2437/1Lyngby
Vilhelm Petersen: Parti fra Nøddebo ved Esrum Sø. Usigneret. Dateret 17. Juli 1834. Olie på lærred. 29 x 39,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/4Aarhus
Carl Locher: Roligt aftenparti fra Skagen Søderstrand. Sign. Carl Locher, Skagen 1902. Olie på lærred. 39,5 x 56.
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
2437/7Lyngby
Nilaus (Niels) Fristrup: Parti fra Pompeji mud udsigt til Vesuv. Sign. N. Fristrup. Olie på lærred. 50,5 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/10Aarhus
Laurits Tuxen: Skibe ud for Skagen i blæsende vejr. Sign. LT 1-8-1917. Olie på lærred. 36,5 x 60.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2437/13Lyngby
Peder Mønsted: Tre børn i en eng en sommerdag. Sign. P. Mønsted 1898. Olie på papir monteret på malepap. 23 x 29.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2437/16Aarhus
G. F. Clement: Opstilling med blomster i en vase. Sign. Clement. Olie på lærred. 53 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/19Lyngby
Johannes Wilhjelm: Parti fra Cagnes-sur-Mer en sommerdag. Sign. J. Wilhjelm 21. Olie på lærred. 74 x 93.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/22Aarhus
Emil Krause: Blomstersælgere på Højbro Plads. Sign. monogram. Olie på lærred. 49 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/25Lyngby
Eduard Grützner: Biblioteksinteriør med læsende munk. Sign. E. Grützner 1894. Olie på lærred. 44,5 x 36,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/28Aarhus
Vilhelm Melbye: Fiskerbåde og vrag ud for kysten ved Skagen Strand. Sign. VM. Oil on canvas. 36 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/31Lyngby
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/34Aarhus
Hans Kruuse: Parti fra Skagen Vesterby med udsigt til Klitgaarden. Sign. M. Kruuse, 30. Olie på lærred. 27 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/37Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/40Aarhus
Emanuel Larsen: Kystparti fra Holland med brydende bølger. Sign. Olie på lærred. 27 x 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/43Lyngby
Constantin Hansen: "En liggende Dreng med Hovedet støttet i Hænderne". Studie. Sign. Const. H. 1837. Olie på papir. 14 x 11,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/46Aarhus
Alfred Broge: Interiør med kvinde, der skriver et brev. Sign. Alf Broge 1918. Olie på lærred monteret på plade. 65 x 51.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/49Lyngby
Hans Nikolaj Hansen: "Fra Forum". Usigneret. Olie på malepap. 36 x 27.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/52Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/55Lyngby
Julius Paulsen: Rygvendt model. Sign. Jul. Paulsen 1915. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/58Aarhus
Louise Bonfils: Kystparti med en mole. Sign. Louise Bonfils 1890. Olie på lærred. 50 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/61Lyngby
Sigvard Hansen: Solnedgang over en blikstille sø. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 52 x 73.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/64Aarhus
Hans Kruuse: Skagen Sønderstrand med udsigt til det Grå Fyr. Sign. H. Kruuse 30. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/67Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/70Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2437/73Lyngby
Frans Schwartz: Stående model. Sign. monogram. Olie på lærred. 84 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/76Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/79Lyngby
Harry Kluge: Landskab med en mølle i aftensol. Sign. Harry Kluge 1934. Olie på lærred. 57,5 x 88.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/82Aarhus
F. C. Kiærschou: Aftenlandskab med en bonde, der kører tømmer hjem fra skoven. Sign. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2437/85Lyngby
Julius Paulsen: Interiør med en læsende kvinde. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/88Aarhus
Frants Henningsen: Parti med en bondepige i en hestevogn. Sign. monogram. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/91Lyngby
Julius Paulsen: Ung kvinde ved morgenkaffen. Sign. J. P. Olie på lærred. 33,5 x 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/94Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/100Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2437/103Lyngby
E. Rasmussen Eilersen: "Udsigt over København fra kunstnerens værelse (...)". Sign. E. R. Eilersen 1862. Olie på lærred. 30,5 x 39,5.
Vurdering :
2437/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre, antageligt blomstermaleren I.L. Jensen. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/109Lyngby
Frederik Storch: Italienerinde og barn ved et vejalter. Sign. Storch. Olie på lærred. 32 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/112Aarhus
Arne Skottenborg Frederiksen: Marine med Kongeskibet Dannebrog. Sign. Olie på lærred. 71 x 101.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2437/115Lyngby
Carl Budtz-Møller: Visit i vestibule. Sign. monogram. Olie på lærred. 98 x 77.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2437/118Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1700: En hellig familie. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/124Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse: Portræt af Benedicte Gertrud von Ingenhaef. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/127Lyngby
Frans Schwartz: En ung kvinde i rødt set fra venstre. Sign. monogram. Oliekridt og olie på papir monteret på lærred. 29,5x33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/130Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende svaner. Sign. Leif Ragn-Jensen 1986. Olie på lærred. 41 x 66.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2437/133Lyngby
Emanuel A. Petersen: "Disko fra Kek[...] dal". Udsigt over Diskobugten. Usigneret. Olie på lærred, monteret på træ. 21 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/136Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2437/139Lyngby
Peter Hansen: En bonde arbejder i marken med sin hest. Sign. P. H. Olie på lærred. 31,5 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/142Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2437/151Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/152Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/153Lyngby
Godfred Christensen: Klippekyst ved Terracina, Italien. Sign. G. C. Terracina 1874. Olie på lærred monteret på lærred. 34 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/154Lyngby
Carl V. Meyer: "Fredsforhandling". Sign. Carl V. Meyer 1916. Olie på lærred. 65 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/157Lyngby
Hans Brasen: En far og søn betragter solnedgangen på stranden. Sign. Brasen. Olie på lærred. 30,5 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/160Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En rygvendt kvinde nyder bjergudsigten gennem et åbent vindue. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1907. Olie på lærred. 25,5 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/161Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Salome med Johannes Døberens hoved på et fad. Usigneret. Olie på træ. 64 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2437/162Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand i gul vest, brun jakke og hat. Usigneret. Olie på lærred. 63 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/163Lyngby
Godfred Christensen: Klitlandskab med lyng, i baggrunden hav. Sign. G. C. 1917. Olie på lærred. 44,5 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/167Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: En gammel mand med et røgelseskar og en dreng med et bundt brænde på vandring. Sign. monogram. Olie på lærred. 29,5 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/168Lyngby
Josef Straka: Opstilling med japanisme. Sign. J. Straka. Olie på lærred. 53 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2437/173Lyngby
Godfred Christensen: Et par gående i en skov. Sign. G. C. 1901. Olie på lærred. 41 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/176Lyngby
C. O. Zeuthen: En bonde tager et hvil. Sign. monogram Den 26. August 1859. Olie på lærred monteret på lærred. 22 x 35,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2437/196Aarhus
Eiler Sørensen: Interiør med en trappeopgang. Sign. Eiler Sørensen. Olie på lærred. 61 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2437/197Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: