-
2431/183Lyngby
A. Andersen-Lundby: Kystparti en stille sommerdag. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/184Lyngby
"Musselmalet Riflet" 12 skåle af porcelæn. 575. Royal Copenhagen. H. 5 cm. Diam. 15,5 cm. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/185Lyngby
“Flora Danica” stage af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 12365. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/186Lyngby
"Flora Danica" skål af porcelæn. 3588. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. Diam. 20,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/187Lyngby
To hvalrostænder monteret med træ og udskårne figurer. Grønland, 20. årh. L. 60 og 62 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/188Lyngby
Steyr Mannlicher jagtriffel, serienr. 148608. Kal. 30-06. L. 67/100 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/189Lyngby
Benjamin Trail Stealth med kikkert sigte, model BTN2Q7 luftgevær, serienr. 817DA1704.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/190Lyngby
"Musselmalet" otte rektangulære fade af porcelæn. 2317 og 365. Royal Copenhagen. L. 22 cm. B. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/191Lyngby
14 små, primært kinesiske, tazzi - stem dishes - af porcelæn, 19-20. årh. (14).
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/192Lyngby
"Flora Danica" asiet og sukkerskål af porcelæn. 3544. Sukkerskål uden nummer. L. 11-21 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/193Aarhus
Cubansk figur af udskåret træ i form af en hund. Sign. 20. årh. H. 9. L. 8.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/194Lyngby
Viggo Helsted: Orlogsskibet “Olfert Fischer“. Sign. Viggo Helsted 1923. Olie på træ. 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/195Lyngby
Harry Kluge: Parti fra Københavns Havn med skibe. Sign. Harry Kluge 99. Olie på lærred. 40 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/196Lyngby
August Fischer: Gadeparti med to piger ved en trappesten. Sign. Aug. Fischer 1919. Olie på lærred. 46 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/197Lyngby
Wolmer Zier: "Brænding ved Løkken". Sign. W. Zier. Olie på lærred. 67,5 x 97,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/198Lyngby
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/199Lyngby
Christian Blache: Parti fra Københavns Havn. Sign. Chr. Blache 1865. Pen og lavering på papir. Lysmål 20,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/200Lyngby
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/201Lyngby
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/202Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i sort kjole. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 38 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/203Aarhus
To hjerteformede hovedvandsæg af sølv, det ene uidentificeret stempel, det andet stemplet 800. Ca. 1900. H. 6,8 og 7. (3)
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/204Lyngby
Kinesisk røgelseskar af bronze, støbt med ornamentik. I bunden mærket Xuande men sen Qing/Republik. Vægt 324 g.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/205Lyngby
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 16,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/206Lyngby
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/207Lyngby
Dansende pige. Usign. Bronze. 20. årh. H. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/208Lyngby
"Rød drage" tallerken af porcelæn. Meissen 19. årh. Diam. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/209Lyngby
Vilhelm Melbye: Sejlbåde og sejlskibe ud for en klint. Sign. Vil. Melbye. Kul på papir. Lysmål 18,5 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/210Aarhus
Knud Jespersen: Parti far Mols. Sign. Knud Jespersen 1928. Olie på lærred. 42 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/211Lyngby
Et par kinesiske lågskåle af porcelæn, i bunden Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. H. 12,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/212Lyngby
Lygte af messing, isat glas. 19. årh. H. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/213Lyngby
Ampel af messing. 19. og 20. årh. H. 36 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/214Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" to store krus af porcelæn. 771. Royal Copenhagen. H. 14 cm. Diam. 9 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/215Aarhus
Peder Knudsen: Parti fra Dragsholm Slotspark. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 59 x 87.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/216Lyngby
"Flora Danica" to par chokoladekopper af porcelæn. 3512. Royal Copenhagen. H. 6 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/217Lyngby
Vase af porcelæn, deoreret i farver med blomster. Royal Copenhagen, ca. 1900. H. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/218Lyngby
"Flora Danica" to tallerkener af porcelæn. 3573 og 3550. Royal Copenhagen. Diam. 19,5-22 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/219Lyngby
To danske sukkerfade af blåt glas, Holmegaard 19. årh. Derudover et engelsk af klart glas med farvede, optiske striber. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/220Lyngby
"Musselmalet Helblonde" fiskefad af porcelæn. Uden nummer. Royal Copenhagen. L. 60 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/221Lyngby
"Skærsommernats drøm" syv små skåle af porcelæn. Royal Copenhagen. H. ca. 4,5 cm. L. 13 og 14 cm. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/222Lyngby
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/223Lyngby
Fransk bureau plat af mahogni i François Linke stil, plade med brung læder, beslag af patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 76. L. 130. D. 76.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2431/224Aarhus
Just Andersen: Pokal af sølv. Just Andersen for GAB, 1930. H. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2431/225Lyngby
Et par samt fem enkelte stager af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 23 cm. (7)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/226Lyngby
"Musselmalet" tre bonbonniere, to lågskåle og to bakker af porcelæn. Royal Copenhagen. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/227Lyngby
Skibslanterne af kobber. 20. årh. H. 58 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/228Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" to sauceskåle, tre skåle og 10 sidetallerkener af porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/229Lyngby
"Musselmalet Helblonde" 16 middagstallerkener og to frugtskåle. Royal Copenhagen. (18)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/230Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med en rosenkrans og en brudekrans af cremefarvede roser. Sign. A. S. Olie på lærred. 27 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/231Lyngby
"Perlestellet" seks par chokoladekopper. 3512, 3513 og 051. Royal Copenhagen. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/232Lyngby
"Perlestellet" dyb tallerken og underkop af porcelæn. Derudover to flødekander. Royal Copenhagen. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/233Lyngby
"Musselmalet Riflet" tallerkener af porcelænet. Royal Copenhagen. (23)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/234Lyngby
Dansk kasserolle af sølv med stjerthank af bakelit. Københavns bymærke 1912. Vægt 390 g. Diam. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/235Lyngby
Diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (15)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/236Lyngby
Rund og oval skål af sølv, ligeknækket rokokoform. K.C. Hermann og Cohr 1933 og 1936. Vægt 913 g. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/237Lyngby
Samling diverse blådekoreret porcelæn. Royal Copenhagen. (36)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/238Aarhus
To væglamper af bemalet og delvist forgyldt træ, udskåret med rocailler. Rokoko form 18./19. årh. H. 29 og 38. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/239Aarhus
Et par havefigurer af patineret bronze i form af ænder. 20./21. årh. H. 24 og 43. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/240Aarhus
Anna E. Munch: Italiensk gadeparti. Sign. AEM 27. Olie og akvarel på malepap. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/241Aarhus
Godfred Christensen: Landskab med grusvej. Sign. GC. Bækkelund Hald 1912. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/242Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en ung adelskvinde. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 41 x 33.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/243Aarhus
Gustave Courbet, kopi efter, 20. årh.: Kvinde med papegøje. Sign. H. Bartels. Olie på lærred. 61 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/244Aarhus
En samling kinesiske stande samt et låg af udskåret træ. 20. årh. Diam. 3,5-15. (16)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: