-
2431/60Aarhus
Tyndnakket økse af grålig flint. L. 24,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/61Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/62Aarhus
Fransk kaminur af delvis patineret og forgyldt bronze, ved urhus siddende kvinde. 19. årh.s første halvdel. H. 44.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/63Aarhus
Blyindfattet rude i ramme af bemalet træ. Ca. 1900. 160 x 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/64Aarhus
Robert Panitzsch: Interiør med en kvinde, der læser ved lampens skær. Sign. Robert Pan. 37. Olie på lærred. 61 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/65Lyngby
Stor frans prismekrone, burformet stel af metal beklædt med glasperler, ti lysarme monteret til el. Ca. 1900. H. 135. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/66Aarhus
Ottekantet barok dåbsfad af messing, punslet med dekoration i form af figurer, fugle og blomster. 18. årh. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/67Lyngby
C. F. Sørensen: Fra kysten ved Helgoland. Sign. C. F. S. Helgoland 3. Mai 1849. Olie på malepap. 27,5 x 42.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/68Aarhus
Kinesisk piedestal af mørkpoleret hardwood, dekoreret med gennembrudte skæringer. 20. årh. H. 76,5. Diam. 31.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/69Lyngby
"Musselmalet" ni små fade af porcelæn. 576, 2032 og uden nummer. Royal Copenhagen. L. 9 og 11 cm. (9)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/70Aarhus
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/71Lyngby
Kinesisk sidebord af hardwood, indlagt med perlemor. 19. årh.s slutning. H. 79. B. 41. D. 31.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/72Aarhus
Lysestage af patineret messing, punslet med ejerinitialer C.F.C., balusterformet stamme. 17. årh. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/73Lyngby
Valdemar Irminger: "På hjemvejen fra manøvren". Sign. V. I. 83. Olie på lærred. 74x125.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/74Aarhus
Fritstående rokoko konsolbord af nøddetræ. Frankrig. 18. årh. H. 75,5. B. 82. D. 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/75Lyngby
Fransk alterstage af forgyldt metal, til syv lys. 19. årh. H. 42 cm L. 94 cm
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/76Aarhus
C. A. Schleisner: Fiskerne ventes hjem. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/77Lyngby
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, toppen prydet med vase og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 220. D. 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/78Aarhus
Barok ildkike af patineret messing, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 14,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/79Lyngby
Hugo V. Pedersen: Portræt af en kvinde i sort selskabskjole og stor hat. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 107 x 69.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/80Aarhus
Kommode af delvist syrenmalet og forgyldt træ, front med tre skuffer. Cirka 1800 H. 83. B. 101. D. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/81Lyngby
Et par obelisker af porcelæn. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen.H. 42 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/82Aarhus
Carl Fischer: Aftenlandskab med en solnedgang. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 55 x 64.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/83Lyngby
Engelsk sofa i Sheraton stil med ben af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s anden halvdel. L. 167.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/84Aarhus
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/85Lyngby
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskib under dansk flag. Sign. Vilh. Arnesen 1930. Olie på lærred. 69 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/86Aarhus
Vitrine af egetræ med to glaslåger, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/87Lyngby
Christian F. Hetsch, efter: Et par prydvaser af porcelæn. 19. årh.s slutning. Den Kongelige Porcelainsfabrik. H. 36 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/88Lyngby
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med hestevogn. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/89Lyngby
Kinesisk arbejdsbord af hardwood. 19. årh. H. 82. B. 120. D. 65.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/90Aarhus
Hugo V. Pedersen: "Batakhuse i Sumatras bjerge". Sign. Hugo. Bly på papir. 17,5 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/91Lyngby
C. F. Sørensen: Mødet mellem den danske og svenske konge på Øresund. Sign. Frederik Sørensen 7. Juli 1846. Olie på træ. 27 x 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/92Aarhus
Prydvase af hvidmalet gips, støbt med bladværk, guirlander og volutter. 20. årh. H. 71. B. 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/93Lyngby
“Flora Danica” vinkøler af porcelæn. 3570. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. L. 21 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/95Lyngby
Engelsk George II spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 96. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/96Aarhus
Buste af patineret bronze i form af Hermes. Efter antikken. 19. årh.s sluting. H. inkl. sokkel 17.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/97Lyngby
Adolph Friedrich Vollmer: Sejlbådene trækkes op efter en lang dag på havet. Sign. monogram. Olie på træ. 43,5 x 60.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/98Aarhus
Fransk kaminur i kasse med indlægninger af messing i Boulle manér. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/99Lyngby
Et par franske Charles X kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh. H. 53 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/100Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie og guld på papir. Lysmål 44 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/101Lyngby
Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, urhus i form af rundt tempel. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 42. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/102Aarhus
Italiensk figur af majolika i form af putto, monteret på sokker af sortmalet træ. 19. årh. H. inkl. sokkel 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/103Lyngby
Peter Hansen: En pause i solen foran stalden. Sign. P. H. Olie på lærred. 111 x 126.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/104Aarhus
Bordlampe af porcelæn, dekoreret med rose samt monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. inkl. fatning 63.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/105Lyngby
Sæt på ni ostindiske våbenfade af porcelæn, 18/19. årh. (10)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/106Aarhus
C. W. Eckersberg: ”Nornerne öse Vand (...)". Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/107Lyngby
Fransk Louis XVI søjleur af hvid marmor og forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Sign. A Paris. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 27. D. 9.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/108Aarhus
Kontrabas af poleret og lakeret træ. Serienummer 191156. 20. årh. H. 187.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser i en flettet kurv. Sign. C. Normann 1854. Olie på lærred. 39 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/110Aarhus
Par italienske rokoko spejle af forgyldt træ og gesso, udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 70. B. 38. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/111Lyngby
"Musselmalet Helblonde" fem muslingeformet asietter af porcelæn. 347. Royal Copenhagen. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/112Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt. Usigneret. Olie på plade. 26 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/113Lyngby
Fransk Charles X kaminur i kasse af forgyldt bronze, urhus med siddende muse. 19. årh.s midte. H. 41. B. 29. D. 11.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/114Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Barndom og forår. Livets aldre - Årets tider". Rundt vægrelief af gips. Diam. 69.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/115Lyngby
Frants Diderik Böe: Kystparti med fugle i lav sol. Sign. F. Böe 1857. Olie på papir. 25 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/116Aarhus
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze. Empireform. H. 51. B. 28.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/117Lyngby
Dragsteds "Rosenborg" teservice af sølv. Vægt 923 g. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/118Aarhus
Julius Paulsen: Rosenhegn omkring et bondehus. Sign. Jul. P. 29. Olie på lærred. 48 x 59.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/119Lyngby
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvinde i renaissance dragt, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 44. B. 31. D. 11.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/120Aarhus
Kandisskrin på fod af lyseblåt opalineglas med montering af messing. 20. årh. H. 12. Diam. 8.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/121Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/122Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og blomster. 18. årh. H. 82. B. 44.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: