2448/663Aarhus
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret med organisk reliefdekor, dekoreret med rustrød glasur. Sign. H. 13.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/665Aarhus
Carl Halier: Vase af stentøj, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram, 3539. Kgl. P. H. 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/666Aarhus
Otto H. Svensson: Komposition. 1958. Sign. Otto H. Svensson med datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/667Aarhus
Kay Bojesen: En samling bordservice af teak, palisander og eg, bestående af platmenage, smørklokke, tallerkener m.m. Diam. 5-27. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/668Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Ribs i vinglas". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 26 x 19,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/669Aarhus
Poul S. Nielsen: Interiør med en kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/670Aarhus
Nis Schmidt: "Mene, mene". Sign. Nis Schmidt Aug 2003. Mixed media på plade. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/671Aarhus
Axel Salto: Figurkomposition. Usign. Håndkoloreret radering. Bladstørrelse 14,5 x 9,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/678Aarhus
Mogens Zieler: Syv skitser til fliser samlet i tre rammer. Usign. Oliekridt på papir. Lysmål hver 14,5 x 14,5. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/693Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 77/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/694Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-86, 9/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/698Aarhus
Sven Dalsgaard: "Veninden Rosa", 1990. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/716Aarhus
J.V. Martin: "Det vi lod bag os", 1973. Sign. J.V. Martin. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/718Aarhus
Kay Christensen: "Glasset i vindueskarmen og tinsoldaterne". Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/720Aarhus
Erik Skjoldborg: Uden titel. Sign. Skjoldborg, 74. Olie på plade. 160 x 160.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/722Aarhus
Frank Hammershøj: Uden titel. Sign. FH. Olie på plade. 80 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/723Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/724Aarhus
Judith Fischer-Hansen: "Knud plukker blomster på en grøn mark med heste". Sign. Akryl på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/726Aarhus
Tryggvi Olafsson: "Tango". Sign. T. Olafsson. Litografi. Lysmål 70 x 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/729Aarhus
Dansk møbeldesign: Spejl af teak med synlige dyvler, svungne sider, front med hylde. 1960'erne. H. 111. B. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/736Aarhus
Erik Heide: "Rævekrukken". Sign. Heide 2002. Sparebøsse af bronze, låg formet med ræv. H. 15.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/741Aarhus
Kai Kristiansen: Entrékommode af palisander. Front med to skuffer. Model 384. Aksel Kjersgaard. H. 52. B. 59. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/749Aarhus
Henning Klok: "Søværnspendel". Tre pendler af hhv. rød- og orangelakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/757Aarhus
Edith Sonne: Kugleformet vase af stentøj med mal munding, dekoreret med dekor i relief. Sign. Sonne. Saxbo. H. 14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/793Aarhus
Wilhelm Wagenfeld: "Kubus". En samling opbevaringsbokse af klart glas. Udført hos Holmegaard. (11)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/794Aarhus
Folmer Bonnén: Haveparti. Sign. FB 36. Olie på plade. 64 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/795Aarhus
Niels O. Møller: Sæt på fire stole af palisander, betrukket med lyst uld. Udført hos J. L. Møller, Højbjerg. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/796Aarhus
Dansk design: Seks æsker af palisander og røget eg med sølvindlæg. Udført 1960erne. H. 4-5. L. 13-23. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/797Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Organisk form. Usigneret. Delvist poleret fedtsten på sokkel af granit. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/798Aarhus
Kai Kristiansen: Entrésæt af palisander bestående af bænk med medestel og løs kommode. H. 39 og 20. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/799Aarhus
Arne Bang: Vase af stentøj i form af kvindeansigt, dekoreret med grålig glasur. Sign. monogram, 1961. Unik. H. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/800Aarhus
Jens H. Quistgaard: Seks lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/801Aarhus
Jacob Hermann: Fuglefigur af udskåret frugttræ med øjne af ibenholt og ben af metal. Sign. monogram. Unik. H. 7,5. L. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/803Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/804Aarhus
Sven Dalsgaard: Uden titel, 1997. Sign. Sven Dalsgaard 97, 41/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50. U.r.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/805Aarhus
Axel Salto: Et par opstillinger. Sign. Træsnit på kalkepapir, monteret på papir. Bladstørrelse 37 x 30 og 38 x 30. U.r. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/806Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/807Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/808Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/809Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/810Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/812Aarhus
Otto Schulz, tilskrevet: Lænestol med stel af mørkbejdet eg, betrukket med patineret cognacfarvet skind. 1930'erne.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/813Aarhus
Kai E. Christiansen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 61 x 66.
Vurdering :
2448/814Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/819Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 1979. Tusch på papir. Bladstørrelse 56 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/822Aarhus
Johannes Carstensen: Opstilling med pensler og frugt på et bord. Sign. Joh. C. Olie på plade. 48 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/823Aarhus
Jørgen Linde: Cirkulært spisebord af palisander med tre tillægsplader. H. 72. Diam. 120. L. 170/270. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/824Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire låger med rektangulære fyldninger. 1970'erne. H. 85. L. 200. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/825Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 62 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/826Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med lyst velour. L. 195.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/827Aarhus
Harbo Sølvsten: Armstol med stel af teak, betrukket med patineret sort skind. Udført hos I. C. A. Jensen. 1950érne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/828Aarhus
Søren Nissen, Ebbe Gehl: Udtræksbord af eg med tillægsplade. Udført hos Ry Møbler. H. 70. Diam. 120. L. 170. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/829Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sybord af palisander med underliggende garnkurv af flet. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 52,5 B. 58,5. D. 43,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/830Aarhus
Dansk møbeldesign: Daybed af eg med to skuffer. 1970érne. H. 57,5. L. 195. D. 72,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/831Aarhus
Ubekendt design: Væglampe af messing med skærm af lys akryl. 1950'erne. H. 52. B. 14,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/832Aarhus
Illum Wikkelsø: “Genius”. Et par lænestole med stel af mørkpoleret mahogni. Hynder betrukket med blåt uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/833Aarhus
Hervé Desaché: "Voyage exotique", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på plade. 100 x 122.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/834Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Et par sideborde af messing og plader af røgfarvet glas. 1970-80'erne. H. 50. L. 43. B. 39. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/835Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/836Aarhus
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. J. Deyrolle, 103/260. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/837Aarhus
Gerhard Henning: Modelstudie af nøgen kvinde. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Lysmål 38 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/838Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. Arne L. Hansen 61, 138/310. Litografi i farver. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: