-
2437/2Aarhus
Svensk rokoko vægkonsol af forgyldt træ med plade af marmoreret træ. 18. årh.s midte. H. 75. B. 85. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2437/5Lyngby
Italiensk canapé af forgyldt træ, betrukket med blomstret betræk, sæde med hynde. Louis XVI stil, 19. årh. L. 135.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/11Lyngby
Drinksvogn af messing med plade af glas, nederste plade af mahogni. 20. årh. H. 75. L 66. B. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/14Aarhus
Kommode af guldstafferet, bemalet og marmoreret træ. Rokoko form. 19. årh. H. 80. B. 95. D. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/17Lyngby
Fransk lysekrone af forgyldt bronze med fire lysarme, skål af blåt glas og behængt med prismer. 19. årh.s anden halvdel. H. 77, Diam. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/20Aarhus
Biedermeier sekretær af mahogni. 19. årh.s. begyndelse. Berlin. H. 179. B. 95. D. 54.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/29Lyngby
Tysk bord af nøddetræ indlagt med marquetteri af lyst og mørkt træ. Barok form, 19. årh. H. 76. B. 126. D. 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/35Lyngby
Et par svenske rokoko stole af originalt gulmalet træ, løst sæde med nyt betræk. 18. årh.s midte. H. 98. B. 48. D. 40. Sidde H. 45.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/41Lyngby
Norsk almuebænk af patineret træ, vendbar ryg. 19. årh.s midte. H. 96. L. 119. B. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/47Lyngby
Stor rund plade af hvid Carerra marmor. 20. årh. H. 5. Diam. 180.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2437/71Lyngby
Kinesisk konsolbord af elmetræ og mørkpoleret træ. 20. årh. H. 79. L. 202. B. 39.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/77Lyngby
Hollandsk kommode af mahogni indlagt med lyst træ. 19. årh.s midte. H. 120. D. 100. D. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/83Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/89Lyngby
Lorenz Nielsen: Overskab af egetræ på stand. Sønderjylland, 18. årh.s slutning. H. 170. B. 113. D. 35.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2437/95Lyngby
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/101Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil, betrukket med gråt og sort zig-zag mønster fra Missoni, mørkbejdsede ben. George II stil, 20. årh. H. 106- B. 72. D. 80
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/107Lyngby
Stor rejsekuffert af sort kanvas. Plakette graveret 'Paris 88'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 112. B. 82. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/119Lyngby
Koreansk kommode af poleret træ med håndtag af messing, front med skuffer og døre indlagt med rodtræ. 20. årh.s første halvdel. H. 93. B. 99. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/125Lyngby
Engelsk George III chatol af mahogni. . 18. årh.s slutning. H. 206. B. 112. D. 61.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/131Lyngby
Svensk senempire skab af bemalet træ, front med fire profilerede døre. 19. årh.s begyndelse. H. 223. B. 108. D. 48.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2437/137Lyngby
Ovalt udtræksbord af bemalet træ med tre ekstra tillægsplader af fyrretræ. Louis XVI form, ca. 1920. H. 178.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2437/143Lyngby
Lille nyrokoko skab af bemalet træ, plade af imiteret sten, buet front med skuffe og to døre. 19. årh.s midte. H. 82. B. 73. D. 42.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/255Aarhus
Chaiselong betrukket med blågråt brokadestof. Forben monteret med hjul. 20. årh. H. 94. L. 155. B. 85.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/256Aarhus
Et par kvadratiske borde af orientalsk træsort. Kina. 20. årh. H. 80. D. 48. B. 48. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2437/270Lyngby
Lille arbejdsbord af bemalet træ, front med skuffe. Gustaviansk form, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 78. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/297Lyngby
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. Ca. 1780. H. 221. B. 123. D. 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/298Aarhus
Bombéformet kommode af guldstafferet nøddetræ. Rokokoform. 20. årh.s begyndelse. H. 86. B. 100. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2437/299Aarhus
Et par havevaser af patineret kunssten. 20. årh. H. 32. D. 36. B. 27. (2).
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2437/300Aarhus
Napoleon III spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 19. årh. H. 100. B. 52.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: