2448/682Lyngby
Sigurd Swane: Kystparti. Sign. monogram. Olie på lærred. 35x56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/683Lyngby
Sigurd Swane: Landskab. Sign. monogram 38. Olie på lærred. 59x69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/684Lyngby
William Scharff: Studie af oksehovede. Sign. WS. Olie på plade. 32x37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/685Lyngby
Sigurd Swane: "Fra den gamle Sognefogeds Have i Tisvilde". Sign. SSw 1901. Olie på lærred. 37 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/686Lyngby
Jens Birkemose: To kompositioner, 1994. Collage og blyant på papir. Sign. J. Birkemose. Bladstørrelse 21,5x14,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/687Lyngby
Torbjørn Olsen: Parti fra Færøerne. Sign. Torbjørn Olsen 2022. Akvarel på papir. Bladstørerlse 21x28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/688Lyngby
Karl Gustav Hansen: En bakke, et fad og en vase af sterlingsølv med graveret reliefdekor. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/689Lyngby
Mogens Balle: Uden titel. Sign. MB. Olie på lærred. 38x46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/690Lyngby
Karl Bovin: Bahrain. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 58 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/691Lyngby
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Ej, 7/3 69. Farveblyant på papir. Bladstørrelse 29,5x21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/692Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden; Berlin 93. Olie på lærred. 50x60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/693Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 77/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/694Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-86, 9/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/695Lyngby
Albert Bertelsen: "Foran kirken". Sign. Albert Bertelsen 68. Oliepastel på papir. Lysmål 54 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/696Lyngby
Asger Jorn: “Festival”. Sign. Jorn 69, 21/85. Litografi i farver. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges. Lysmål 37x53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/697Lyngby
Knud Jans: Fire dele keramik. Sign. Knud Jans hhv. 1963, 1966 og 1984. Polykromt dekoreret keramik (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/698Aarhus
Sven Dalsgaard: "Veninden Rosa", 1990. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/699Lyngby
Hans Scherfig: "Syv giraffer". Sign. Scherfig 1964, 131/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/700Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, I/X. Litografi i farver. Lysmål 98 x 68.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/701Lyngby
Ingvald Holmefjord: "Corbieres". Sign. I. H. 06; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/702Lyngby
Bruno Mathsson: "Maria". Foldebord med ben af birk og plade af teak. Udgået og mærket hos Firma Karl Mathsson.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/703Lyngby
Knud Michel: Cirkulært sofabord af sort jern. Top ilagt kakler i polykrome farver. H. 52. Diam. 91 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/704Lyngby
Svensk design: Bordlampe af messing. Greb af kirsebærtræ. Overskærm af hvidlakeret metal. Underskærm af glas.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/705Lyngby
Agnes Louise Agnete Jensen, tilskrevet: Portræt af mor og barn. Usign. Olie på lærred. 35x35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/706Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 22". Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg med peddigrørsflet. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/707Lyngby
Frits Henningsen: Cirkulært sofa bord af mahogni med messingsko. H. 60. Diam. 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/708Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af stål. Topplade af glas. H. 33. L./B. 80.
Vurdering :
2448/709Lyngby
Agnes Louise Agnete Jensen: Portræt af Clara Bentzen. Usign. Olie på lærred. 77x61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/710Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83, 21/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 84 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/711Lyngby
Michael Kvium: Naiv opstilling”. Sign. Kvium 95, 70/650. Litografi i farver. Bladstørrelse 70×50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/712Lyngby
Cort Jacobsen: Skøjteløbere på isen. Sign. Cort Jacobsen. Olie på lærred. 55x80.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/713Lyngby
Asger Jorn: Kestner-Gesellschaft Hannover. Usign. Litografisk udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 84 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
2448/714Lyngby
Per Damm: "Telemark, Norge", 1968. Sign. med titel og datereing på bagsiden. Olie på lærred. 101x81.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/715Lyngby
Sigurd Christensen: Landskab. Sign. Sigurd Christensen. Olie på lærred. 48 x 85.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/716Aarhus
J.V. Martin: "Det vi lod bag os", 1973. Sign. J.V. Martin. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/717Lyngby
Per Damm: Uden titel. Sign. Per Damm 62. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/718Aarhus
Kay Christensen: "Glasset i vindueskarmen og tinsoldaterne". Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/719Lyngby
Niels Erik Skovballe: To kompositioner, 1994. Sign. monogram. Goauche på papir. Lysmål 59x42. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/720Aarhus
Erik Skjoldborg: Uden titel. Sign. Skjoldborg, 74. Olie på plade. 160 x 160.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/721Lyngby
Evgenij Klenø: Landskab med personer. Sign. Klenø. Olie på lærred. 62x52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/722Aarhus
Frank Hammershøj: Uden titel. Sign. FH. Olie på plade. 80 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/723Aarhus
Vurdering :
2448/724Aarhus
Judith Fischer-Hansen: "Knud plukker blomster på en grøn mark med heste". Sign. Akryl på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/725Lyngby
Jesper Skov Madsen: "Kan du så forstå det...!", 2007. Akryl på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/726Aarhus
Tryggvi Olafsson: "Tango". Sign. T. Olafsson. Litografi. Lysmål 70 x 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/727Lyngby
Ulrik Hoff: "Vinter nat Tibirke", 2003. Sign. Ulrik Hoff. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/728Lyngby
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel 69, 8/100. Litografi i farver. Lysmål 61 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/729Aarhus
Dansk møbeldesign: Spejl af teak med synlige dyvler, svungne sider, front med hylde. 1960'erne. H. 111. B. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/730Lyngby
“Picasso - Catalogue of the edited ceramic works 1947–1971”, 1988. Udgivet af Madoura. 30×25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/731Lyngby
Ole Wanscher: "Colonial". Et par lænestole af mahogni. Hynder betrukket med rød uld. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/732Lyngby
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen: Armstol af mahogni. Sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/733Lyngby
Markan Christensen: Abstraktion. Sign. Markan 60. Olie på lærred. 86 x 98.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/734Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/735Lyngby
Jesper Skov Madsen: "Fremad March", 2007; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/736Aarhus
Erik Heide: "Rævekrukken". Sign. Heide 2002. Sparebøsse af bronze, låg formet med ræv. H. 15.
Vurdering :
2448/737Lyngby
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg. Ringkrone af messing med fem blus. Skærme af mat opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/738Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Radering. Bladstørrelse 13,5x11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/739Lyngby
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Et par armstole af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/740Lyngby
Ludvig Pontoppidan: Cirkulært sofabord af mahogni. H. 59. Diam. 85.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/741Aarhus
Kai Kristiansen: Entrékommode af palisander. Front med to skuffer. Model 384. Aksel Kjersgaard. H. 52. B. 59. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/742Lyngby
Dieter Rams: "Model 606'. Reolsystem af hvidlkaret træ samt vanger af aluminium. H. 171. (18)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/743Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: