2437/6Aarhus
Kinesisk Shang-stil kniv samt knivmønt af patineret bronze. Handynastiet og senere. L. 29 og 13. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/27Lyngby
Et par alterstagebaser af porcelæn med monteringer af sølv i form af lotusblomst. 18.-19. årh. H. 16 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/30Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/33Lyngby
Fem "Bajixiang" assietter og fire låg af porcelæn. Mærket Qianlong og Guangxu, 1875-1908. Diam. 9,5, 10 og 15 cm. (9)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/39Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med landsby og flodlandskab samt tekststykke. 20./21. årh. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/54Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret med drager. Mærket Wanli, men 19. årh. H. 7. Diam. 14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/60Aarhus
Kinesisk tallerken og lågkrukke af porcelæn, dekorerede med blomster og procession. 19. årh. Diam. 17 og 10. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/63Lyngby
Tre indiske figurer af patineret bronze i form af Krishna og Radha. 19.-20. årh. H. 21-22 cm. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/66Aarhus
To Swatow fade af porcelæn, dekorerede i jernrødt og grønt med fohunde og figurer. Sen Ming, 17. årh. Diam. 37. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/69Lyngby
Stort kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i famille verte stil. 20.-21. årh. Diam. 61,5 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2437/72Aarhus
Kinesisk hinterglasmaleri forestillende en unge kvinde med blottet bryst. 19. årh. Lysmål 26 x 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/75Lyngby
Kinesisk cachepot af porcelæn. Sen Qing-Republik. H. 27 cm Diam. 37 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/81Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/90Aarhus
Tuck Kan Tang: "Malaysian Landscape" og grene. Signeret. To akvarel og tusch på papir. Lysmål 58 x 58. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/96Aarhus
Kinesisk Budai af porcelæn, siddende med mala og sæk. Mærket. Republik, 1912-1949. H. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/99Lyngby
Kinesisk gulvvase af porcelæn. 20. årh. H. 60 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/123Lyngby
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2437/191Lyngby
Fem kinesiske Imari tallerkner, Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/192Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/194Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/206Lyngby
Kinesisk figur af cloissoné, med aftageligt hoved, i form af galende hane. 20. årh. H. 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/211Lyngby
Et par kinesiske gulvvaser af porcelæn, dekoreret i farver og guld med spejlvendt motiv. 20. årh. H. 57 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/214Lyngby
Kinesisk Budai af porcelæn, Republik. H. 25 cm, på stand af træ (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/215Lyngby
Kinesisk Weihaiwei teservice af Yixing ware med tinbesætning på bakke af træ. Republik. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/226Lyngby
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing 19. årh. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/234Lyngby
Kinesisk ferskenskål samt hatstand af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/235Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/236Lyngby
Kinesisk cabaretfad med låg af porcelæn, dekoreret i farver med ferskener. Republik 1912-1949. Diam. 19 cm. H. 8 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/278Aarhus
Tre figurer af delvist forgyldt bronze i form af Buddha. Siam. 19. årh. H. 9-19. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/281Aarhus
Kinesisk pagodeformet lanterne af træ og rispapir. 20. årh. H. 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/285Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i blåt. Et fad mærket Chenghua.19.-20. årh. Diam. 15-25. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/289Aarhus
Kinesisk famille rose skål og fire fade af porcelæn, dekorerede i farver med blomster. 18. årh. Diam. 22-28. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/292Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i polykrome farver, bestående af 12 dele. 19.-20. årh. Diam. 8-23. (12)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: