-
2431/12Aarhus
Par franske prydskåle af krystal med base af forgyldt bronze. Empireform. Cirka 1900. H. 7. Diam. 14,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/18Aarhus
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de marly". Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 27,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/30Aarhus
Fransk prydkande af patineret bronze, hank i form af figur på vædderhoved. Cirka 1900. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/48Aarhus
Par franske kandelabre af patineret og forgyldt bronze, rigt støbt , traner, drager og bladværk. 19. årh. H. 58. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/54Aarhus
Fire musikanter af hvidmalet kunststen, opsat på sokler af sandsten. 20. årh. H. ca. 140 inkl base. (8)
Sælges
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
-
2431/66Aarhus
Ottekantet barok dåbsfad af messing, punslet med dekoration i form af figurer, fugle og blomster. 18. årh. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/72Aarhus
Lysestage af patineret messing, punslet med ejerinitialer C.F.C., balusterformet stamme. 17. årh. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/75Lyngby
Fransk alterstage af forgyldt metal, til syv lys. 19. årh. H. 42 cm L. 94 cm
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/78Aarhus
Barok ildkike af patineret messing, dekoreret med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 14,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/84Aarhus
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/92Aarhus
Prydvase af hvidmalet gips, støbt med bladværk, guirlander og volutter. 20. årh. H. 71. B. 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/96Aarhus
Buste af patineret bronze i form af Hermes. Efter antikken. 19. årh.s sluting. H. inkl. sokkel 17.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/99Lyngby
Et par franske Charles X kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh. H. 53 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/114Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Barndom og forår. Livets aldre - Årets tider". Rundt vægrelief af gips. Diam. 69.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/126Aarhus
To par franske stager af forgyldt bronze. Rokoko form. 19./20. årh. H. 23 og 27. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/193Aarhus
Cubansk figur af udskåret træ i form af en hund. Sign. 20. årh. H. 9. L. 8.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/205Lyngby
Et par Næstved stager af messingmalm, 18. årh. H. 16,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/207Lyngby
Dansende pige. Usign. Bronze. 20. årh. H. 29 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/239Aarhus
Et par havefigurer af patineret bronze i form af ænder. 20./21. årh. H. 24 og 43. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/245Aarhus
Malmgryde på trepasfod, i siderne hanke. 16/17. årh. H. 17,5. Diam. 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/251Aarhus
Barok ildkike af patineret messing med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/265Lyngby
Laura Ragoczy: Profilportræt af kvinde med opsat hår. Sign. L. Ragoczy 07. H. 71. B. 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: