-
2431/100
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie og guld på papir. Lysmål 44 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2431/98
Fransk kaminur i kasse med indlægninger af messing i Boulle manér. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/97
Adolph Friedrich Vollmer: Sejlbådene trækkes op efter en lang dag på havet. Sign. monogram. Olie på træ. 43,5 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/96
Buste af patineret bronze i form af Hermes. Efter antikken. 19. årh.s sluting. H. inkl. sokkel 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/95
Engelsk George II spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 96. B. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/93
“Flora Danica” vinkøler af porcelæn. 3570. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. L. 21 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/92
Prydvase af hvidmalet gips, støbt med bladværk, guirlander og volutter. 20. årh. H. 71. B. 56.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/91
C. F. Sørensen: Mødet mellem den danske og svenske konge på Øresund. Sign. Frederik Sørensen 7. Juli 1846. Olie på træ. 27 x 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2431/90
Hugo V. Pedersen: "Batakhuse i Sumatras bjerge". Sign. Hugo. Bly på papir. 17,5 x 22,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2431/89
Kinesisk arbejdsbord af hardwood. 19. årh. H. 82. B. 120. D. 65.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/85
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskib under dansk flag. Sign. Vilh. Arnesen 1930. Olie på lærred. 69 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/88
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med hestevogn. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/87
Christian F. Hetsch, efter: Et par prydvaser af porcelæn. 19. årh.s slutning. Den Kongelige Porcelainsfabrik. H. 36 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2431/86
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/75
Fransk alterstage af forgyldt metal, til syv lys. 19. årh. H. 42 cm L. 94 cm
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/84
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2431/83
Engelsk sofa i Sheraton stil med ben af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s anden halvdel. L. 167.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2431/82
Carl Fischer: Aftenlandskab med en solnedgang. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 55 x 64.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/81
Et par obelisker af porcelæn. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen.H. 42 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/80
Kommode af delvist syrenmalet og forgyldt træ, front med tre skuffer. Cirka 1800 H. 83. B. 101. D. 50.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/79
Hugo V. Pedersen: Portræt af en kvinde i sort selskabskjole og stor hat. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 107 x 69.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/78
Barok ildkike af patineret messing, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 14,5. Diam. 22.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2431/77
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, toppen prydet med vase og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 220. D. 75.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/76
C. A. Schleisner: Fiskerne ventes hjem. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/74
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/53
Sønderjysk almue dragkiste af bemalet fyrretræ, front med fire ligeknækkede skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 96. B. 122. D. 52.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/73
Valdemar Irminger: "På hjemvejen fra manøvren". Sign. V. I. 83. Olie på lærred. 74x125.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/69
"Musselmalet" ni små fade af porcelæn. 576, 2032 og uden nummer. Royal Copenhagen. L. 9 og 11 cm. (9)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2431/72
Lysestage af patineret messing, punslet med ejerinitialer C.F.C., balusterformet stamme. 17. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2431/71
Kinesisk sidebord af hardwood, indlagt med perlemor. 19. årh.s slutning. H. 79. B. 41. D. 31.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/70
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/68
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
-
2431/67
C. F. Sørensen: Fra kysten ved Helgoland. Sign. C. F. S. Helgoland 3. Mai 1849. Olie på malepap. 27,5 x 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2431/63
Blyindfattet rude i ramme af bemalet træ. Ca. 1900. 160 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2431/66
Ottekantet barok dåbsfad af messing, punslet med dekoration i form af figurer, fugle og blomster. 18. årh. Diam. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/64
Robert Panitzsch: Interiør med en kvinde, der læser ved lampens skær. Sign. Robert Pan. 37. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/62
Fransk kaminur af delvis patineret og forgyldt bronze, ved urhus siddende kvinde. 19. årh.s første halvdel. H. 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/61
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 24,5 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/60
Tyndnakket økse af grålig flint. L. 24,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/57
Carl Martin-Hansen: Egnsfigur af porcelæn, 'Amager'. 12106. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 22 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/59
Stor fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, 12 svungne lysarme, behængt med prismer i kæder. Empire form, ca. 1900. H. 120. Diam. 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/58
Ubekendt maler, 18. årh,: Portræt af herre med hat og kranie. Utydelig signeret. Olie på lærred. 37 x 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/56
Svensk kommode af mahogni, front med tre skuffer. Gustaviansk form. Cirka 1900. H. 82. B. 90. D. 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/55
Rasmus Christiansen: “Det Kjøbenhavn som forsvinder. [...]” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62 x 94.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/54
Fire musikanter af hvidmalet kunststen, opsat på sokler af sandsten. 20. årh. H. ca. 140 inkl base. (8)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
2431/52
Ubekendt maler, ca. 1800: Religiøst portræt af kvindelig figur. Usigneret. Blyant og kridt på papir. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2431/51
Jens Peter Dahl-Jensen: Mand med kakadue. Figur af porcelæn. 1305. Dahl-Jensen. H. 24 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/50
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med gennembrudte skæringer. Rokoko form. 19. årh. H. 83. B. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/49
Paul Fischer: Portræt af en siddende herre. Sign. Poul Fischer okt. 1889. Olie på lærred. 124,5 x 93.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/48
Par franske kandelabre af patineret og forgyldt bronze, rigt støbt , traner, drager og bladværk. 19. årh. H. 58. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/47
Dansk vitrine vægskab og flisebord af forgyldt og bemalet træ. 18./19. årh. Vægskab H. 105. B. 104. D. 33. Bord H. 70. B. 93. D. 67. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/46
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/44
Hjørnepanel stykke af bemalet træ, prydet med forgyldte skæringer. 18. årh. H. 133. B. 59. D. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/45
Skål af sølv, drevet med bukler. P. Hertz, København 1914. Vægt 373 g. H. 7,5 cm Diam. 18 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/35
Nordtysk Louis XVI prismekrone. Ca. 1780. H. 80. Diam. 71.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2431/43
Robert Peel Bojesen: Et interiør med en soldat, der tager afsked med en kvinde. Sign. monogram 76. Olie på lærred. 65 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/42
"Holzschnittblumen“. Bouillonkop samt ottekantet asiet af porcelæn. Meissen. 18. årh. Asiet Diam. 16. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2431/41
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/40
Thorvald Niss: Ved Madum Sø nær Rold Skov. Sign. monogram. Olie på træ. 17 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/39
Engelsk nygotisk oliekande af glas med besætning af sterlingsølv, mester John Bramhill. London 1865. H. 27 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/38
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/37
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige i silkekjole og med en rose i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 58.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK