2437/1Lyngby
Vilhelm Petersen: Parti fra Nøddebo ved Esrum Sø. Usigneret. Dateret 17. Juli 1834. Olie på lærred. 29 x 39,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/3Lyngby
Antonio Canova, efter : Amor og Psyke. Figurgruppe af marmor, plint af alabast. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/5Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/7Lyngby
Nilaus (Niels) Fristrup: Parti fra Pompeji mud udsigt til Vesuv. Sign. N. Fristrup. Olie på lærred. 50,5 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/9Lyngby
Et par barokform stager af sterlingsølv. Axel Salomonsen. Vægt 836 g. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/11Lyngby
Drinksvogn af messing med plade af glas, nederste plade af mahogni. 20. årh. H. 75. L 66. B. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/13Lyngby
Peder Mønsted: Tre børn i en eng en sommerdag. Sign. P. Mønsted 1898. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/15Lyngby
"Gazelle" bestik af sølv. Frigast. Vægt ekskl. dele med stål 1838 g. (57)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/17Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/19Lyngby
Johannes Wilhjelm: Parti fra Cagnes-sur-Mer en sommerdag. Sign. J. Wilhjelm 21. Olie på lærred. 74 x 93.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/21Lyngby
Engelsk maritim tobakskrukke af bronze, base prydet med Prinsen af Wales' emblem. 20. årh.s begyndelse. H. 26 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/23Lyngby
Engelsk standur i kasse af mahogni, sign. john Seddon, St James's London. 19. årh.s begyndelse. H. 217. B. 48. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/25Lyngby
Eduard Grützner: Biblioteksinteriør med læsende munk. Sign. E. Grützner 1894. Olie på lærred. 44,5 x 36,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/27Lyngby
Et par alterstagebaser af porcelæn med monteringer af sølv i form af lotusblomst. 18.-19. årh. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/29Lyngby
Tysk bord af nøddetræ indlagt med marquetteri af lyst og mørkt træ. Barok form, 19. årh. H. 76. B. 126. D. 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/31Lyngby
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/33Lyngby
Fem "Bajixiang" assietter og fire låg af porcelæn. Mærket Qianlong og Guangxu, 1875-1908. Diam. 9,5, 10 og 15 cm. (9)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/35Lyngby
Et par svenske rokoko stole af originalt gulmalet træ, løst sæde med nyt betræk. 18. årh.s midte. H. 98. B. 48. D. 40. Sidde H. 45.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/37Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/39Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med landsby og flodlandskab samt tekststykke. 20./21. årh. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/41Lyngby
Norsk almuebænk af patineret træ, vendbar ryg. 19. årh.s midte. H. 96. L. 119. B. 43.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/43Lyngby
Constantin Hansen: "En liggende Dreng med Hovedet støttet i Hænderne". Studie. Sign. Const. H. 1837. Olie på papir. 14 x 11,5.
Vurdering :
2437/45Lyngby
"Postbuddet" figur af porcelæn, dekoreret i farver. Royal Copenhagen. H. 30 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/47Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/49Lyngby
Hans Nikolaj Hansen: "Fra Forum". Usigneret. Olie på malepap. 36 x 27.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/51Lyngby
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/53Lyngby
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende pige, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 38. B. 25. D. 11.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/55Lyngby
Julius Paulsen: Rygvendt model. Sign. Jul. Paulsen 1915. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/57Lyngby
To mindeplaketter af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 23,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/59Lyngby
Tysk skibskronometer med kardansk ophæng af messing. 19. årh. H. 16. B. 15. D. 15,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/61Lyngby
Sigvard Hansen: Solnedgang over en blikstille sø. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 52 x 73.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/63Lyngby
Tre indiske figurer af patineret bronze i form af Krishna og Radha. 19.-20. årh. H. 21-22 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/65Lyngby
Fransk Charles X kamingarniture af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende Amorin, forgyldt skive. 19. årh.s midte. H. 39. B. 21. D. 11. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/67Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/69Lyngby
Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i famille verte stil. 20.-21. årh. Diam. 61,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/71Lyngby
Kinesisk konsolbord af elmetræ og mørkpoleret træ. 20. årh. H. 79. L. 202. B. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/73Lyngby
Frans Schwartz: Stående model. Sign. monogram. Olie på lærred. 84 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/75Lyngby
Kinesisk cachepot af porcelæn. Sen Qing-Republik. H. 27 cm Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/77Lyngby
Hollandsk kommode af mahogni indlagt med lyst træ. 19. årh.s midte. H. 120. D. 100. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/79Lyngby
Harry Kluge: Landskab med en mølle i aftensol. Sign. Harry Kluge 1934. Olie på lærred. 57,5 x 88.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/81Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/85Lyngby
Julius Paulsen: Interiør med en læsende kvinde. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/87Lyngby
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/89Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/91Lyngby
Julius Paulsen: Ung kvinde ved morgenkaffen. Sign. J. P. Olie på lærred. 33,5 x 49.
Vurdering :
2437/93Lyngby
Stort skibsrat af egetræ, mærket "Sværfisken 1930". Monteret som bord med glasplade og stand. Diam. 152 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/95Lyngby
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/97Lyngby
Carl Bloch: "Christus med Tornekrone". Tryksign. Carl Bloch 1882. Radering. Bladstørrelse 15,5 x 11,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/99Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn. 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/101Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/103Lyngby
E. Rasmussen Eilersen: "Udsigt over København fra kunstnerens værelse (...)". Sign. E. R. Eilersen 1862. Olie på lærred. 30,5 x 39,5.
Vurdering :
2437/105Lyngby
Oscar Lövenich (19.-20. årh): Figur af patineret bronze i form af romersk kriger. H. inkl. base 33 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/107Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/109Lyngby
Frederik Storch: Italienerinde og barn ved et vejalter. Sign. Storch. Olie på lærred. 32 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/111Lyngby
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/113Lyngby
HOWELL JAMES & Co: Victoriansk lygteur med musikalsk værk. England, 19. årh.s slutning. H. 73. B. 42. D. 29.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/115Lyngby
Carl Budtz-Møller: Visit i vestibule. Sign. monogram. Olie på lærred. 98 x 77.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/117Lyngby
Et par barok stager af messingmalm. Danmark ca. 1700. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/123Lyngby
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: