2431/257
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2431/256
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2431/254
A. Mackeprang: Parti med en tyr og en ko på marken. Sign. monogram. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/242
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en ung adelskvinde. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 41 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2431/241
Godfred Christensen: Landskab med grusvej. Sign. GC. Bækkelund Hald 1912. Vandfarve på papir. Lysmål 24 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2431/209
Vilhelm Melbye: Sejlbåde og sejlskibe ud for en klint. Sign. Vil. Melbye. Kul på papir. Lysmål 18,5 x 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2431/199
Christian Blache: Parti fra Københavns Havn. Sign. Chr. Blache 1865. Pen og lavering på papir. Lysmål 20,5 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2431/182
Jan Janssonius: Landkort over Lolland-Falster. Lalandiae et Falstriae Accurata Descriptio. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 41 x 53,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2431/179
Laurids de Thurah: "Prospect af Kongens Torv" samt "Prospect af Amager Torv". Håndkolorerede kobberstik. Pladestørrelse 28 x 42. (2).
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/164
Louis Moe: "Siesta (To Bjørne)". 1909. Sign. Louis Moe, Opus 51 No. 85. Radering i farver. Lysmål 36,5 x 42,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/161
Michael Ancher: Tre fiskere. Opus 1. Tryksign. M. A. 98. Radering. Lysmål 26,5 x 31,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2431/106
C. W. Eckersberg: ”Nornerne öse Vand (...)". Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 20 x 15,5. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2431/90
Hugo V. Pedersen: "Batakhuse i Sumatras bjerge". Sign. Hugo. Bly på papir. 17,5 x 22,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2431/52
Ubekendt maler, ca. 1800: Religiøst portræt af kvindelig figur. Usigneret. Blyant og kridt på papir. Lysmål 15 x 12.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK