2437/97Lyngby
Carl Bloch: "Christus med Tornekrone". Tryksign. Carl Bloch 1882. Radering. Bladstørrelse 15,5 x 11,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/145Lyngby
H. G. F. Holm: "Landstedet Sans Souci set fra haven". Sign. Holm 1853. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18,5 x 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/155Lyngby
Dansk maler, 19 årh.: Portræt af en ung kvinde med guldøreringe. Usigneret. Bly, gouache og vandfarve på papir. Bladstørrelse 21,5 x 16,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/156Lyngby
Peter Ilsted: “Lille Pige med flad Hue”. 1924. Opus 45. Usigneret. Betegnet Peter Ilsted”, 50/18. Mezzotinte i farver. Lysmål 59 x 57.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/158Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Det døde barn hentes af en engel. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 29 x 38,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/164Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Studie af en mand i profil. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 23 x 13,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/165Lyngby
Peter Ilsted: Efterårslandskab i blæsevejr. 1930. Betegnet Peter Ilsted, 21/3. Mezzotinte i farver. Lysmål 43 x 54,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/166Lyngby
Paul Bloch: Interiør med læsende dreng. Tryksign. Paul Bloch 1891. Radering. Bladstørrelse 21 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/169Lyngby
Johannes Larsen: To portrætter af kunstnerens ældste søn. Begge sign. monogram med blyant. Træsnit. 28×20. Uindrammede. (3).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/170Lyngby
Wilhelm Marstrand: Scene fra antikken. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 19 x 20,5. Samtidig ramme.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/171Lyngby
Johannes Larsen: “To Ederfugle”. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/172Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: "Vester Port set indefra". Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 23,5 x 37,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/174Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Studie af en kvinde, der kigger ned. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 33 x 23. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/175Lyngby
Johannes Larsen: “Gejrfugle”. 1921. Sign. monogram. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/185Lyngby
Christen Dalsgaard: "Paa Vej til Strandingsstedet". Sign. C. D. 1861. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 10,5 x 10,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/200Lyngby
Jonas Suyderhoef (efter Ostade): Interiør med tric trac spillere. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 34 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/268Aarhus
Reinier Ottens, Josua Ottens: "Tafel vande xvii nederlandze provencien". Usigneret. Kobberstik. Lysmål 52 x 63.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: