2437/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/123Lyngby
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/127Lyngby
Frans Schwartz: En ung kvinde i rødt set fra venstre. Sign. monogram. Oliekridt og olie på papir monteret på lærred. 29,5x33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/131Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/133Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Disko fra Kek[...] dal". Udsigt over Diskobugten. Usigneret. Olie på lærred, monteret på træ. 21 x 26.
Vurdering :
2437/135Lyngby
To sønderjyske Louis XVI hovedvandsæg af sølv. 18 årh. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/137Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/139Lyngby
Peter Hansen: En bonde arbejder i marken med sin hest. Sign. P. H. Olie på lærred. 31,5 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/141Lyngby
Barok bæger af sølv, punslet og ciseleret, dateret 1695. Mester Peiter Peitersen Wolgast, borgerskab i Sæby 1693. Vægt 97 g.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/143Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/145Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/147Lyngby
To sønderjyske Louis XVI hovedvandsæg af sølv. 18. årh. (2)
Vurdering :
2437/151Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/152Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/153Lyngby
Godfred Christensen: Klippekyst ved Terracina, Italien. Sign. G. C. Terracina 1874. Olie på lærred monteret på lærred. 34 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/154Lyngby
Carl V. Meyer: "Fredsforhandling". Sign. Carl V. Meyer 1916. Olie på lærred. 65 x 63.
Vurdering :
2437/155Lyngby
Dansk maler, 19 årh.: Portræt af en ung kvinde med guldøreringe. Usigneret. Bly, gouache og vandfarve på papir. Bladstørrelse 21,5 x 16,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/156Lyngby
Peter Ilsted: “Lille Pige med flad Hue”. 1924. Opus 45. Usigneret. Betegnet Peter Ilsted”, 50/18. Mezzotinte i farver. Lysmål 59 x 57.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/157Lyngby
Hans Brasen: En far og søn betragter solnedgangen på stranden. Sign. Brasen. Olie på lærred. 30,5 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/158Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Det døde barn hentes af en engel. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 29 x 38,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/160Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En rygvendt kvinde nyder bjergudsigten gennem et åbent vindue. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1907. Olie på lærred. 25,5 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/161Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Salome med Johannes Døberens hoved på et fad. Usigneret. Olie på træ. 64 x 49.
Vurdering :
2437/162Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand i gul vest, brun jakke og hat. Usigneret. Olie på lærred. 63 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/163Lyngby
Godfred Christensen: Klitlandskab med lyng, i baggrunden hav. Sign. G. C. 1917. Olie på lærred. 44,5 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/164Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Studie af en mand i profil. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 23 x 13,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/165Lyngby
Peter Ilsted: Efterårslandskab i blæsevejr. 1930. Betegnet Peter Ilsted, 21/3. Mezzotinte i farver. Lysmål 43 x 54,5.
Vurdering :
2437/166Lyngby
Paul Bloch: Interiør med læsende dreng. Tryksign. Paul Bloch 1891. Radering. Bladstørrelse 21 x 20.
Vurdering :
2437/167Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Abraham fører Isak mod bjerget til ofring. Sign. monogram. Olie på lærred. 29,5 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/168Lyngby
Josef Straka: Opstilling med japanisme. Sign. J. Straka. Olie på lærred. 53 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/169Lyngby
Johannes Larsen: To portrætter af kunstnerens ældste søn. Begge sign. monogram med blyant. Træsnit. 28×20. Uindrammede. (3).
Vurdering :
2437/170Lyngby
Wilhelm Marstrand: Scene fra antikken. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 19 x 20,5. Samtidig ramme.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/171Lyngby
Johannes Larsen: “To Ederfugle”. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2437/172Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: "Vester Port set indefra". Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 23,5 x 37,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/173Lyngby
Godfred Christensen: Et par gående i en skov. Sign. G. C. 1901. Olie på lærred. 41 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/174Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Studie af en kvinde, der kigger ned. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 33 x 23. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/175Lyngby
Johannes Larsen: “Gejrfugle”. 1921. Sign. monogram. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2437/176Lyngby
C. O. Zeuthen: En bonde tager et hvil. Sign. monogram Den 26. August 1859. Olie på lærred monteret på lærred. 22 x 35,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/177Lyngby
Lego hest af udskåret og bemalet træ, monteret på hjul. H. 13 cm. L. 16 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/178Lyngby
Italiensk sammenklappelig romaskine af træ, mærket E. Ricci, Milano. Ca. 1920. L. 91/176 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/179Lyngby
Tre skægmandskander af saltglaseret keramik. Ca. 1600 og senere. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2437/180Lyngby
Fransk fad af sterlingsølv. Louis Manant, Paris. 19. årh. Engelske importstempler. Vægt 693 g. Diam. 28,5 cm.
Vurdering :
2437/181Lyngby
Samling julebestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen. Samt tre div. årsbestik, Georg Jensen. (32+3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/182Lyngby
Samling på 27 små stykker poleret rav med inklusioner af insekter. L. 2 mm -10 mm. (27)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/183Lyngby
Skønvirke opsats af lethamret sølv. Aug. Andersen, Københavns bymærke 1924. Vægt 455 g. H. 10,5 cm Diam.17,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/184Lyngby
Tresidet saucekande af sølv, ligeknækket form. Aug. Andersen, 1926. Vægt 580 g.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/185Lyngby
Christen Dalsgaard: "Paa Vej til Strandingsstedet". Sign. C. D. 1861. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10,5 x 10,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/186Lyngby
Engelsk George III form stage af sterlingsølv. Elkington & Co. Birmingham 1937. Udfyldt. H. 16 cm W. 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/187Lyngby
Leica digilux zoom kamera medfølgende diverse tilbehør og intruktionsbøger. Ca. 2003.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/188Lyngby
Arnold Krog, m.fl.: Tre mindeplatter af porcelæn. Royal Copenhagen 1898-1915. Diam. 22,5 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/189Lyngby
Tre kriss - den ene i skede. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/190Lyngby
Russisk messingbeslået flintlåsmusket M/1828. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/191Lyngby
Fem kinesiske Imari tallerkner, Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/192Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/193Lyngby
To messingfæstede fodfolkssabler - den ene dansk M/1756. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/194Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/195Lyngby
To dragtkårder helt i jern. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/198Lyngby
"Den tørstige mand" figur af porcelæn, dekoreret i farver. 2435. B&G. H. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/199Lyngby
En kepi, en "sovsekande" og to kasketter - alle danske. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/200Lyngby
Jonas Suyderhoef (efter Ostade): Interiør med tric trac spillere. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 34 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/201Lyngby
Vaseformet hovedvandsæg af sølv, graveret og prydet med tre flusser af rødt glas. Ej mærket. Danmark, 19. årh. H. 10 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2437/202Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (45)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: