2437/9Lyngby
Et par barokform stager af sterlingsølv. Axel Salomonsen. Vægt 836 g. H. 17,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/15Lyngby
"Gazelle" bestik af sølv. Frigast. Vægt ekskl. dele med stål 1838 g. (57)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/51Lyngby
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/84Aarhus
"Dobbeltriflet" øse af sølv, laf indvendigt forgyldt. Mester Johan Isbrand, København, 1825. Vægt ca. 248 g. L. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/87Lyngby
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/135Lyngby
To sønderjyske Louis XVI hovedvandsæg af sølv. 18 årh. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/141Lyngby
Barok bæger af sølv, punslet og ciseleret, dateret 1695. Mester Peiter Peitersen Wolgast, borgerskab i Sæby 1693. Vægt 97 g.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/147Lyngby
To sønderjyske Louis XVI hovedvandsæg af sølv. 18. årh. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/180Lyngby
Fransk fad af sterlingsølv. Louis Manant, Paris. 19. årh. Engelske importstempler. Vægt 693 g. Diam. 28,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/181Lyngby
Samling julebestik af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen. Samt tre div. årsbestik, Georg Jensen. (32+3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/183Lyngby
Skønvirke opsats af lethamret sølv. Aug. Andersen, Københavns bymærke 1924. Vægt 455 g. H. 10,5 cm Diam.17,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/184Lyngby
Tresidet saucekande af sølv, ligeknækket form. Aug. Andersen, 1926. Vægt 580 g.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/186Lyngby
Engelsk George III form stage af sterlingsølv. Elkington & Co. Birmingham 1937. Udfyldt. H. 16 cm W. 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/201Lyngby
Vaseformet hovedvandsæg af sølv, graveret og prydet med tre flusser af rødt glas. Ej mærket. Danmark, 19. årh. H. 10 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2437/203Lyngby
Par stager af sølv. Hejl & Co. Barok form. 20. årh. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/210Lyngby
Kop med underkop af sterlingsølv prydet med blå og hvid emalje. David Andersen, Norge. Vægt 162 g. H. 5,5 cm.
Vurdering :
2437/222Lyngby
Et par George III saltkar af sterlingsølv, mester Henry Chawner, London 1792. Vægt 166 g. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/223Lyngby
Et par empire sennepskander af sølv, indvendig forgyldte, mester Johan Jochum Neumann, borgerskab i Odense 1813. Vægt 180 g. (2)
Vurdering :
2437/224Lyngby
Et par store ottearmede lysestager af hammerslået sølv. Hugo Grünn. Københavns bymærke, 1930erne. Vægt ca. 2539 g. H. 31 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2437/225Lyngby
To danske hovedvandsæg af sølv, 18/19. årh. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/229Lyngby
To danske tumlinger af sølv. 18.-19. årh. H. 3 og 3,7 cm. Diam. 5,2 og 6 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/237Lyngby
Lille barok nålepunslet bæger samt hjerteformet tabatiere. 18. årh. Danmark. H. 4,5 cm. L. 6 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/238Lyngby
Et par små kopper af sølv. Mester Bendix Christensen, borgerskab København 1755, død 1799. H. 5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/240Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/277Aarhus
Solingen bestiksæt af guldbelagt stål bestående af 70 dele med tilhørende kuffert. (70)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/279Aarhus
Tolv dækketallerkener af sølv prydet med perlestaf. Angiveligt udført hos Karl Henrik Hansen. Diam. 27,7. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2437/283Aarhus
Antageligt senempire sennepskrukke af sølv med hanke og lågknop i form af svaner, indsats af messing. H. 16,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/286Aarhus
Et par tre-armede lysestager af sterlingsølv, rigt drevet med blomster og kæmninger. 20. årh.s midte. H. 29. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/287Aarhus
Et par tyske saltkar af sølv. Pseudo Hanau-mærker for Wolf & Knell, Hanau, 19. årh.s slutning. H. 4,5. L. 9. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: