2431/143
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med Diana, forsølvet skive. Ca. 1830. H. 40. B. 32. D. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2431/119
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvinde i renaissance dragt, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 44. B. 31. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2431/116
Fransk søjleur i kasse af sortbroget stenart, med beslag af forgyldt bronze. Empireform. H. 51. B. 28.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2431/113
Fransk Charles X kaminur i kasse af forgyldt bronze, urhus med siddende muse. 19. årh.s midte. H. 41. B. 29. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2431/107
Fransk Louis XVI søjleur af hvid marmor og forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Sign. A Paris. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 27. D. 9.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/101
Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, urhus i form af rundt tempel. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 42. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/98
Fransk kaminur i kasse med indlægninger af messing i Boulle manér. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/62
Fransk kaminur af delvis patineret og forgyldt bronze, ved urhus siddende kvinde. 19. årh.s første halvdel. H. 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/5
H.E. Holst, Kjöbenhavn: Dansk regulatorur i kasse af nøddetræ og mahogni. Ca. 1900. H. 140. B. 43. D. 40.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK