2437/27Lyngby
Et par alterstagebaser af porcelæn med monteringer af sølv i form af lotusblomst. 18.-19. årh. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/33Lyngby
Fem "Bajixiang" assietter og fire låg af porcelæn. Mærket Qianlong og Guangxu, 1875-1908. Diam. 9,5, 10 og 15 cm. (9)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/39Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med landsby og flodlandskab samt tekststykke. 20./21. årh. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/63Lyngby
Tre indiske figurer af patineret bronze i form af Krishna og Radha. 19.-20. årh. H. 21-22 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/69Lyngby
Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i famille verte stil. 20.-21. årh. Diam. 61,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/75Lyngby
Kinesisk cachepot af porcelæn. Sen Qing-Republik. H. 27 cm Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/81Lyngby
Et par kinesiske smalle vægpaneler af træ, lakeret i sort med skåret tekst i guld. 20. årh. H. 202 cm. B. 21 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/99Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn. 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/123Lyngby
Stor patineret bronze røgelseskar på tre dyrepoter. Mærket Ming Xuande Fifth year, lavet af Wu Bangzuo. 17. årh. H. 47 cm. L. 55 cm.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2437/191Lyngby
Fem kinesiske Imari tallerkner, Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/192Lyngby
Syv kinesiske eksport tallerkener af porcelæn. 18.-19. årh. Diam. 22-25 cm. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/194Lyngby
Samling kinesiske eksport porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 19. årh. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/206Lyngby
Kinesisk figur af cloissoné, med aftageligt hoved, i form af galende hane. 20. årh. H. 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/211Lyngby
Et par kinesiske gulvvaser af porcelæn, dekoreret i farver og guld med spejlvendt motiv. 20. årh. H. 57 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/214Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn, Republik. H. 25 cm, på stand af træ (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/215Lyngby
Kinesisk Weihaiwei teservice af Yixing ware med tinbesætning på bakke af træ. Republik. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/226Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing 19. årh. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/234Lyngby
Kinesisk ferskenskål samt hatstand af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/235Lyngby
14 små, primært kinesiske, tazzi - stem dishes - af porcelæn, 19-20. årh. (14).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/236Lyngby
Kinesisk cabaretfad med låg af porcelæn, dekoreret i farver med ferskener. Republik 1912-1949. Diam. 19 cm. H. 8 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: