-
2431/4Aarhus
Peder Mønsted: Parti fra en skyggefuld pergola antageligt i Anacapri. Sign. P. Mønsted. 88. Olie på lærred. 35 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/10Aarhus
Niels Simonsen: Nordafrikansk krigsscene med zouaver og arabere i kamp. Sign. N. S. 1861. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/16Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/22Aarhus
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Portræt af en kvinder der holder en hund. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 69 x 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/28Aarhus
C. F. Aagaard: Skovparti med bøgetræer, der spejler sig i en skovsø. Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 54 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/34Aarhus
Carl Carlsen: Parti med en rygvendt kvinde i sommerkjole. Sign. Carl Carlsen. Olie på lærred. 41 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/40Aarhus
Thorvald Niss: Ved Madum Sø nær Rold Skov. Sign. monogram. Olie på træ. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/46Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/58Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh,: Portræt af herre med hat og kranie. Utydelig signeret. Olie på lærred. 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/64Aarhus
Robert Panitzsch: Interiør med en kvinde, der læser ved lampens skær. Sign. Robert Pan. 37. Olie på lærred. 61 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/70Aarhus
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/76Aarhus
C. A. Schleisner: Fiskerne ventes hjem. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/82Aarhus
Carl Fischer: Aftenlandskab med en solnedgang. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 55 x 64.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/94Aarhus
C. F. Aagaard: Udsigt over Botanisk Have. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/100Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie og guld på papir. Lysmål 44 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/112Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt. Usigneret. Olie på plade. 26 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/118Aarhus
Julius Paulsen: Rosenhegn omkring et bondehus. Sign. Jul. P. 29. Olie på lærred. 48 x 59.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/124Aarhus
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/130Aarhus
Holger Lübbers: Kystparti med strandgæster. Sign. H. Lübbers 1919. Olie på lærred. 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/134Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/136Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/140Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/142Aarhus
Carl Milton Jensen: Parti fra Moesgaard med Giber Å ved Skovmøllen. Sign. Milton Jensen 28. Olie på lærred. 77 x 95.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/146Aarhus
Ingeborg Bentine Debois: Pige med en buket blomster. Sign. B. Debois 1921. Olie på lærred. 71 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/148Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/151Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/154Aarhus
Laurits Sørensen: Marine med sejlskib i aftenrøde. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 64 x 89.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/156Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på havet. Sign. H. Lübbers 1905. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/157Aarhus
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/158Aarhus
Helge Helme: Ung pige med solhat siddende på en stol. Sign. H. Helme. 27. Olie på lærred. 58 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/160Aarhus
Sigvard Hansen: En dreng ved en tilfrossen sø i et snelandskab. Sign. Sigvard H. 03. Olie på lærred. 50 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/210Aarhus
Knud Jespersen: Parti far Mols. Sign. Knud Jespersen 1928. Olie på lærred. 42 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/215Aarhus
Peder Knudsen: Parti fra Dragsholm Slotspark. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 59 x 87.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/240Aarhus
Anna E. Munch: Italiensk gadeparti. Sign. AEM 27. Olie og akvarel på malepap. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/243Aarhus
Gustave Courbet, kopi efter, 20. årh.: Kvinde med papegøje. Sign. H. Bartels. Olie på lærred. 61 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Østerdalen i Norge. Sign. H. Henstad. Olie på lærred. 45 x 70.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/250Aarhus
Sally Philipsen: Havneparti i måneskin. Sign. Sally Philipsen. Olie på malepap. 26 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/252Aarhus
Georg Fischhof: Landskab med birketræer og råvildt. Sign. G. Fischhof. Olie på lærred. 40 x 32.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/253Aarhus
Louis Reinhardt: En flok græssende får med en hyrde og havet i baggrunden. Sign. Olie på lærred. 40 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/255Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti, antageligt fra Henne Strand. Sign. Christen Lyngbo 1908. Olie på lærred. 26 x 47.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
-
2431/264Aarhus
Tysk maler, 19. årh.: Landskab med personer og køer ved en sø. Sign. monogram. Olie på træ. 16 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: