2448/500Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 27". Et par lænestole af eg. Sæde og ryg med sjeneflet. Udført hos Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2448/503Aarhus
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af eg, betrukket med gråt uld. AP-Stolen.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Næste bud:
2448/506Aarhus
Niels Koefoed: Ellipseformet gateleg bord af eg. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik. H. 73. L. 72/195. B. 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/509Aarhus
Preben Fjederholt: "Parklandskab", 1994. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2448/512Aarhus
Eugène de Sala: Kunstnerens selvportræt. Sign. de Sala. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/515Aarhus
Ubekendt kunstner: Skulptur af stentøj i form af rytter til hest, delvist dekoreret med okseblodsglasur. Sign. B&G. H. 45. L. 57.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/518Aarhus
Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand: "LC 3". Et par lænestole af stål med hvidt skind. Cassina. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/521Aarhus
Mogens Voltelen: "Københavnerstolen II". Lænestol af patineret eg. Udført hos snedkermester Niels Vodder.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2448/524Aarhus
Niels Koefoed: "Ingrid". Et sæt på 12 stole af palisander. Udført hos Koefoeds Møbelfabrik. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/527Aarhus
Poul Henningsen: "Koglen" Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2448/530Aarhus
Ejnar Nielsen: Skitse til ”Døden og Krøblingen”. Sign. monogram, 1898. Olie på lærred. 38 x 45 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/533Aarhus
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med mørk blå glasur med brunsorte elementer.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/536Aarhus
Mogens Zieler: "Rævesolen". Sign. Zieler 1967. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 42 x 59.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/539Aarhus
Merete Hansen: Opstilling. Sign. MH. Olie på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/542Aarhus
Sven Dalsgaard: "Is there somebody home", 1988-89. Sign. på bagsiden. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/545Aarhus
Sven Dalsgaard: "Flyveren", 1994. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/548Aarhus
Grete Jalk: To indskudsborde af formbøjet egefinér. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. H. 41,5/37 L. 52/40. B. 37/33. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/551Aarhus
Bárdur Jakupsson: "I Hoyviksnaga". Sign. Bárdur Jakupsson 86. Olie på lærred. 97 x 38.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/554Aarhus
Kay Christensen: "Banegaarden og alt det der hændte", 1968-78. Sign. Kay C, 1968-78. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/557Aarhus
Kurt Moser: Siddende, nøgen kvinde. Sign. monogram. Patineret bronze på base af beton. H. inkl. base 95.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/560Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Sæt på fire frisvingerstole med stel af forkromet stål udspændt med sjeneflet. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/563Aarhus
Ernst Ludvig Goldschmidt: Kystparti med en bådebro. Sign. EG 46. Olie på plade. 44 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/566Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 41 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/569Aarhus
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet naturskind. Model 4283.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/572Aarhus
Sven Dalsgaard: Tre kompositioner. Sign. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse hver 67 x 50. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/575Aarhus
Ken Denning: Uden titel, 1998. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 96. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/578Aarhus
Finn Juhl: "Diplomat". Sæt på seks armstole af palisander. Sæde og ryg betrukket med lyst skind. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/581Aarhus
Einar Johansen: Et par skulpturelle bordlamper af stentøj. Sign. monogram. H. inkl. fatning 42. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/584Aarhus
Ida Kvetny: Uden titel, 2008. Sign. på bagsiden Ida Kvetny. Mixed media på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/587Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 151.
Vurdering :
2448/590Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/593Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Fredercia Furniture. L. 148.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/596Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/599Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/602Aarhus
Axel Salto: Vase af stentøj med indridset mønster i form af træstamme og grenværk. Dekoreret med brun glasur. Sign. Salto. 3548. Kgl. P. H. 15.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/605Aarhus
Folmer Bendtsen: Fyraften, Sydhavnen, København. Sign. Folmer Bendtsen 58. Olie på lærred. 92 x 101.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/608Aarhus
Dansk møbeldesign: Club chair med ben af bejdset bøg, sømbeslået med cognacfarvet patineret skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/611Aarhus
Knud Kyhn: Elefant af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Nr. 20198. Royal Copenhagen. H. 18.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/614Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/617Aarhus
Mogens Zieler: "Fra stenalderen", 1954. Sign. Zieler 54. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 29 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/620Aarhus
Peter Bonde: "Poppy Driver", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30x40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/623Aarhus
Peter Bonde: "Dessert Bond", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30×40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/626Aarhus
Erik Höglund: Lysekrone af smedejern med fire lysarme. Antageligt udført hos Boda Smide. H. 54. Diam. 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/629Aarhus
Svend Saabye: Uden titel. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/632Aarhus
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside med vertikale riller i relief. Sign. monogram, 122. H. 10. Diam. 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/635Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med af stel af mørkbejdset eg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/638Aarhus
Verner Panton: "Pantonova - Concave". Lænestol med stel af stål, løs hynde med brunt skind. Udført hos Montana.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/641Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på tre armstole med stel af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1930-40'erne. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/644Aarhus
Verner Panton: "Ring-lampe". Kvadratisk væglampe af orange akryl. Ca. 1970. L. 62,5. B. 62,5. D. 21,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/647Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 233". Fritstående to-pers. sofa med stel af bøg. Udført hos Getama. L. 179.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/651Aarhus
Eugène de Sala: Tre kompositioner. Delvist sign. Blyant, farvekridt og vandfarve på papir. Lysmål 28 x 21,5. Bladstørrelse 21 x 26 og 19 x 13. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/654Aarhus
Majken á Grømma: "Sten og kyst". 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/655Aarhus
Majken á Grømma: "På fjeldet". 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/656Aarhus
Peter Abildgård: Uden titel. Sign. A. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/657Aarhus
Sigurd Resell: “Falcon”. Et par lænestole med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
2448/658Aarhus
Christian Lemmerz: "Rotes Brot". 2007. Sign. Chr. Lemmerz 07. Mixed media. Bladstørrelse 39 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/659Aarhus
Jørgen Glud: Hane. Sign. monogram. Væghængt relief af polykromt glaseret keramik og guld på plade. 106 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/660Aarhus
Christian Poulsen: Vase af stentøj, dekoreret med grålig glasur og mønster i let relief. Sign. CHR-P. Unik. H. 12,3.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/662Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Orange partly peeled". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 19,5 x 30,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/663Aarhus
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret med organisk reliefdekor, dekoreret med rustrød glasur. Sign. H. 13.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/665Aarhus
Carl Halier: Vase af stentøj, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram, 3539. Kgl. P. H. 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: