2448/559Lyngby
Michael Kvium: Komposition. Sign. Kvium 10, 82/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 33 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/560Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Sæt på fire frisvingerstole med stel af forkromet stål udspændt med sjeneflet. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/561Lyngby
Kähler: Fire vaser af lertøj dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. H. 7,5-11,5. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2448/562Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: Uden titel. Sign. K.Æ 18, 239/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/563Aarhus
Ernst Ludvig Goldschmidt: Kystparti med en bådebro. Sign. EG 46. Olie på plade. 44 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/564Lyngby
Kai Nielsen: Skulptur af lertøj modelleret i form af siddende kvinde. Dekoreret med lys grå krakeléglasur. Usign. H. 20. B. 11. L. 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/565Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/566Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 41 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/567Lyngby
Kähler: Rund gulvvase at lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 46. Diam. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/568Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/569Aarhus
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet naturskind. Model 4283.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/570Lyngby
Jørgen Ditzel, Nanna Ditzel: Fritstående skrivebord af teak, sarg med tre integrerede skuffer.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/571Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/572Aarhus
Sven Dalsgaard: Tre kompositioner. Sign. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse hver 67 x 50. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/573Lyngby
Hans J. Wegner: "The Chair". Armstol af teak. Sæde betrukket med naturskind. Model JH 503.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/574Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 209 x 170
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/575Aarhus
Ken Denning: Uden titel, 1998. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 96. Uindrammet.
Vurdering :
2448/576Lyngby
Jacob Kjær: Lille skrivebord af mahogni. Top med sort formica. H. 73. L. 100. B. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/577Lyngby
Mogens Balle: "Til Mars" og "Små fiksstjerner", 1981. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 53 x 72. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/578Aarhus
Finn Juhl: "Diplomat". Sæt på seks armstole af palisander. Sæde og ryg betrukket med lyst skind. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/579Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Stor flaskefomet vase af chamottestentøj modelleret i oval form med indridset reliefdekor. H. 34,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/580Lyngby
Anders Brinch: "Into The Sun (Malmø Café)", 2023. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/581Aarhus
Einar Johansen: Et par skulpturelle bordlamper af stentøj. Sign. monogram. H. inkl. fatning 42. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/582Lyngby
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20708. Kgl. P. H. 18. Diam. 13,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/583Lyngby
Guy Atkins, Asger Jorn, Troels Andersen: To bøger samt to litografisk omslag. Én sign. Størrelse varierer. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/584Aarhus
Ida Kvetny: Uden titel, 2008. Sign. på bagsiden Ida Kvetny. Mixed media på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/585Lyngby
Arne Bang, Jacob Bang: Figur af stentøj modelleret i form af gnaver med en nød. Delvis dekoreret med lys grå og mørkebrun glasur. H. 13,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/586Lyngby
Christian Lemmerz: Komposition fra serien “De 5 krager”. Tryksign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/587Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 151.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/588Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Krukke af chamottestentøj modelleret i oval form og med delvis indridset dekor. H. maks. 18. B. 20,5. L. 22.
Vurdering :
2448/589Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/590Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/591Lyngby
Karl Gustav Hansen: "Susanne". Bestikdele af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. (23)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/592Lyngby
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/593Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Fredercia Furniture. L. 148.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/594Lyngby
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944 og efter 1945. (50)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/595Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: Komposition. Sign. KÆ 04. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/596Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/597Lyngby
Tinos: Et par fade af poleret bronce. Udvendigt støbt med reliefdekor. Stemplet Tinos, Bronce, Made in Denmark. H. ca. 5,4. Diam. 29. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/598Lyngby
William Scharff: Model. Sign. William Scharff 1920. Olie på papir. Lysmål 68 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/599Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/600Lyngby
Dansk snedkermester: Kuffertstand med stel af mahogni. Sæde og ryg med stroppet af kernelæder, samt messing beslag.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/601Lyngby
Kai Lindemann: Uden titel. Sign. Lindemann. Olie på lærred. 48 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/602Aarhus
Axel Salto: Vase af stentøj med indridset mønster i form af træstamme og grenværk. Dekoreret med brun glasur. Sign. Salto. 3548. Kgl. P. H. 15.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/603Lyngby
Piero Fornasetti: Kvadratisk bakke med ramme af sortlakeret træ. Bund ilagt stor løs sortglaseret lertøjskakkel med gyldent solmotiv. 41,9 x 41,7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/604Lyngby
Pablo Picasso: Buket. Sign. i trykket Picasso 21.4.58. Serigrafisk plakat i farver, trykt på kraftigt papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
2448/605Aarhus
Folmer Bendtsen: Fyraften, Sydhavnen, København. Sign. Folmer Bendtsen 58. Olie på lærred. 92 x 101.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/606Lyngby
Erik Höglund: Lysekrone af smedejern med i alt tolv lysarme i to niveauer. Forsynet med kupler af blåt og klart glas. Diam. 52. Lystyllers indv. diam. 2,3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/607Lyngby
Per Arnoldi: Komposition, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/608Aarhus
Dansk møbeldesign: Club chair med ben af bejdset bøg, sømbeslået med cognacfarvet patineret skind.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/609Lyngby
Arne Jacobsen: “Munkegaard”. Kateder samt stol med stel af matforkromet stål. Top af lamineret teak. Front med to skuffer. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/610Lyngby
Albert Bitran: Uden titel. Sign. Bitran, 71/150. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/611Aarhus
Knud Kyhn: Elefant af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Nr. 20198. Royal Copenhagen. H. 18.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/612Lyngby
Arne Vodder: Skrivebord samt skænk af riopalisander. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/613Lyngby
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel P.J. 37. Olie på lærred. 73 x 101.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/614Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/615Lyngby
Salomé: "Berliner Maske". Vægmaske af porcelæn med påtrykt polykrom motivdekor. H. 26,5. B. 18,3.D. ca. 7.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/616Lyngby
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 21, E.A. Litografi. Bladstørrelse 54x75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/617Aarhus
Mogens Zieler: "Fra stenalderen", 1954. Sign. Zieler 54. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 29 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/618Lyngby
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med ben af bøg og "negle" af teak. Betrukket med blå uld.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/619Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/620Aarhus
Peter Bonde: "Poppy Driver", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30x40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: