvis dekoreret med turkisblå glasur. H. 39,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/796Lyngby
Marcello Fantoni: Bordlampe af lertøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med orange, gule og grønne glasurer.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/827Aarhus
Henning Koppel: "Taverna". Seks dele køkkentøj af kobber. Mærket Georg Jensen. Diam. 9-26. (6)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/828Aarhus
Lauritz Hjorth, Michael Andersen & Søn: Vase og skål af stentøj. Stemplet monogram. H. 13 og 10,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/836Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Festivaal". Oval serveringsbakke af violetlakeret ahorn. Model 1102. L. 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/859Aarhus
Jens H. Quistgaard, m.fl. : Fonduegryde og fad af emaljeret støbejern samt et sæt fonduebestik. Udført hos Dansk og Stelton. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/861Aarhus
Ole Jensen: Tekande, juicepresser, rivejern med fad m.m. Fajance og rustfrit stål. Royal Copenhagen. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/863Lyngby
Myre Vasegaard: Rund skål af stentøj. Dekoreret med transparent gråhvid samt rødlig okkerbrun glasur. H. 10,9-11,4. Diam. 15-15,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2437/865Aarhus
Kähler: Bordlampe af lertøj, dekoreret med gul glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. inkl. skærmholder 53.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2437/881Aarhus
Inger Rokkjær: Skål af rakubrændt stentøj, let kantet ydre. Stemplet monogram. Unika. H. 12. Diam. 24.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/883Aarhus
Bode Willumsen, Jørgen Mogensen, Ole Bjørn Krüger: Lågkrukke, to vaser og skål af stentøj. Sign. H. 3,8-20. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2437/888Lyngby
Kähler: Krukke af lertøj modelleret med skulpturelle håndtag. Dekoreret med grøngul glasur. H. 29,3.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2437/947Aarhus
Anne Stougaard, Peter Stougaard: Stort cirkulært fad af stentøj, dekoreret med brunlige glasurer. Sign. H. 7. Diam. 48.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/953Aarhus
Carl Vilhelm Brack: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med hjortemotiv i mosaik. Sign. CVB. Diam. 37,5.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2437/964Aarhus
Erik Nyholm: Uden titel. Sign. EN, 77. Relief af stentøj. 29 x 29.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: