2437/214Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn, Republik. H. 25 cm, på stand af træ (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/215Lyngby
Kinesisk Weihaiwei teservice af Yixing ware med tinbesætning på bakke af træ. Republik. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/216Lyngby
En engelsk messingbeslået fuldskæftet flintlåspistol for officer omkring 1800 af E. & W. Bond. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/217Lyngby
1600-tals jernfæstet rapir samt medfølgende bog (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2437/218Lyngby
Gerhard Henning: "Eventyr III" figurgruppe af biscuit. 1664. Royal Copenhagen. H. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/219Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/220Lyngby
Julius Paulsen: I barnekammeret. Et barn ved en barnestol. Sign. J. P. Olie på lærred. 30 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/221Lyngby
Et par lågprydvaser af porcelæn. Juliane Marie mærkede, Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/222Lyngby
Et par George III saltkar af sterlingsølv, mester Henry Chawner, London 1792. Vægt 166 g. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/223Lyngby
Et par empire sennepskander af sølv, indvendig forgyldte, mester Johan Jochum Neumann, borgerskab i Odense 1813. Vægt 180 g. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/224Lyngby
Et par store ottearmede lysestager af hammerslået sølv. Hugo Grünn. Københavns bymærke, 1930erne. Vægt ca. 2539 g. H. 31 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/225Lyngby
To danske hovedvandsæg af sølv, 18/19. årh. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/226Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing 19. årh. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/227Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" kaffeservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen, 1898-1923. (32)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/228Lyngby
"Flora Danica" fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 20/3523. Royal Copenhagen. Diam. 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/229Lyngby
To danske tumlinger af sølv. 18.-19. årh. H. 3 og 3,7 cm. Diam. 5,2 og 6 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/230Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Flodlandskab med udsigt til huse og bjerge. Usigneret. Olie på træ. 5,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/231Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/232Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Gule, hvide og blå krokus. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/233Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med røde og hvide roser. Usigneret. Olie på træ. 23 x 18.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/234Lyngby
Kinesisk ferskenskål samt hatstand af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/235Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/236Lyngby
Kinesisk cabaretfad med låg af porcelæn, dekoreret i farver med ferskener. Republik 1912-1949. Diam. 19 cm. H. 8 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/237Lyngby
Lille barok nålepunslet bæger samt hjerteformet tabatiere. 18. årh. Danmark. H. 4,5 cm. L. 6 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/238Lyngby
Et par små kopper af sølv. Mester Bendix Christensen, borgerskab København 1755, død 1799. H. 5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/239Lyngby
Jubilæumsbowle af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik 1775-1975. Royal Copenhagen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/240Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/241Lyngby
En samling krudthorn. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/242Lyngby
En europæisk (dansk?) messingfæstet kårde omkring 1720. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/243Lyngby
Korpssabel M/1812 og fodfolkssabel M/1854 (gravkors). (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/244Lyngby
Tre danske sabler og en fransk bajonet. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/245Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/246Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/247Aarhus
Torsten Kruse: Marine med to kolliderede krigsskibe. Sign. T Kruse 99. Olie på lærred. 62 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/248Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2437/249Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/250Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2437/251Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2437/252Lyngby
Eugène-Louis Gillot: Folkeliv ved en flod. Sign. E. Louis Gillot. Olie på lærred monteret på træ. 40 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/255Aarhus
Chaiselong betrukket med blågråt brokadestof. Forben monteret med hjul. 20. årh. H. 94. L. 155. B. 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/256Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/257Aarhus
To Heiberglamper af turkis opalineglas med monteringer af messing. 19. årh. H. inkl. fatning 75 og 76. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/258Aarhus
To plafonder af aluminium. Rigt behængt med prismer. 20. årh. Diam. H. 33. Diam. 70 og 40. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/259Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/260Aarhus
Hans Kruuse: Ved Holmens bro i København. Sign. H Kruuse. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/261Aarhus
Carl Fischer: Landskab med spadserende person. Sign. Carl Fischer. Olie på malepap. 53 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/262Aarhus
O. D. Ottesen: Blomstrende iris med nældens takvinge. Sign. O. D. Ottesen 1885. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/263Aarhus
Anna Nørbye: Opstilling med sommerbuket i vase. Sign. monogram 1888. Olie på træ. 27 x 20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/264Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Flyvende urfugle på den jyske hede, antegligt Kongenshus Hede. Sign. Olie på lærred. 31 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/265Aarhus
F. C. Lund: En bondekone på en sommerdag. Sign. F. C. Lund, Haarlev 1882. Olie på lærred. 57 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/266Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en herregård med hejst dannebro. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/268Aarhus
Reinier Ottens, Josua Ottens: "Tafel vande xvii nederlandze provencien". Usigneret. Kobberstik. Lysmål 52 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/269Aarhus
Ole Søndergaard: Marklandskab med hegn. Sign. O. Sg. 10. Olie på lærred. 33 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/270Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/271Aarhus
Niels Larsen Stevns: Selvportræt. Usign. Relief af patineret bronze. H. 12. B. 8,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/272Aarhus
Carl Olsen: Kystparti ved Kronborg Slot. Sign. C. Olsen. Olie på plade. 19 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/273Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og fiskere på Gl. Strand. Sign. S. Bjulf. Olie på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/274Aarhus
I. H. Brandt: Aftenrøde over en stille kystt. Sign. I. H. Brandt 1902. Olie på lærred. 26 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/275Aarhus
Vilhelm Arnesen: Kystparti med sejlskib i morgenlyset. Sign. Vilh. Arnesen 1938. Olie på lærred. 30 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/276Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/277Aarhus
Solingen bestiksæt af guldbelagt stål bestående af 70 dele med tilhørende kuffert. (70)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/278Aarhus
Tre figurer af delvist forgyldt bronze i form af Buddha. Siam. 19. årh. H. 9-19. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: