-
2431/1Lyngby
Svend Hammershøi: Parti fra Frederiksborg Slot set fra porten. Sign. S. H. Olie på lærred monteret på plade. 76 x 66.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/4Aarhus
Peder Mønsted: Parti fra en skyggefuld pergola antageligt i Anacapri. Sign. P. Mønsted. 88. Olie på lærred. 35 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/7Lyngby
Paul Fischer: En jordmoder. Studie. Sign. Paul Fischer 1908. Olie på lærred monteret på træ. 39 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/10Aarhus
Niels Simonsen: Nordafrikansk krigsscene med zouaver og arabere i kamp. Sign. N. S. 1861. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/13Lyngby
Thorald Læssøe: Udsigt mod Holbæk en sommerdag med sejlere på fjorden. Sign. Thorald Læssøe 1850. Olie på lærred. 26 x 37.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/16Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/19Lyngby
David Adolph Constant Artz: Nederlandsk landskab med en gammel kone og lille pige. Sign. Artz. Olie på lærred. 66,5 x 91,5 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/22Aarhus
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Portræt af en kvinder der holder en hund. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 69 x 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/25Lyngby
Hanne Hellesen: Et par opstillinger med blomster på karm. Begge sign. H. H. den ene dateret 1824, den anden 18?. Olie på lærred. 25 x 32,5. (2).
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/28Aarhus
C. F. Aagaard: Skovparti med bøgetræer, der spejler sig i en skovsø. Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 54 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/31Lyngby
Julius Exner: "Bedstemoders Kæledægge". Sign. J. Exner 1903. Olie på lærred. 51 x 46.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/34Aarhus
Carl Carlsen: Parti med en rygvendt kvinde i sommerkjole. Sign. Carl Carlsen. Olie på lærred. 41 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/37Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige i silkekjole og med en rose i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/40Aarhus
Thorvald Niss: Ved Madum Sø nær Rold Skov. Sign. monogram. Olie på træ. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/43Lyngby
Robert Peel Bojesen: Et interiør med en soldat, der tager afsked med en kvinde. Sign. monogram 76. Olie på lærred. 65 x 67.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/46Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/49Lyngby
Paul Fischer: Portræt af en siddende herre. Sign. Poul Fischer okt. 1889. Olie på lærred. 124,5 x 93.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/55Lyngby
Rasmus Christiansen: “Det Kjøbenhavn som forsvinder. [...]” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62 x 94.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/58Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh,: Portræt af herre med hat og kranie. Utydelig signeret. Olie på lærred. 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/61Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/64Aarhus
Robert Panitzsch: Interiør med en kvinde, der læser ved lampens skær. Sign. Robert Pan. 37. Olie på lærred. 61 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/67Lyngby
C. F. Sørensen: Fra kysten ved Helgoland. Sign. C. F. S. Helgoland 3. Mai 1849. Olie på malepap. 27,5 x 42.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/70Aarhus
Cölestin Brügner: Hollandsk vinterlandskab med mølle. Sign. Brügner. Olie på træ. 14 x 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/73Lyngby
Valdemar Irminger: "På hjemvejen fra manøvren". Sign. V. I. 83. Olie på lærred. 74x125.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/76Aarhus
C. A. Schleisner: Fiskerne ventes hjem. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/79Lyngby
Hugo V. Pedersen: Portræt af en kvinde i sort selskabskjole og stor hat. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 107 x 69.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/82Aarhus
Carl Fischer: Aftenlandskab med en solnedgang. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 55 x 64.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/85Lyngby
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskib under dansk flag. Sign. Vilh. Arnesen 1930. Olie på lærred. 69 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/88Lyngby
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med hestevogn. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/91Lyngby
C. F. Sørensen: Mødet mellem den danske og svenske konge på Øresund. Sign. Frederik Sørensen 7. Juli 1846. Olie på træ. 27 x 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/97Lyngby
Adolph Friedrich Vollmer: Sejlbådene trækkes op efter en lang dag på havet. Sign. monogram. Olie på træ. 43,5 x 60.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/100Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie og guld på papir. Lysmål 44 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/103Lyngby
Peter Hansen: En pause i solen foran stalden. Sign. P. H. Olie på lærred. 111 x 126.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser i en flettet kurv. Sign. C. Normann 1854. Olie på lærred. 39 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/112Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med frugt. Usigneret. Olie på plade. 26 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/115Lyngby
Frants Diderik Böe: Kystparti med fugle i lav sol. Sign. F. Böe 1857. Olie på papir. 25 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/118Aarhus
Julius Paulsen: Rosenhegn omkring et bondehus. Sign. Jul. P. 29. Olie på lærred. 48 x 59.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/121Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/124Aarhus
Carl Carlsen: Smeden og hans kone får en passiar. Sign. Carl Carlsen 92. Olie på lærred. 60 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/127Lyngby
Julius Paulsen: Mor og barn i en grøn sofa. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 56 x 49.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/130Aarhus
Holger Lübbers: Kystparti med strandgæster. Sign. H. Lübbers 1919. Olie på lærred. 21 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/133Lyngby
Carl Baagøe: Marine med to sejlskibe. Sign. C. Baagøe 84. Olie på lærred. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/134Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/136Aarhus
Th. Friis: Kystparti med drenge i vandkanten. Sign. Th. Friis. Olie på lærred. 29 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/139Lyngby
Philipp Röth: "Am Eiswerk (Kanal). Abendstimmung". Aftenstemning. Sign. Ph. Röth 94. Olie på malepap. 34 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/140Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/142Aarhus
Carl Milton Jensen: Parti fra Moesgaard med Giber Å ved Skovmøllen. Sign. Milton Jensen 28. Olie på lærred. 77 x 95.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/145Lyngby
Edvard Lehmann: “Tidlig Morgen i Carnevalstiden [...]". Studie. Sign. E. L. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 21
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/146Aarhus
Ingeborg Bentine Debois: Pige med en buket blomster. Sign. B. Debois 1921. Olie på lærred. 71 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2431/148Aarhus
H. A. Brendekilde: Interiør fra et køkken med en lille pige og en mand. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 75 x 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/151Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Sommerdag ved en fjord med bådebro. Sign. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/154Aarhus
Laurits Sørensen: Marine med sejlskib i aftenrøde. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 64 x 89.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/156Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på havet. Sign. H. Lübbers 1905. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/157Aarhus
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/158Aarhus
Helge Helme: Ung pige med solhat siddende på en stol. Sign. H. Helme. 27. Olie på lærred. 58 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/160Aarhus
Sigvard Hansen: En dreng ved en tilfrossen sø i et snelandskab. Sign. Sigvard H. 03. Olie på lærred. 50 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/163Lyngby
Ida Schiøttz-Jensen: Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Olie på lærred. 39,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/166Lyngby
Carl Ludvig Jessen: Italiensk gårdparti. Sign. C. L. Jessen, Rocca di Papa 1868. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/167Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med fletninger. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 21,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/169Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/170Lyngby
Johan Neumann: Kystparti i lav sol, i baggrunden Kronborg. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 34,5 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: