2437/65Lyngby
Fransk Charles X kamingarniture af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende Amorin, forgyldt skive. 19. årh.s midte. H. 39. B. 21. D. 11. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/66Aarhus
To Swatow fade af porcelæn, dekorerede i jernrødt og grønt med fohunde og figurer. Sen Ming, 17. årh. Diam. 37. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/67Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/69Lyngby
Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i famille verte stil. 20.-21. årh. Diam. 61,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/70Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/71Lyngby
Kinesisk konsolbord af elmetræ og mørkpoleret træ. 20. årh. H. 79. L. 202. B. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/72Aarhus
Kinesisk hinterglasmaleri forestillende en unge kvinde med blottet bryst. 19. årh. Lysmål 26 x 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/73Lyngby
Frans Schwartz: Stående model. Sign. monogram. Olie på lærred. 84 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/75Lyngby
Kinesisk cachepot af porcelæn. Sen Qing-Republik. H. 27 cm Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/76Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/77Lyngby
Hollandsk kommode af mahogni indlagt med lyst træ. 19. årh.s midte. H. 120. D. 100. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/78Aarhus
Et par franske kandelabre af delvist forgyldt og patineret bronze, stammer i form af dreng og pige. 19. årh. H. 36. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/79Lyngby
Harry Kluge: Landskab med en mølle i aftensol. Sign. Harry Kluge 1934. Olie på lærred. 57,5 x 88.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/81Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/82Aarhus
F. C. Kiærschou: Aftenlandskab med en bonde, der kører tømmer hjem fra skoven. Sign. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/84Aarhus
"Dobbeltriflet" øse af sølv, laf indvendigt forgyldt. Mester Johan Isbrand, København, 1825. Vægt ca. 248 g. L. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/85Lyngby
Julius Paulsen: Interiør med en læsende kvinde. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/87Lyngby
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/88Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en bondepige i en hestevogn. Sign. monogram. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/89Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/90Aarhus
Tuck Kan Tang: "Malaysian Landscape" og grene. Signeret. To akvarel og tusch på papir. Lysmål 58 x 58. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/91Lyngby
Julius Paulsen: Ung kvinde ved morgenkaffen. Sign. J. P. Olie på lærred. 33,5 x 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/93Lyngby
Stort skibsrat af egetræ, mærket "Sværfisken 1930". Monteret som bord med glasplade og stand. Diam. 152 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/94Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/95Lyngby
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/96Aarhus
Kinesisk Budai af porcelæn, siddende med mala og sæk. Mærket. Republik, 1912-1949. H. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/97Lyngby
Carl Bloch: "Christus med Tornekrone". Tryksign. Carl Bloch 1882. Radering. Bladstørrelse 15,5 x 11,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/99Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn. 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/100Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/101Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/103Lyngby
E. Rasmussen Eilersen: "Udsigt over København fra kunstnerens værelse (...)". Sign. E. R. Eilersen 1862. Olie på lærred. 30,5 x 39,5.
Vurdering :
2437/105Lyngby
Oscar Lövenich (19.-20. årh): Figur af patineret bronze i form af romersk kriger. H. inkl. base 33 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre, antageligt blomstermaleren I.L. Jensen. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/107Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/109Lyngby
Frederik Storch: Italienerinde og barn ved et vejalter. Sign. Storch. Olie på lærred. 32 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/111Lyngby
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/112Aarhus
Arne Skottenborg Frederiksen: Marine med Kongeskibet Dannebrog. Sign. Olie på lærred. 71 x 101.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/113Lyngby
HOWELL JAMES & Co: Victoriansk lygteur med musikalsk værk. England, 19. årh.s slutning. H. 73. B. 42. D. 29.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/115Lyngby
Carl Budtz-Møller: Visit i vestibule. Sign. monogram. Olie på lærred. 98 x 77.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/117Lyngby
Et par barok stager af messingmalm. Danmark ca. 1700. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/118Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: En hellig familie. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/123Lyngby
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2437/124Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse: Portræt af Benedicte Gertrud von Ingenhaef. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/127Lyngby
Frans Schwartz: En ung kvinde i rødt set fra venstre. Sign. monogram. Oliekridt og olie på papir monteret på lærred. 29,5x33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/130Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende svaner. Sign. Leif Ragn-Jensen 1986. Olie på lærred. 41 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/131Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/133Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Disko fra Kek[...] dal". Udsigt over Diskobugten. Usigneret. Olie på lærred, monteret på træ. 21 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/135Lyngby
To sønderjyske Louis XVI hovedvandsæg af sølv. 18 årh. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/136Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/137Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/139Lyngby
Peter Hansen: En bonde arbejder i marken med sin hest. Sign. P. H. Olie på lærred. 31,5 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/141Lyngby
Barok bæger af sølv, punslet og ciseleret, dateret 1695. Mester Peiter Peitersen Wolgast, borgerskab i Sæby 1693. Vægt 97 g.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/142Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/143Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/145Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/147Lyngby
To sønderjyske Louis XVI hovedvandsæg af sølv. 18. årh. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/151Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/152Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/153Lyngby
Godfred Christensen: Klippekyst ved Terracina, Italien. Sign. G. C. Terracina 1874. Olie på lærred monteret på lærred. 34 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: