2437/196Aarhus
Eiler Sørensen: Interiør med en trappeopgang. Sign. Eiler Sørensen. Olie på lærred. 61 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/197Aarhus
Vilhelm Leisner: Byparti med sneklædte gader. Sign. V. Leisner 91. Olie på lærred. 42 x 56 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/220Lyngby
Julius Paulsen: I barnekammeret. Et barn ved en barnestol. Sign. J. P. Olie på lærred. 30 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/230Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Flodlandskab med udsigt til huse og bjerge. Usigneret. Olie på træ. 5,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/231Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Måneskin over en villa. Usigneret. Olie på lærred. 14 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/232Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Gule, hvide og blå krokus. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/233Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med røde og hvide roser. Usigneret. Olie på træ. 23 x 18.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/245Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/246Aarhus
Torsten Kruse: En sømand på dækket af et skib i hårdt vejr. Sign. T Kruse 00/04. Olie på lærred. 67 x 102.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/247Aarhus
Torsten Kruse: Marine med to kolliderede krigsskibe. Sign. T Kruse 99. Olie på lærred. 62 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/248Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2437/249Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Parti fra fjorden ved La Vicomté. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 48 x 67.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/250Aarhus
Vurdering :
1.500–2.500 DKK Næste bud:
2437/252Lyngby
Eugène-Louis Gillot: Folkeliv ved en flod. Sign. E. Louis Gillot. Olie på lærred monteret på træ. 40 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/260Aarhus
Hans Kruuse: Ved Holmens bro i København. Sign. H Kruuse. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/261Aarhus
Carl Fischer: Landskab med spadserende person. Sign. Carl Fischer. Olie på malepap. 53 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/262Aarhus
O. D. Ottesen: Blomstrende iris med nældens takvinge. Sign. O. D. Ottesen 1885. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/263Aarhus
Anna Nørbye: Opstilling med sommerbuket i vase. Sign. monogram 1888. Olie på træ. 27 x 20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/264Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Flyvende urfugle på den jyske hede, antegligt Kongenshus Hede. Sign. Olie på lærred. 31 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/265Aarhus
F. C. Lund: En bondekone på en sommerdag. Sign. F. C. Lund, Haarlev 1882. Olie på lærred. 57 x 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/266Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Parti fra en herregård med hejst dannebro. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/269Aarhus
Ole Søndergaard: Marklandskab med hegn. Sign. O. Sg. 10. Olie på lærred. 33 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/272Aarhus
Carl Olsen: Kystparti ved Kronborg Slot. Sign. C. Olsen. Olie på plade. 19 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/273Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og fiskere på Gl. Strand. Sign. S. Bjulf. Olie på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/274Aarhus
I. H. Brandt: Aftenrøde over en stille kystt. Sign. I. H. Brandt 1902. Olie på lærred. 26 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/275Aarhus
Vilhelm Arnesen: Kystparti med sejlskib i morgenlyset. Sign. Vilh. Arnesen 1938. Olie på lærred. 30 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/276Aarhus
Carl Fischer: Interiør med en læsende pige. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 85 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/288Aarhus
Sophus Jürgensen: Parti fra efterårsskov. Sign. S.J 15/11-1914. Olie på lærred. 34 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/290Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Lynglandskab med en hønsehund, der jagter fugle. Sign. 1975. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/293Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/294Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra en kystlandingsplads. Usigneret. Olie på plade. 30 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2437/295Aarhus
Ole Ring: Parti fra Sæby på Hornsherred. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 68 x 103.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2437/296Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Zar Alexander I af Rusland (1777-1825). Usigneret. Olie på lærred. 77 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/301Aarhus
Peter Raadsig: Solnedgang over et bakket landskab. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 48 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: