2431/24Aarhus
Par væglamper af forgyldt træ i form af vaser. Louis XVI form. 19. årh. H. eksl. fatning 38. B. 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/59Lyngby
Stor fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, 12 svungne lysarme, behængt med prismer i kæder. Empire form, ca. 1900. H. 120. Diam. 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/65Lyngby
Stor frans prismekrone, burformet stel af metal beklædt med glasperler, ti lysarme monteret til el. Ca. 1900. H. 135. Diam. 90.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/104Aarhus
Bordlampe af porcelæn, dekoreret med rose samt monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. inkl. fatning 63.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2431/238Aarhus
To væglamper af bemalet og delvist forgyldt træ, udskåret med rocailler. Rokoko form 18./19. årh. H. 29 og 38. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2431/261Aarhus
Et par franske væglampetter af forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. H. 60. B. 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: