-
2431/2Aarhus
Fristående rokoko konsolbord af delvist spansk grønmalet træ. 18. årh. H. 71,5. B. 61. L. 86,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/4Aarhus
Peder Mønsted: Parti fra en skyggefuld pergola antageligt i Anacapri. Sign. P. Mønsted. 88. Olie på lærred. 35 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/6Aarhus
"Tommerup Station. Togenes Afgangstider". Stationsskilt af bemalet træ. Cirka 1900. H. 157. B. 108.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/8Aarhus
Rokoko kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer, dekoreret med marquetteri. 18. årh. H. 88. B. 98. D. 55.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/10Aarhus
Niels Simonsen: Nordafrikansk krigsscene med zouaver og arabere i kamp. Sign. N. S. 1861. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/12Aarhus
Par franske prydskåle af krystal med base af forgyldt bronze. Empireform. Cirka 1900. H. 7. Diam. 14,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/14Aarhus
Aachen-Liege vitrineskab af bejdset egetræ med to glaslåger. 18. årh.s. slutning. H. 207. B. 121. D. 47.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/16Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/18Aarhus
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de marly". Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 27,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/20Aarhus
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh. H. 74. L. 84/105/125. D. 117.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/22Aarhus
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Portræt af en kvinder der holder en hund. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 69 x 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/24Aarhus
Par væglamper af forgyldt træ i form af vaser. Louis XVI form. 19. årh. H. eksl. fatning 38. B. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/26Aarhus
Rundt Empire bord af mahogni, opsat på tre ben i form af guldstafferede svaner. 19. årh. H. 92. Diam. 78.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/28Aarhus
C. F. Aagaard: Skovparti med bøgetræer, der spejler sig i en skovsø. Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 54 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/30Aarhus
Fransk prydkande af patineret bronze, hank i form af figur på vædderhoved. Cirka 1900. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/32Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Kantet medaljon på rød bund. 20. årh. 293 x 198.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/34Aarhus
Carl Carlsen: Parti med en rygvendt kvinde i sommerkjole. Sign. Carl Carlsen. Olie på lærred. 41 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/36Aarhus
Sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke. Kompasrose sign. 19./20. årh. H. 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/38Aarhus
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/40Aarhus
Thorvald Niss: Ved Madum Sø nær Rold Skov. Sign. monogram. Olie på træ. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/42Aarhus
"Holzschnittblumen“. Bouillonkop samt ottekantet asiet af porcelæn. Meissen. 18. årh. Asiet Diam. 16. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/44Aarhus
Hjørnepanel stykke af bemalet træ, prydet med forgyldte skæringer. 18. årh. H. 133. B. 59. D. 27.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/46Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/48Aarhus
Par franske kandelabre af patineret og forgyldt bronze, rigt støbt , traner, drager og bladværk. 19. årh. H. 58. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/50Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med gennembrudte skæringer. Rokoko form. 19. årh. H. 83. B. 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/52Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Religiøst portræt af kvindelig figur. Usigneret. Blyant og kridt på papir. Lysmål 15 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/54Aarhus
Fire musikanter af hvidmalet kunststen, opsat på sokler af sandsten. 20. årh. H. ca. 140 inkl base. (8)
Sælges
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
-
2431/56Aarhus
Svensk kommode af mahogni, front med tre skuffer. Gustaviansk form. Cirka 1900. H. 82. B. 90. D. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/58Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh,: Portræt af herre med hat og kranie. Utydelig signeret. Olie på lærred. 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/60Aarhus
Tyndnakket økse af grålig flint. L. 24,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/62Aarhus
Fransk kaminur af delvis patineret og forgyldt bronze, ved urhus siddende kvinde. 19. årh.s første halvdel. H. 44.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/63Aarhus
Blyindfattet rude i ramme af bemalet træ. Ca. 1900. 160 x 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/64Aarhus
Robert Panitzsch: Interiør med en kvinde, der læser ved lampens skær. Sign. Robert Pan. 37. Olie på lærred. 61 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/66Aarhus
Ottekantet barok dåbsfad af messing, punslet med dekoration i form af figurer, fugle og blomster. 18. årh. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/68Aarhus
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/70Aarhus
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/72Aarhus
Lysestage af patineret messing, punslet med ejerinitialer C.F.C., balusterformet stamme. 17. årh. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/74Aarhus
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/76Aarhus
C. A. Schleisner: Fiskerne ventes hjem. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/78Aarhus
Barok ildkike af patineret messing, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 14,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/80Aarhus
Kommode af delvist syrenmalet og forgyldt træ, front med tre skuffer. Cirka 1800 H. 83. B. 101. D. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/82Aarhus
Carl Fischer: Aftenlandskab med en solnedgang. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 55 x 64.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/84Aarhus
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/86Aarhus
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/90Aarhus
Hugo V. Pedersen: "Batakhuse i Sumatras bjerge". Sign. Hugo. Bly på papir. 17,5 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/92Aarhus
Prydvase af hvidmalet gips, støbt med bladværk, guirlander og volutter. 20. årh. H. 71. B. 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/94Aarhus
C. F. Aagaard: Udsigt over Botanisk Have. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/96Aarhus
Buste af patineret bronze i form af Hermes. Efter antikken. 19. årh.s sluting. H. inkl. sokkel 17.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/98Aarhus
Fransk kaminur i kasse med indlægninger af messing i Boulle manér. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/100Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie og guld på papir. Lysmål 44 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/102Aarhus
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på sokker af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/104Aarhus
Bordlampe af porcelæn, dekoreret med rose samt monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. inkl. fatning 63.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/106Aarhus
C. W. Eckersberg: ”Nornerne öse Vand (...)". Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/108Aarhus
Kontrabas af poleret og lakeret træ. Serienummer 191156. 20. årh. H. 187.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/110Aarhus
Par italienske rokoko spejle af forgyldt træ og gesso, udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 70. B. 38. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/112Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt. Usigneret. Olie på plade. 26 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/114Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Barndom og forår. Livets aldre - Årets tider". Rundt vægrelief af gips. Diam. 69.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/116Aarhus
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze. Empireform. H. 51. B. 28.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/118Aarhus
Julius Paulsen: Rosenhegn omkring et bondehus. Sign. Jul. P. 29. Olie på lærred. 48 x 59.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/120Aarhus
Kandisskrin på fod af lyseblåt opalineglas med montering af messing. 20. årh. H. 12. Diam. 8.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/122Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og blomster. 18. årh. H. 82. B. 44.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: