2437/2Aarhus
Svensk rokoko vægkonsol af forgyldt træ med plade af marmoreret træ. 18. årh.s midte. H. 75. B. 85. D. 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/4Aarhus
Carl Locher: Roligt aftenparti fra Skagen Søderstrand. Sign. Carl Locher, Skagen 1902. Olie på lærred. 39,5 x 56.
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
2437/6Aarhus
Kinesisk Shang-stil kniv samt knivmønt af patineret bronze. Handynastiet og senere. L. 29 og 13. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/8Aarhus
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1960. 238 x 146.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/10Aarhus
Laurits Tuxen: Skibe ud for Skagen i blæsende vejr. Sign. LT 1-8-1917. Olie på lærred. 36,5 x 60.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2437/12Aarhus
"Splendid". Moser glasbesætning med slibninger og forgyldt bort med bladværk. (66)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/14Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/16Aarhus
G. F. Clement: Opstilling med blomster i en vase. Sign. Clement. Olie på lærred. 53 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/18Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/20Aarhus
Biedermeier sekretær af mahogni. 19. årh.s. begyndelse. Berlin. H. 179. B. 95. D. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/22Aarhus
Emil Krause: Blomstersælgere på Højbro Plads. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/24Aarhus
Bagerskilt i form af kringle af forgyldt træ og sortmalet smedejern. 20. årh.s begyndelse. H. 83. L. 125.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/26Aarhus
Russisk Deisis-ikon, Kristus på tronen med omgivet af bl.a. Maria og Johannes. Tempera på træ. 18/19. årh. 27 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/28Aarhus
Vilhelm Melbye: Fiskerbåde og vrag ud for kysten ved Skagen Strand. Sign. VM. Oil on canvas. 36 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/30Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/32Aarhus
Fransk kaminur af delvist forgyldt og patineret bronze. Duplan & Salles/Vincenti. 19. årh.s slutning. H. 37.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/34Aarhus
Hans Kruuse: Parti fra Skagen Vesterby med udsigt til Klitgaarden. Sign. M. Kruuse, 30. Olie på lærred. 27 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/36Aarhus
"Flora Danica". Kagetallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3573. Royal Copenhagen. Diam. 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/40Aarhus
Emanuel Larsen: Kystparti fra Holland med brydende bølger. Sign. Olie på lærred. 27 x 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/42Aarhus
Niels Nielsen, Axel Locher m.fl.: Fire figurer af porcelæn i form af håndværkere. B&G. H. 27-30. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/46Aarhus
Alfred Broge: Interiør med kvinde, der skriver et brev. Sign. Alf Broge 1918. Olie på lærred monteret på plade. 65 x 51.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/48Aarhus
Figurgruppe af porcelæn i form af et jagtselskab, dekoreret i overglasurfarver. Sèvres stil. H. inkl. sokkel 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/52Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/54Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret med drager. Mærket Wanli, men 19. årh. H. 7. Diam. 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/58Aarhus
Louise Bonfils: Kystparti med en mole. Sign. Louise Bonfils 1890. Olie på lærred. 50 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/60Aarhus
Kinesisk tallerken og lågkrukke af porcelæn, dekorerede med blomster og procession. 19. årh. Diam. 17 og 10. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/64Aarhus
Hans Kruuse: Skagen Sønderstrand med udsigt til det Grå Fyr. Sign. H. Kruuse 30. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/66Aarhus
To Swatow fade af porcelæn, dekorerede i jernrødt og grønt med fohunde og figurer. Sen Ming, 17. årh. Diam. 37. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/70Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/72Aarhus
Kinesisk hinterglasmaleri forestillende en unge kvinde med blottet bryst. 19. årh. Lysmål 26 x 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/76Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/78Aarhus
Et par franske kandelabre af delvist forgyldt og patineret bronze, stammer i form af dreng og pige. 19. årh. H. 36. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/82Aarhus
F. C. Kiærschou: Aftenlandskab med en bonde, der kører tømmer hjem fra skoven. Sign. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/84Aarhus
"Dobbeltriflet" øse af sølv, laf indvendigt forgyldt. Mester Johan Isbrand, København, 1825. Vægt ca. 248 g. L. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/88Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en bondepige i en hestevogn. Sign. monogram. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/90Aarhus
Tuck Kan Tang: "Malaysian Landscape" og grene. Signeret. To akvarel og tusch på papir. Lysmål 58 x 58. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/94Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/96Aarhus
Kinesisk Budai af porcelæn, siddende med mala og sæk. Mærket. Republik, 1912-1949. H. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/100Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre, antageligt blomstermaleren I.L. Jensen. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/112Aarhus
Arne Skottenborg Frederiksen: Marine med Kongeskibet Dannebrog. Sign. Olie på lærred. 71 x 101.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/118Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: En hellig familie. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/124Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse: Portræt af Benedicte Gertrud von Ingenhaef. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/130Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende svaner. Sign. Leif Ragn-Jensen 1986. Olie på lærred. 41 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/136Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/142Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/196Aarhus
Eiler Sørensen: Interiør med en trappeopgang. Sign. Eiler Sørensen. Olie på lærred. 61 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/197Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/230Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Flodlandskab med udsigt til huse og bjerge. Usigneret. Olie på træ. 5,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/231Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/232Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Gule, hvide og blå krokus. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/233Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med røde og hvide roser. Usigneret. Olie på træ. 23 x 18.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/245Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/246Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/247Aarhus
Torsten Kruse: Marine med to kolliderede krigsskibe. Sign. T Kruse 99. Olie på lærred. 62 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/248Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2437/249Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/250Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2437/251Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2437/255Aarhus
Chaiselong betrukket med blågråt brokadestof. Forben monteret med hjul. 20. årh. H. 94. L. 155. B. 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/256Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: