2431/265
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2431/239
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2431/251
Barok ildkike af patineret messing med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/245
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/207
Dansende pige. Usign. Bronze. 20. årh. H. 29 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/205
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/193
Cubansk figur af udskåret træ i form af en hund. Sign. 20. årh. H. 9. L. 8.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2431/126
To par franske stager af forgyldt bronze. Rokoko form. 19./20. årh. H. 23 og 27. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/114
Bertel Thorvaldsen, efter: "Barndom og forår. Livets aldre - Årets tider". Rundt vægrelief af gips. Diam. 69.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/99
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2431/96
Buste af patineret bronze i form af Hermes. Efter antikken. 19. årh.s sluting. H. inkl. sokkel 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/92
Prydvase af hvidmalet gips, støbt med bladværk, guirlander og volutter. 20. årh. H. 71. B. 56.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2431/75
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/84
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2431/78
Barok ildkike af patineret messing, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 14,5. Diam. 22.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2431/72
Lysestage af patineret messing, punslet med ejerinitialer C.F.C., balusterformet stamme. 17. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2431/66
Ottekantet barok dåbsfad af messing, punslet med dekoration i form af figurer, fugle og blomster. 18. årh. Diam. 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/54
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
2431/48
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2431/30
Fransk prydkande af patineret bronze, hank i form af figur på vædderhoved. Cirka 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2431/18
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de marly". Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 27,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/12
Par franske prydskåle af krystal med base af forgyldt bronze. Empireform. Cirka 1900. H. 7. Diam. 14,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK