-
2431/122Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og blomster. 18. årh. H. 82. B. 44.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/124Aarhus
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/126Aarhus
To par franske stager af forgyldt bronze. Rokoko form. 19./20. årh. H. 23 og 27. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/128Aarhus
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/130Aarhus
Holger Lübbers: Kystparti med strandgæster. Sign. H. Lübbers 1919. Olie på lærred. 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/132Aarhus
Traditionel egyptisk gryde på stand af sølv med tilhørende ske. Samlet vægt ca. 235 g. 20. årh. H. inkl. stand 17. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/134Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/136Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/138Aarhus
Et sæt på fire kinesiske plaketter af porcelæn med drager. I rammer af udskåret træ. 20. årh. Rammer 102 x 45. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/140Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/142Aarhus
Carl Milton Jensen: Parti fra Moesgaard med Giber Å ved Skovmøllen. Sign. Milton Jensen 28. Olie på lærred. 77 x 95.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/144Aarhus
Underkop og asiet af porcelæn, dekorerede i farver og guld med landskaber. Meissen. 18.-19. årh. Asiet L. 17. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/146Aarhus
Ingeborg Bentine Debois: Pige med en buket blomster. Sign. B. Debois 1921. Olie på lærred. 71 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/148Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/151Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/154Aarhus
Laurits Sørensen: Marine med sejlskib i aftenrøde. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 64 x 89.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/156Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på havet. Sign. H. Lübbers 1905. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/157Aarhus
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/158Aarhus
Helge Helme: Ung pige med solhat siddende på en stol. Sign. H. Helme. 27. Olie på lærred. 58 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/160Aarhus
Sigvard Hansen: En dreng ved en tilfrossen sø i et snelandskab. Sign. Sigvard H. 03. Olie på lærred. 50 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/173Aarhus
To japanske flaskevaser af porcelæn, dekorerede i monokrom turkis glasur. Ca. 1900. H. 21 og 24. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/193Aarhus
Cubansk figur af udskåret træ i form af en hund. Sign. 20. årh. H. 9. L. 8.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/203Aarhus
To hjerteformede hovedvandsæg af sølv, det ene uidentificeret stempel, det andet stemplet 800. Ca. 1900. H. 6,8 og 7. (3)
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/210Aarhus
Knud Jespersen: Parti far Mols. Sign. Knud Jespersen 1928. Olie på lærred. 42 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/215Aarhus
Peder Knudsen: Parti fra Dragsholm Slotspark. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 59 x 87.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/224Aarhus
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2431/238Aarhus
To væglamper af bemalet og delvist forgyldt træ, udskåret med rocailler. Rokoko form 18./19. årh. H. 29 og 38. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/239Aarhus
Et par havefigurer af patineret bronze i form af ænder. 20./21. årh. H. 24 og 43. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/240Aarhus
Anna E. Munch: Italiensk gadeparti. Sign. AEM 27. Olie og akvarel på malepap. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/241Aarhus
Godfred Christensen: Landskab med grusvej. Sign. GC. Bækkelund Hald 1912. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/242Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en ung adelskvinde. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 41 x 33.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/243Aarhus
Gustave Courbet, kopi efter, 20. årh.: Kvinde med papegøje. Sign. H. Bartels. Olie på lærred. 61 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/244Aarhus
En samling kinesiske stande samt et låg af udskåret træ. 20. årh. Diam. 3,5-15. (16)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/245Aarhus
Malmgryde på trepasfod, i siderne hanke. 16/17. årh. H. 17,5. Diam. 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Østerdalen i Norge. Sign. H. Henstad. Olie på lærred. 45 x 70.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/248Aarhus
I. L. Jensen, efter: To plaketter af porcelæn i rammer af forgyldt træ. Royal Copenhagen. 21 x 30 og 20,5 x 26,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/249Aarhus
Kinesisk scroll med bambus. Sign. Tusch på papir. Samt tryk. 19.-20. årh. Bladstørrelse 64 x 34 og 52 x 38. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/250Aarhus
Sally Philipsen: Havneparti i måneskin. Sign. Sally Philipsen. Olie på malepap. 26 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/251Aarhus
Barok ildkike af patineret messing med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/252Aarhus
Georg Fischhof: Landskab med birketræer og råvildt. Sign. G. Fischhof. Olie på lærred. 40 x 32.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/253Aarhus
Louis Reinhardt: En flok græssende får med en hyrde og havet i baggrunden. Sign. Olie på lærred. 40 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/254Aarhus
A. Mackeprang: Parti med en tyr og en ko på marken. Sign. monogram. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/255Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti, antageligt fra Henne Strand. Sign. Christen Lyngbo 1908. Olie på lærred. 26 x 47.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
-
2431/256Aarhus
Jacques Chereau: "Embarquement des Français pour (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 28 x 43.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/257Aarhus
Georg Balthasar Probst, efter: Prospekt fra Herengracht, Amsterdam. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 43.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/258Aarhus
Indisk maleri med Raslila-dansen. Farvepigment på silke. 20. årh. Lysmål 89 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/259Aarhus
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/260Aarhus
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/261Aarhus
Et par franske væglampetter af forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. H. 60. B. 33. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/262Aarhus
Kinesisk famille rose vase af porcelæn. Monteret som bordlampe. Qing, 18.-19. årh. H. ekskl. montering 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/263Aarhus
"Gorm den gamle". Glasservice af klart glas med slibning ved mundrand. Holmegaard. 20. årh. H. 9-11,5. (64)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/264Aarhus
Tysk maler, 19. årh.: Landskab med personer og køer ved en sø. Sign. monogram. Olie på træ. 16 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/266Aarhus
En samling tallerkener af porcelæn, bl.a. "Saksisk Blomst". Kgl. P., Fürstenberg og KPM. 18.-20. årh. (13)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/268Aarhus
Samling stenalderredskaber af flint og bjergart. L. 3 - 18. (51)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/269Aarhus
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ med rocailler, blomster og bladværk. 19. årh. H. 87. B. 80. D. 42.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: